تاریخ : جمعه, ۲۲ تیر , ۱۴۰۳ Friday, 12 July , 2024
3

تشخیص بیماری ام اس با عینک مخصوص + عکس

تشخیص بیماری ام اس با عینک مخصوص + عکس

دانشمندان موفق به ساخت عینکی شدند که به تشخیص زود هنگام اختلالات مختلف عصبی دژنراتیو از جمله بیماری ام اس(MS) و بیماری پارکینسون کمک کند.

تشخیص بیماری ام اس با عینک مخصوص + عکس

ساخت عینک تشخیص بیماری ام اس

بیماری ام اس یک بیماری ناتوان کننده است که مغز و نخاع را تحت تاثیر قرارداده و باعث از دست دادن کنترل، دید، تعادل و بی حسی می شود. در بیماری ام اس اعصاب مغز و نخاع توسط سیستم ایمنی بدن آسیب می بینند، که به این اختلال بیماری خودایمنی می گویند. بیماری های خودایمنی بیماری هایی هستند که در آن ها سیستم ایمنی بدن که وظیفه شان حفاظت از بدن و نابودکردن آسیب رسان های خارجی همچون باکتری هاست، اشتباها شروع به حمله به بافت های بدن می نمایند. در بیماری ام اس، سیستم ایمنی بدن شروع به حمله به مغز و نخاع دوتا از اجزاء مهم که سیستم مرکزی اعصاب را کنترل می کنند، کرده و باعث فلج شدن و از کارافتادگی آنها می شود.

دانشمندان براساس فناوری واقعیت مجازی(VR) یک سیستم تشخیص را توسعه دادند که می تواند به تشخیص زود هنگام اختلالات مختلف عصبی دژنراتیو از جمله بیماری ام اس(MS) و بیماری پارکینسون کمک کند. این سیستم متشکل از یک هدست VR مانند عینک گوگل(Google Glass)، یک کنترل کننده سنسور بدون تماس و یک پلت فرم همراه است.

هنگامی که شخص عینک را بر روی صورت خود قرار داده و وارد حالت VR می شود، در آنجا شیب محیط تغییر می کند و سنسور حرکتی تغییرات وضعیت بدن انسان را تشخیص می دهد.

به گفته محققان این پژوهش، فردی که دارای هیچ نوع اختلال حرکتی نباشد به سرعت با محیط VR سازگار شده و به یک موقعیت پایدار می رسد. در حالی که یک فرد با اختلالات مغزی، نمی تواند تعادل خود را حفظ کند و زمین می خورد.

تشخیص بیماری ام اس

ساخت عینک تشخیص زودهنگام بیماری ام اس

آنها همچنین یک مدل اسکلت انسان را ایجاد کرده و ۲۰ قسمت مهم آن که توسط حسگر مورد نظارت قرار می گیرد را شناسایی کرده اند.

این تیم سیستم خود را بر روی حدود ۵۰ داوطلب آزمایش کردند تا ببینند که چگونه VR بر افراد تاثیر می گذارد.

این روش که تقریبا ۱۰ دقیقه طول کشید، هم بر روی افراد سالم و هم بر روی افرادی آزمایش شد که در حال حاضر پزشکان مشکل آنها را اختلالات عصبی- دژنراتیو تشخیص داده اند.

دانشمندان از دستگاه های VR موجود مانند عینک گوگل و سیستم کینکت مایکروسافت برای انجام این پژوهش استفاده کردند.

این سیستم همچنین می تواند تشخیص دهد که چگونه افراد مبتلا به بیماری های مختلف به یک محیط مجازی واکنش نشان می دهند. به عنوان مثال، افراد مبتلا به بیماری پارکینسون که از مشکل لرزش دست رنج می برند در این آزمایش دچار لرزش های شدیدتر شدند.

به گفته محققان این پژوهش، تشخیص این بیماری ها در مراحل اولیه مهم است زیرا در این مراحل هنوز امیدی برای کمک به بهبودی بیمار وجود دارد.

در آینده، از این سیستم نه تنها برای تشخیص بیماری بلکه برای توانبخشی به بیماران نیز استفاده خواهد شد.

این سیستم در حال حال حاضر در نوبت انجام آزمایش های بالینی بوده و همچنین به گواهینامه فنی و سم شناسی نیز نیاز دارد.

اگر همه چیز طبق برنامه ریزی پیش برود، این سیستم در در سال ۲۰۱۷ تکمیل خواهد شد.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=10426

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0