تاریخ : دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۴۰۳ Monday, 22 July , 2024
2

۶ نکته در مورد سردرد

۶ نکته در مورد سردرد

در متن زیر در مورد سردرد و راه های مقابله با آن پرداخته ایم.

۶ نکته در مورد سردرد

عوامل کلی ایجاد سردرد 

الف- اسپری های حشره کش

خود حشره کش ها به تنهایی باعث سردرد نمی شوند، اما در معرض مواد حشره کش بودن برای کشتن حشرات می تواند باعث سردرد و علاوه بر آن منگی، تنگی نفس، تهوع و استفراغ شود. براساس گفته های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، اکثر این موارد نیاز به درمان پزشکی ندارند، اما مرگ یک نفر به علت استنشاق مواد حشره کش گزارش شده و ۱۸درصد از مورد ها نیاز به مراقبت های پزشکی داشته اند.

سردرد سینوسی

ب- خستگی مغز با پردازش تصاویر سه بعدی

پزشکان معتقدندازدحام تصاویر باعث سردرد و همچنین تماشای فیلم سه بعدی هم باعث تهوع می شود. این موضوع به علت فشار بیش از حدی است که مغز برای پردازش تصاویر سه بعدی درگیر آن می شود. وقتی تصویری به سمت شما می پرد، مغز باید تلاش بیشتری کند تا آن تصویر را با باقی تصاویر هماهنگ کند.

ج- وراثت

محققان ثابت کرده اند سه نوع ژن متفاوت با افزایش احتمال ابتلا به میگرن مرتبط هستند. یکی از آنها عامل حس کردن سرما و درد است، دیگری وظایف گوناگونی از جمله علامت گذاری سلول های عصبی دارد و نقش ژن سوم هنوز مشخص نشده است. هر کدام از انواع این ژن ها احتمال ابتلا به میگرن را ۱۵-۱۰درصد افزایش می دهند.

د-  دردهای سینونسی

گرفتگی سینوس و بینی، درد و احساس فشار در صورت و سردردهای عادی، معمولا در زیر مجموعه درد های سینوسی قرار نمی گیرند. متخصصان سردرد این موضوع را تایید کردند و می گویند سردرد های سینوسی به ندرت اتفاق می افتند. در تحقیقی که ۳۰۰۰ بیمار در آن شرکت کردند و هر کدام حداقل شش بار در شش ماه گذشته سردردهای سینوسی را تجربه کردند، ارزیابی های پزشکی نشان داده که ۸۸درصد این سردرد ها در واقع میگرن بوده اند. در مطالعه ای دیگر ۴۵درصد بیماران مبتلا به میگرن هم گرفتگی بینی و هم ریزش اشک داشتند. اگر شما علاوه بر علایم سردرد سینوسی، حالت تهوع، حساسیت به نور و صدا هم دارید و سردردتان با فعالیت روزانه شدیدتر و بدتر می شود، احتمالا مبتلا به میگرن هستید.

ه- میزان بالای کلسترول خون

جای هیچ نگرانی نیست، مگر اینکه اواخر دهه ۶۰ زندگی خود را می گذرانید یا بیشتر از آن سن دارید و مبتلا به میگرن هاله ای هستید. (نورهای فلاش مانند و شنیدن اصوات و مواردی دیگر از علایم این بیماری است که براساس تحقیقات یک سوم افراد میگرنی، به این نوع میگرن مبتلا هستند.) مطالعه ای جدید نشان می دهد رابطه ای بین میگرن هاله ای و میزان بالای کلسترول در افراد مسن وجود دارد. همچنین میگرن هاله ای ممکن است یکی از عوامل بالابرنده احتمال ابتلا به بیمار های قلبی و سکته قلبی باشد.

و- فرود آمدن و برخواستن هواپیما

نه تنها تعداد پروازهای لغو شده زیادتر و تاخیر ها طولانی تر شده اند، بلکه سردردهای ناگهانی، شدید و کوبنده در طول پرواز به علت زیاد و کم شدن ارتفاع هم گزارش شده است. پزشکان تاکنون نتوانسته اند دلیل این موضوع را بفهمند ولی خوشبختانه این نوع سردرد بیشتر از ۲۰ دقیقه طول نمی کشد.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=8439

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0