تاریخ : دوشنبه, ۲۵ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 15 July , 2024
0

ویزیت غیر حضوری بیماران با استفاده از وایبر

ویزیت غیر حضوری بیماران با استفاده از وایبر

استفاده از برنامه وایبر مدتی است که در بیمارستانها و در میان برخی پزشکان رواج یافته است. عده کمی از پزشکان که به دلایل مختلف نمی توانند در بیمارستان حاضر شوند، نبودشان را از طریق برنامه وایبر جبران می کنند.

ویزیت غیر حضوری بیماران با استفاده از وایبر

کاربرد وایبر این بار برای ویزیت غیر حضوری بیماران

 

 پیشرفت علم و تکنولوژی در همه قسمت های زندگی امروزی تاثیر گذاشته است به طوریکه پای برنامه هایی چون وایبر به بیمارستان ها هم باز شده است و در مواقع ضروری و یا زمانی که پزشک در بیمارستان حضور ندارد از طریق وایبر بیمار را ویزیت می کند و یا اینکه پرستاران عکس ها و سی تی اسکن ها و … را از طریق وایبر برای پزشکان معالج می فرستند و منتظر جواب می مانند.

ماجرا از آنجایی شروع شد که برخی پزشکان به هزار و یک دلیل در بیمارستان ها حاضر نمی شدند و این نبودشان را تلفنی جبران می کردند، جواب آزمایش ها، نوار قلب ها و هر چیزی را که کاغذی بود فکس شده می دیدند.پرستار و رزیدنت اینها را برای پزشکان می فرستادند و آنها هم از راه دور تشخیص می دادند و نسخه می نوشتند. حالا ولی با روی کار آمدن تکنولوژی های جدید، فکس جای خودش را به نرم افزارهای پیام رسان اینترنتی داده و کار را حتی از قبل هم ساده تر کرده.

پرستار یکی از بیمارستان ها، از تجربه شخصی اش در این باره به «شهروند» می گوید. او که در بخش آی سی یو یکی از بیمارستان های آموزشی تهران مشغول به کار است، توضیح می دهد:«همین چند روز پیش بود که به خاطر نبود پزشک در بیمارستان، مجبور شدیم، از نوار قلب بیمار عکس بگیریم و با وایبر برای پزشک معالج بفرستیم.»او می گوید:«فقط نوار قلب نیست، جواب سی تی اسکن و … را هم با همین سیستم برای پزشک می فرستند تا او از روی عکس تشخص درمان دهد.»

محمد شریفی مقدم، دبیرکل خانه پرستار است، او می گوید که این اتفاق بیش از همه ممکن است در بیمارستان های خصوصی اتفاق بیفتد. چرا که در بیمارستان های آموزشی، اگر پزشک هم نباشد، رزیدنت ها هستند، آنها می توانند تشخیص دهند و در صورت بروز مشکل با استادشان تماس می گیرند و تلفنی راهنمایی می گیرند. اما در بیمارستان های خصوصی، معمولا وقتی پزشکان نیستند، پرستاران این کار را برای پزشکان انجام می دهند. او در توضیح بیشتر به «شهروند» می گوید:«کم نیستند پزشکانی که با این روش برای بیماران نسخه تجویز می کنند، در حالی که با این روش نمی توان درمان را شروع کرد چرا که علاوه بر نتایج آزمایش یا عکس سونوگرافی یا سی تی اسکن، باید علایم بالینی بیمار هم در نظر گرفته شود، نمی توان تنها با یک عکس، تشخص بیماری داد.»

درمان وایبریوایبر و پزشکان

ویزیت غیر حضوری بیماران با استفاده از وایبر

درمان وایبری مورد انتقاد وزارت بهداشت هم است. محمدحسین میردهقان، مدیرکل نظارت و اعتبار بخشی امور درمان وزارت بهداشت، به «شهروند» می گوید:«اگر پزشکی به صورت غیرحضوری تلفنی، وایبری یا فکسی و … تشخیص پزشکی دهد، علاوه بر این که مرتکب تخلف شده، اقدام غیراخلاقی هم انجام داده است.» او تأکید می کند که از این مسائل در بیمارستان ها خیلی کم اتفاق می افتد. چرا که ویزیت بیمار بدون حضور پزشک معنا ندارد. «این اقدام جزو اصول اخلاق پزشکی نیست و جامعه پزشکی هم به شدت با آن برخورد می کند.»

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=7646

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0