تاریخ : جمعه, ۴ اسفند , ۱۴۰۲ Friday, 23 February , 2024
1

آشنایی با عجیب ترین اتفاقات و معماهای سال ۲۰۱۶

آشنایی با عجیب ترین اتفاقات و معماهای سال ۲۰۱۶

در اینجا می خواهیم بزرگترین معماهای سال ۲۰۱۶ را مرور کنیم که برای برخی از آن ها پاسخی داریم و برای برخی دیگر، هنوز منتظر شواهد و دلایل محکم تر هستیم.

آشنایی با عجیب ترین اتفاقات و معماهای سال ۲۰۱۶

بزرگترین معماهای سال ۲۰۱۶ را بشناسید

گاهی اوقات برخی از بزرگترین اتفاقاتی که در جهان رخ می دهند همه و همه نتیجه دلایلی واضح و روشن هستند که تجزیه و تحلیل آن ها راحت است اما گاهی برخی نیز تبدیل به معماهایی پیچیده و حل نکردنی باقی می مانند،در اینجا می خواهیم بزرگترین معماهای سال ۲۰۱۶ را مرور کنیم که برای برخی از آن ها پاسخی داریم و برای برخی دیگر، هنوز منتظر شواهد و دلایل محکم تر هستیم.

در سالی که گذشت، ماجراها و معماهای فراوانی شکل گرفتند که برخی از آن ها به نتیجه رسیده و برخی دیگر، بدون پاسخی قطعی و قانع کننده رها شدند.

 
ما فهمیدیم که هابیت ها گونه ای از انسان ها نیستند؛ دلیل مرگ گونه ای عظیم و باستانی از میمون ها را نیز یافتیم اما هنوز نمی دانیم که سیگنال “Wow!” از کجا آمده یا آنکه چه بلایی بر سر پرواز ۳۷۰ مالزی آمد.
 
در اینجا می خواهیم بزرگترین معماهای سال ۲۰۱۶ را مرور کنیم که برای برخی از آن ها پاسخی داریم و برای برخی دیگر، هنوز منتظر شواهد و دلایل محکم تر هستیم.

معماهای بزرگ سال ۲۰۱۶

 
 معماهای سال 2016

معماهای عجیب و غریب سال ۲۰۱۶

حل شده:حلقه های نازکا
حلقه های نازکا، یکی از بزرگترین معماهای سال ۲۰۱۶ لقب گرفته است.

منطقه ی نازکا در کشور پرو به دلیل وجود خطوط و طرح های عظیم حک شده بر روی زمین هایش معروف است. تصاویر گرفته شده از این طرح ها، نشان دهنده ی شکل های خاص یا برخی حیوانات مانند میمون هستند.

 
تحقیقاتی که در سال گذشته انجام شد، در نهایت به این نتیجه رسید که این طرح ها در حقیقت، مسیرهای عبادتی برای ورود به یک معبد باستانی بوده اند. در سال ۲۰۱۶، با استفاده از تصاویر ماهواره ای با رزولوشن بالا، باستان شناسان متوجه شدند که این خطوط و طرح ها که با نام “پوکیوس” شناخته می شوند، یک نوع سیستم هیدرولیکی برای هدایت آب از آبخوان های زیرزمینی بوده اند.

رزا لاساپوناراک از انستیتوی متودولوژی تحلیل محیطی ایتالیا در مصاحبه ی خود با BBC می گوید:”چیزی که امروز به وضوح آشکار است، این است که سیستم پوکیوس بسیار بیشتر از آنچه که امروز به نظر می رسد، پیشرفته بوده است.

 
این سیستم با دستیابی به یک منبع تمام نشدنی از آب های زیر زمینی در طی سال، کمک بزرگی به کشاورزی مداوم در داخل دره ها، در یکی از خشک ترین مناطق جهان کرده است”. بدین ترتیب یکی از بزرگترین معماهای سال ۲۰۱۶ و البته سال های گذشته که صحبت های فراوانی نیز درباره ی آن شده بود، حل شد.
 
معماهای سال 2016

معماهای عجیب و غریب سال ۲۰۱۶

حل نشده:پرواز ۳۷۰ خطوط هواپیمایی مالزی

در تاریخ هشتم مارچ ۲۰۱۴، پرواز شماره ۳۷۰ خطوط هواپیمایی مالزی، فرودگاه بین المللی کوالالامپور را به مقصد پکن ترک کرد. آخرین تماسی که با این پرواز برقرار شد، در ساعت ۱:۱۹ دقیقه ی شب به وقت محلی و کمتر از یک ساعت پس از بلند شدن هواپیما بود. این هواپیما دارای ۲۲۷ سرنشین و ۱۵ خدمه بود که دیگر هرگز آن ها خبری نشد.

