تاریخ : یکشنبه, ۹ بهمن , ۱۴۰۱ 8 رجب 1444 Sunday, 29 January , 2023
1

تنبلی ژنتیکیه؟

تنبلی ژنتیکیه؟

مردم اغلب فکر می کنند تنبلی یکی از ویژگی های شخصیتی است ولی، یک مطالعه جدید نشان می دهد که ژن ها ممکن است در این امر نقش داشته باشند.

تنبلی ژنتیکیه؟

تاریخچه ژنتیک

ژان باپتیست لامارک اولین کسی بود که نظریه تکامل را بیان کرد. وی معتقد بود تغییرات محیطی باعث می شود تا نیازهای موجودات زنده تغییر کند بنابراین آن ها رفتارهای خود را متناسب با محیط تنظیم می کنند. این رفتار تغییر یافته باعث افزایش یا کاهش استفاده از اندامی می شود. اگر استفاده از یک اندام کاهش یابد در نهایت طی چندین نسل از بین می رود که این تغییرات می تواند ارثی باشد. سپس گریگور مندل، راهبی زیست شناس در زمینه ژنتیک اثری بر جای گذاشت و سهم او در این راه این بود که نشان داد وراثت چگونه کار می کند.

تنبلی

رفتار های ژنتیکی چه هستند؟

پس از آنکه رژیم نازی آزمایش های گسترده انسانی را به نام تحقیقات ژنتیکی انجام داد ژنتیک به عنوان موضوعی تابو برای بقیه جهان تبدیل شد. ژنتیک رفتاری است که به آن پیدایش روانی نیز گفته می شود و ادعا می شود در تاثیر گذاری بر شخصیت فرد نقش بسزایی دارد.

تنبلی ژنتیکیه؟

” اگرچه بعضی ها ممکن است ژن نادری داشته باشند که فعال بودن آن ها را کاهش می دهد اما تنبلی ممکن است پاسخی آموخته شده به محیط باشد. ” برای پاسخ دقیق تر این سوال ادامه ی بخش گوناگون نمناک را مطالعه کنید.

ژنتیک

آیا تنبلی به ژنتیک مربوط است ؟

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ انجام شد نشان داد که ژن تنبلی در موش ها وجود دارد . می دانید که ژنوم موش ها کاملا شبیه انسان است بنابراین اکثر مطالعات ابتدا روی موش ها انجام می شود و سپس به گونه های انسانی گسترش میابد.

این مطالعه نشان داد پروتئینی که در سیگنالینگ دوپامین نقش دارد در برخی از موش ها مختل شده است. دوپامین یک ماده شیمیایی است که در تنظیم سطح فعالیت بدنی ما تقش دارد. این مطالعه همچنین نشان داد که موش های دارای این جهش فقط یک سوم از جمعیت موش های معمولی هستند و شرایطی مشابه ” سندروم های متابولیک ” را در انسان ایجاد می کنند که این وضعیت به فشار خون و چاقی منجر خواهد شد.

فشار خون

برخی دانشمندان اظهار داشتند که تنبلی می تواند یک مزیت تکاملی نیز داشته باشد. با افزایش کارایی سیستم های سلامت عمومی و افزایش دسترسی به نیازهای روزمره به نظر می رسد تنبلی پاسخی آموخته شده باشد که دائما توسط محیط اطراف تقویت می شود . زندگی پیشرفته امروز به طور فزاینده ای فرد را خسته و کم تحرک می کند. در این مواقع به جای دفع استرس خود با یک دوش آب گرم، با یک پیتزا به سراغش می روید، بنابراین عامل دیگری که به تنبلی افزوده می شود فست فود ها و فرهنگ های دهه ی اخیر می باشد. این زنجیره از اتفاقات می توانند روز به روز تکرار شوند که در نهایت منجر به کمبود انرژی و تحرک شود.

در حالی که چیزهای زیادی وجود دارد که ژنتیک عامل آن ها است اما به نظر نمی رسد تنبلی یکی از این موارد باشد. با این حال اثبات این امر وجود دارد که جهش نادر پروتئین تنظیم کننده دوپامین می تواند بر تنبلی تاثیر بگذارد . همان طور که از نام آن پیداست ژنی نادر است و به نظر می رسد مقصر واقعی تنبلی، شهر نشینی و دسترسی آسان به همه چیز است.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=51647

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0