تاریخ : دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۴۰۳ Monday, 22 July , 2024
3

کشف حسی نو در نابینایان!

کشف حسی نو در نابینایان!

در بین ما انسانها افرادی هستند که از نعمت بزرگ چشم محروم هستند این نابینایان به وسیله بعضی حواس خود می توانند به زندگی روزمره خود ادامه دهند و حالا خوشبختانه حسی نو در نابینایان کشف شده است.

کشف حسی نو در نابینایان!

کشف ششمین حس در نابینایان، اما عملکرد این حس چگونه است؟؟؟

 

نابینایی عبارت است از کاهش بینایی به حدی که مانع اشتغال فرد با اتکای خود می شود یا فرد را برای زندگی وابسته به دیگران یا وسایل کمکی نماید این بیماری اغلب در اثر بعضی بیماریها در انسان پدیدار می شود و سبب رنج فراوان برای فرد مبتلا و خانواده او میشود و علاوه بر از دست دادن اعتماد به نفس و توانایی کاری پیامدهای جدی اجتماعی و اقتصادی نیز برای کشورها بخصوص کشورهای در حال توسعه بدنبال دارد.در این میان در تازه ترین نوآوری پزشکی،با تحقیقات فراوان پژوهشگران دانشگاه وسترن کانادا دریافتند که افراد نابینا از فرآیند انعکاس صدا، به عنوان حس ششم استفاده می کنند.
به نقل از ساینس، انعکاس صدا یا Echolocation فرآیندی است که در آن از امواج صوتی به منظور تعیین محل دقیق اشیا استفاده می شود؛ به این معنی که فرد نابینا با تحلیل بازگشت امواج صوتی از اجسام می تواند محل دقیق آنها را تعیین کند. معمولا خفاش از این مهارت به منظور مسیر یابی و تعیین موقعیت اجسام استفاده می کند.
 

نابینا

حس ششم نابینایان!

تحقیقات نشان می دهد که افراد نابینا نیز از چنین مهارتی برای تعیین موقعیت اشیا استفاده می کنند و به نوعی حس ششم آنان قلمداد می شود.برخی از نابینایان به اندازه ای در این مهارت تبحر دارند که به راحتی محیط اطراف را تجسم می کنند و قادر هستند مسیر را تشخیص دهند.
تحقیقات نشان می دهد که نابینایان با تکیه به این مهارت و ضربه زدن به جسم مورد نظر، می توانند اندازه و وزن آن را تخمین بزنند.تعیین جهت خفاش ها هنگام پرواز فقط با تکیه بر این روش است.

نتایج این تحقیقات در نشریه Psychological Science منتشر شده است.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=7434

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0