تاریخ : دوشنبه, ۲۵ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 15 July , 2024
2

کشف مولکولی که بیماری ام اس را درمان میکند

کشف مولکولی که بیماری ام اس را درمان میکند

بیماری ام اس یا اسکلروز چندگانه بیماری است که به سیستم عصبی آسیب می رساند و امروزه دانشمندان برای جلوگیری و درمان این بیماری ملکول جدیدی را رشد داده اند.

کشف مولکولی که بیماری ام اس را درمان میکند

کشف درمان مولکولی بیماری ام اس

دارویی موثر در درمان ام اس به نام داروی مولکولی کشف شد. این دارو با سرکوب التهاب بدن همانند ترمزی در برابر پیشرفت بیماری ام اس عمل می کند.مولکول ضد التهاب جدیدی می تواند پیشرفت MS را متوقف کند ؛ چنانچه در این بخش از سلامت نمناک گفته ایم دانشمندان یک مولکول جدید مخدری را رشد داده اند که می تواند التهاب را متوقف کند و در جلوگیری از پیشرفت اکلروز چند گانه نیز (MS) مفید هستند.

درمان ام اس

کشف روشی جدید برای درمان بیماری ام اس

درمان ام اس با داروی ملکولی

اسکلروز چندگانه، بیماری التهابی ای است که به سیستم عصبی مرکزی از جمله مغز، نخاع و اعصاب بینایی آسیب می رساند. هیچ درمانی برای آن وجود ندارد و باید منتظر درمان های جدید و بهتر بود. بیماری های التهابی مانند MS توسط یک سیستم ایمنی بیش از حد فعال اتفاق می افتند.

محققان برای استفاده از این واکنش ایمنی فراری، یک مولکول کوچک مانند وی – ۳۴۵ را رشد دادند که اتصال را پیوند می دهد و مانع از یک پروتیین سیگنالینگ کلیدی بنام RIPK2 می شود. این عملکرد از انتشار سیتوکین التهابی جلوگیری می کند.

آن ها پتانسیل وی – ۳۴۵ را برای درمان بیماری های مقاوم در مدل های تجربی مورد بررسی قرار دادند. آنها مدل های اولیه را با وی- ۳۴۵ پس از ظهور نشانه های MS درمان کردند و دریافتند که می تواند باعث پیشرفت ۵۰ درصدی برای درمان و جلوگیری از این بیماری شود.

راه جلوگیری از بیماری ام اس

ملکولی که به درمان ام اس کمک می کند

کشف داروی ملکولی برای درمان ام اس

دانشمندان گفته اند که وی- ۳۴۵ به عنوان عامل ضد التهاب عمل می کند. این مولکول نقطه شروع خوبی برای یک برنامه کشف دارو خواهد بود که ممکن است منجر به درمان های جدید برای MS و سایر بیماری های التهابی شود.

دانشمندان از وی- ۳۴۵ برای بررسی بیشتر مسیر سیگنال دهی که سیتوکین های التهابی تولید می کنند، استفاده خواهند کرد و یک بازدارنده قوی تری از RIPK2 برای درمان بیماری التهاب ایجاد می کنند. این مسیر سیگنال دهی باید به خوبی متوازن باشد، زیرا وی- ۳۴۵ تنها علامت دهی را به جای مسدود کردن، به تاخیر می اندازد.

مولکول درمان ام اس

درمان ملکولی بیماری ام اس یا اسکلروز چندگانه

با این وجود، این تاخیر به اندازه کافی برای قطع کامل تولید سایتوکاین ناشی از تولید سایتوکاین ناشی می شود. نه تنها این یک درمان جدید بالقوه است، بلکه ابزار بزرگی است که می توانیم از آن برای حل این مسیر سیگنال دهی استفاده کنیم و دیگر پروتئین های مهم را شناسایی کنیم که التهاب را کنترل می کنند و می تواند یک هدف دارویی باشد.

این تحقیق امروز در مجله ارتباطات طبیعت منتشر شده است. این مطالعه توسط شورای تحقیقات پزشکی استرالیا، بنیاد علمی ملی سوئیس، شورای تحقیقات استرالیا و دولت ویکتوریایی برگزار شد.

 

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=8478

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0