تاریخ : جمعه, ۲۲ تیر , ۱۴۰۳ Friday, 12 July , 2024
6

تاریخ مصرف لوازم آرایشی را نادیده نگیرید

تاریخ مصرف لوازم آرایشی را نادیده نگیرید

تاریخ مصرفی که کارخانه های تولیدکننده انواع لوازم آرایشی روی محصولات خود درج می کنند، براساس اصولی علمی تعیین می شود.

تاریخ مصرف لوازم آرایشی را نادیده نگیرید

لوازم آرایشی دو تاریخ مصرف دارند

متاسفانه، برخی افراد هنگام خرید انواع لوازم آرایشی و بهداشتی، به همه چیز آن توجه می کنند، جز تاریخ مصرف. آنها نمی دانند که نادیده گرفتن تاریخ مصرف لوازم آرایش و استفاده از محصولات تاریخ گذشته، چه عوارض و مشکلاتی خواهد داشت. برای آشنایی بیشتر با نحوه نگهداری و مدت زمان ماندگاری انواع لوازم آرایش، ابتدا لازم است بدانید که محصولات استاندارد داخلی یا محصولات خارجی که دارای مجوزهای لازم از وزارت بهداشت هستند، دو نوع تاریخ مصرف دارند؛ تاریخ اول، همان تاریخی است که مدت زمان انقضای محصول را نشان می دهد.

مثلا اگر روی یک محصول آرایشی تاریخ ۲۰۱۵ یا ۱۳۹۵ درج می شود، تاریخ مصرف دوم، به شکل یک قوطی کرم با در باز، پشت محصولات آرایشی و بهداشتی درج و کنار این قوطی عددهایی مانند ۳، ۹، ۱۲ یا هر عدد دیگری نوشته می شود. معنای این اعداد، آن است که در صورت باز کردن در محصول آرایشی، می توانید ۳، ۹ یا ۱۲ ماه آن را مصرف کنید. یعنی حتی اگر تاریخ انقضای محصول نگذشته باشد هم باید به این تاریخ انقضای دوم توجه کنید تا دچار عوارض استفاده از محصول تاریخ گذشته نشوید.

 

لوازم آرایشی

به تاریخ انقضای لوازم آرایش دقت کنید

 

تاریخ مصرف نشانه چیست؟

تاریخ مصرفی که کارخانه های تولیدکننده انواع لوازم آرایش روی محصولات خود درج می کنند، براساس اصولی علمی تعیین می شود. محصولات آرایشی، حاوی مواد محافظت کننده ای هستند که از رشد میکروب و قارچ در مدت زمان معینی، پیشگیری می کنند. زمانی که تاریخ مصرف لوازم آرایش خشک یا مرطوب بگذرد، اثر این مواد محافظ هم از بین می رود. در این صورت، خطر رشد آلودگی های قارچی و میکروبی در لوازم آرایش ایجاد می شود بنابراین کاملا روشن است که استفاده از این محصولات فاسد، عوارضی برای مصرف کننده خواهد داشت.
درج تاریخ مصرف روی محصولات زیبایی و درمانی مانند انواع کرم ها، نشان دهنده مدت زمان اثربخشی این مواد است؛
یعنی اگر یک کرم ضد لک که ۶ ماه تاریخ مصرف دارد به مدت ۱ یا ۲ سال استفاده کنید، باید مطمئن باشید بعد از ۶ ماه اول، دیگر خاصیت درمانی و زیبایی نخواهدداشت و حتی می تواند سلامت تان را هم به خطر بیندازد حتی گاهی محصولات آرایشی، بهداشتی و درمانی، پس از گذشتن تاریخ مصرفشان به یک ماده مضر برای پوست تبدیل می شوند. ایجاد تغییرات شیمیایی در طول زمان در این محصولات و قرار گرفتن آنها در محیط های گرم و مرطوب، می تواند آنها را برای پوست ما بسیار مضر و خطرناک کند.

به دمای نگهداری از لوازم آرایش توجه کنید
دما و شرایط محیطی نگهداری از محصولات آرایشی هم بسیار مهم است. معمولا دمای مناسب برای نگهداری از تمام محصولات داخلی و خارجی استاندارد که دارای تاییدیه های لازم از وزارت بهداشت هستند، در کاتالوگ یا روی جعبه آنها درج شده است. برخی از محصولات را باید در یخچال نگهداری کرد و برخی دیگر را می توان در دمای زیر ۲۴ درجه سانتی گراد هم نگه داشت.
نکته مشترکی که درباره نگهداری مناسب از انواع لوازم آرایش برای پیشگیری از فساد زودرس آنها وجود دارد، این است که در محلی خشک و خنک و دور از تابش مستقیم نور آفتاب قرار بگیرند. برخی محصولات آرایشی هم باید در جای تاریک نگهداری شوند که این مساله روی برچسب محصول عنوان می شود.

تغییر رنگ و بو را هم جدی بگیرید
برخی محصولات آرایشی با اینکه هنوز تاریخ مصرف دارند، تغییر رنگ و بو می دهند یا اجزای آنها از هم جدا می شود. این تغییر ظاهر، رنگ یا بو قبل از اتمام تاریخ مصرف، می تواند نشان دهنده نحوه یا مکان نامناسب نگهداری از محصول آرایشی و قرارگرفتن احتمالی آن در هوای گرم یا در معرض تابش نور مستقیم آفتاب باشد. در هر صورت، محصولاتی که دچار چنین تغییراتی می شوند، فاسد شده اند و ادامه مصرف آنها به دلیل عوارضی که ایجاد خواهندکرد، به هیچ توصیه نمی شود.

 

لوازم آرایشی

به تاریخ انقضای لوازم آرایش دقت کنید

 

داخل ریمل آب و چای نریزید!
برخی خانم ها بعد از خشک شدن ریمل یا خط چشم های مایع، چند قطره آب جوش یا حتی چای داخل قوطی آنها می ریزند در حالی که آب یا چای، به هیچ وجه استریل نیست و مقدار میکروب های موجود در آنها هم بررسی نشده است بنابراین همین چند قطره آب و چای می تواند باعث ایجاد آلودگی قارچی داخل ریمل و خط چشم شود و عوارضی مانند التهاب لبه های پلک، سوزش، خارش و مشکلات چشمی به وجود بیاورد. ریمل و خط چشم را که محصولاتی مایع هستند و خطر رشد قارچ ها در فضای مرطوب و تاریک آنها وجود دارد، باید در صورت اتمام تاریخ مصرف حتما دور انداخت و از افزودن مواد اضافی به آنها خودداری کرد.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=16989

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0