پس از دو سال جستجوی مداوم و بیش از ۱۵۰ میلیون دلار هزینه، آخرین کشتی جستجو در این ماه به آب انداخته می شود و آنطور که NBC News گزارش می دهد، این آخرین کشتی ای خواهد بود که به دنبال کشف بقایایی از پرواز MH370 خواهد رفت.

خانواده های قربانیان این پرواز درخواست دارند که جستجو را ادامه دهند اما با نبود هیچگونه شواهد یا سرنخ های تازه، مقامات رسمی دلیلی بر ادامه ی جستجو نمی بینند.

 
حل شده:دژاوو

آیا ما بالاخره توانستیم معمای دژاوو یا آشناپنداری را در سال گذشته حل کنیم؟ اگر قبلا نتوانسته بودیم، این بار دانشمندان اعلام کردند که می دانند دلیل اینکه گاهی اوقات احساس می کنیم صحنه ای را قبلا دیده ایم چیست.

به گفته ی تیمی از محققان به سرپرستی Akira O’Connor از دانشگاه سنت اندروز انگلستان، این حس زمانی ایجاد می شود که مغز سعی در تأیید خاطرات خود دارد. در حقیقت، محققان بر این باورند که کسانی که چنین حسی ندارند، شاید دچار مشکلات حافظه ای باشند.

در این آزمایشات، محققان موفق شدند تا حس دژاوو را به صورت مصنوعی در آزمایشگاه بازسازی کنند. آن ها دنباله ای از کلمات مرتبط مانند تخت خواب، بالشت، شب و رویا را به افراد نشان دادند اما کلمه ی “خواب” را بیان نکردند.

سپس زمانی که این افراد را مورد پرسش قرار دادند، آن ها نمی توانستند کلمه ی خواب را دقیقا به یاد آوردند اما برای آن ها آشنا بود. در حین پرسش، محققان از اسکن fMRI برای بررسی فعالیت مغزی افراد استفاده کردند و مشاهده کردند که بخش های مربوط به تصمیم گیری مغز در این زمان روشن می شوند.

 
معماهای سال 2016

معماهای عجیب و غریب سال ۲۰۱۶

حل نشده:پرونده ی D.B. Cooper

از سال ۱۹۷۱ تاکنون، سازمان FBI در حال تعقیب سارق مشهور D.B. Cooper است اما در تابستان سال گذشته FBI اعلام کرد که پرونده ی کوپر را مختومه کرده و به جای آن تصمیم دارد تا منابع خود را به “سایر اولویت های تحقیقاتی” اختصاص دهد.

بیانیه ای که FBI در ماه جولای منتشر کرد، چنین بود:”در طی ۴۵ سال از تحقیقات NORJAK، سازمان FBI تمامی سرنخ های بدست آمده را بررسی کرد، از چندین دفتر خود در شهرهای مختلف برای جستجو استفاده کرد، تمامی شواهد ممکن را بدست آورد و تمامی شاهدان شناسایی شده رو مورد بازجویی قرار داد.

 
در طی این سال ها، FBI روش های جدید و خلاقانه ی تحقیقاتی زیادی را به کار برد و آیتم های متعددی را در آزمایشگاه های مخصوص خود بررسی کرد. برای آنکه FBI بتواند یک پرونده را حل کند، باید اتهام فرد را بدون کوچکترین شک اثبات کند و متأسفانه هیچیک از روش ها و تکنولوژی های به کار گرفته شده نتوانستند شواهد اینچنینی را بدست دهند.”

با این حال، شواهد مرتبط با پرونده ی کوپر بایگانی خواهد شد و اگر اطلاعات یا سرنخ های جدیدی بدست آیند، مخصوصا چترهای به کار رفته یا پول های به سرقت رفته توسط متهم، FBI مجددا پرونده را به جریان می اندازد.

 
حل شده:هابیت ها با انسان ها فرق دارند

تا حدود ۱۵ هزار سال پیش، نژادی از موجودات کوچک در جزایر اندونزی زندگی می کردند که تصور می شد گونه ای از انسان های کوچک باشند. این نژاد که اولین بار در سال ۲۰۰۳ یافت شدند، بلافاصله بحثی را در بین دانشمندان به راه انداختند که آیا این موجودات نژادی متفاوت و خاص هستند یا آنکه گونه ای کوچک تر از انسان های امروزی است که توسط بیماری ها به این شکل در آمده اند.

