تاریخ : سه شنبه, ۸ فروردین , ۱۴۰۲ Tuesday, 28 March , 2023
0

روش نوین جلوگیری از تشکیل تومورهای بدخیم

روش نوین جلوگیری از تشکیل تومورهای بدخیم

محققان موفق به کشف روش نوینی شده اند که از انتشار تومورهای بدخیم جلوگیری میکند.

روش نوین جلوگیری از تشکیل تومورهای بدخیم

جلوگیری از تشکیل تومورهای بدخیم

تومورهای بدخیم شباهت کمتری به تومورهای پایه یا مادر دارند .تومورهای بدخیم بطور تصاعدی رشد کرده و اگر جلوی رشدشان گرفته نشود به طرق مختلف باعث مرگ بیماری می گردند. این تومورها سریعا رشد کرده و سلولهای تشکیل دهنده آنها از سلولهای تومورهای خوش خیم کمتر تمایز یافته اند. به عبارت دیگر این تومورها تمایل دارند که همانند بافتجنینی که از آن عضو اصلی (قبل از سرطانی شدن) توسعه پیدا کرده باشند. تومورهای بدخیم غالبا به سایر بافتها انتشار یافته و برداشتن موضعی تومور در اطراف خط قطع کردن تومور می باشد.

انتشار تومورهای بدخیم با تهاجم مستقیم به بافتها مجاور و همچنین با تشکیل تومورهای ثانویه که متاستازها Metastases نامیده می شوند. یک تیم تحقیقاتی در موسسه تحقیقات کرمبیل کشف کرده است که یک مسیر سیگنالینگ که کنترل توسعه عروق خونی در مغز را بر عهده دارد، توانایی متوقف کردن تشکیل تومور مغزی را در مدل های حیوانی دارد.

این یافته ها برای اولین بار نشان می دهد که مسدود کردن یک مسیر سیگنالینگ به نام Norrin / Frizzled4 (Fzd4) باعث ایجاد تغییرات در ساختارهای پشتیبان می شود که سلول های پیش سرطانی را احاطه کرده و سبب توسعه مدولوبلاستوما در افرادی می شود که به طور ژنتیکی در معرض این بیماری هستند.

به گفته محققان این پژوهش، این مطالعه درک جدیدی از مدولوبلاستوما را برای ما به ارمغان می آورد.

تومورهای بدخیم

روش جدیدی برای جلوگیری از تشکیل تومورهای بدخیم کشف شد

همچنین درک ما را از چگونگی شروع تشکیل تومور که یک پرسش دیرینه بوده افزایش می دهد.

این تحقیق که بخش بزرگ آن توسط دکتر ارین باست و آقای نیکلاس توکارو انجام شد، در موسسه تحقیقات بیمارستانی اُتاوا آغاز شد و پس از آن در موسسه تحقیقات کرمبیل ادامه یافت.

این کشف از تکرار یک شرایط انسانی به نام سندرم گورلین در آزمایشگاه بوجود آمد. افراد مبتلا به سندرم گورلین به جای دو کپی، یک کپی از یک ژن سرکوب کننده توموری دارند، که باعث می شود آنها به مدولوبلاستوما حساس شوند.

در حال حاضر از برخی روش ها برای درمان مدولوبلاستوما استفاده می شود اما هیچکدام از آنها کامل نیستند. اما محققان این پژوهش بر این باورند که روش جدیدشان می تواند به درمان این بیماری کند.

گام بعدی این تیم بررسی چگونگی تاثیر گرفتن رگ های خونی از سیگنالینگ Norrin / Fzd4 و برقراری ارتباط با سلول های پیش سرطانی و تبدیل شدنشان به شرایط بدخیم است.

به گفته محققان این پژوهش، عروق خونی نقش مهمی در توسعه این سرطان ایفا کرده و ما خواهان درک نقش این عروق در ابتلا به این سرطان هستیم.

منبع : namnak.com
حتما بخوانید :
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=10615

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0