این بحث در سال ۲۰۱۶ پایان یافت چراکه محققان با بررسی جمجمه ی آن ها متوجه شدند که هومو فلورسینسیس ها (Homo floresiensis) نژادی متفاوت و جدا از انسان ها هستند.

هومو فلورسینسیس ها در حدود ۱ متر قد و ۲۵ کیلوگرم وزن داشتند. جزیره ی فلورس زیستگاه برخی موجودات کوچک اندام دیگر نیز بوده است که اکنون منقرض شده اند. برای نمونه، می توان به موجوداتی شبیه فیل اشاره کرد که اندامی بسیار کوچک تر داشته اند.

 
معماهای سال 2016

معماهای عجیب و غریب سال ۲۰۱۶

حل نشده:کشتار جمعی سفره ماهی ها

یکی از بزرگترین معماهای سال ۲۰۱۶ که در اواخر سال رخ داد، از بین رفتن بیش از ۷۰ سفره ماهی بزرگ آب شیرین در رودخانه ی Mae Klong تایلند به طور دسته جمعی بود.

 
دانشمندان و متخصصان حیات وحش هنوز نمی توانند دلیل این واقعه را متوجه شوند اما احتمال می دهند که این سفره ماهی ها به دلیل اسیدی شدن بیش از حد آب یا مسمومیت جان داده باشند.

سفره ماهی Himantura polylepis می تواند تا ۲٫۵ متر طول و حدودا ۲ متر عرض داشته باشد و وزن آن نیز به بیش از ۴۵۰ کیلوگرم می رسد. در این اواخر، این گونه در خطر انقراض قرار گرفته که دلیل آن، از بین رفتن زیستگاه و آلودگی آب ها به دلیل ساخت و سازها و صنایع نزدیک رودخانه است.

حل شده:چه چیز کینگ کونگ را کشت؟

تا حدودا ۱۰۰ هزار سال پیش، بزرگترین میمون شناخته شده – شبیه ترین حیوان شناسایی شده به کینگ کونگ – در جنگل های جنوبی چین، هند و ویتنام زندگی می کرده است. این میمون عظیم که Gigantopithecus نام دارد، تا ۳ متر قد و ۵۴۰ کیلوگرم وزن داشته است.

پس چه چیزی توانسته این میمون قدرتمند را از بین ببرد که اولین بار در حدود ۹ میلیون سال پیش شکل گرفته است؟ آنطور که پیداست، قاتل کینگ کونگ، آب و هوا بوده است.

زمانی که تغییرات جوی باعث از بین رفتن میوه های جنگلی شد، این میمون ها که فقط گیاهخوار بودند و از این میوه ها تغذیه می کردند، نتوانستند خود را با شرایط جدید و خشک جنگل سازگار کنند. این حیوانات به مقدار زیادی از این میوه ها برای زنده ماندن نیاز داشتند و با کم شدن و از بین رفتن منبع خوراکشان، به تدریج منقرض شدند.

 
معماهای سال 2016

معماهای عجیب و غریب سال ۲۰۱۶

حل نشده:سیگنال فضایی Wow

حداقل یک سال دیگر زمان نیاز است تا نجوم شناسان بتوانند دلیل سیگنال دریافت شده توسط رصدخانه ی رادیویی Big Ear در سال ۱۹۷۷ که منجر به پیام مشهور “Wow” شد را پیدا کنند.

از آن شب در تاریخ ۱۵ آگوست ۱۹۷۷، دانشمندان در این فکر هستند که آیا این سیگنال، دلیلی بر وجود حیات پیشرفته ی فرازمینی در یکی از سه منظومه ی ستاره ای Chi Sagittarii در صورت فلکی Sagittarius است یا آنکه صرفا تداخل ایجاد شده توسط یکی از شهاب های در حال عبور بوده است.

در طی ۱۰ سال گذشته، دو شهاب شناسایی شده اند که می توانند دلیل سیگنال دریافتی در ۱۹۷۷ باشند و در مدار دور Chi Sagittarii می چرخند. اولین شهاب در سال ۲۰۱۷ به دور این منظومه خواهد چرخید و دومین شهاب نیز در سال بعد عبور خواهد کرد.

 
آنتونیو پاریس از دانشگاه سنت پترزبورگ امیدوار است که با ساخت آنتن رادیویی خود و بررسی این واقعه در زمان مناسب و در نهایت شبیه سازی اتفاقات سال ۱۹۷۷، معمای پیام Wow را حل کند.
منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=47708

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0