تاریخ : شنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۱ 20 شوال 1443 Saturday, 21 May , 2022
0

تخمک گذاری و بارداری زنان مسن ممکن شد

تخمک گذاری و بارداری زنان مسن ممکن شد

متخصصان در زمینه نازایی و لقاح مصنوعی بعد از انجام آزمایش بر روی ۲۰ زن موفق به جوانسازی تخمک و تخمک گذاری زنان مسن شدند.

تخمک گذاری و بارداری زنان مسن ممکن شد

افزایش تخمک گذاری و شانس مادر شدن زنان مسن 

بسیاری از زنان به دلیل ناتوانی در تخمک گذاری در سنین جوانی قدرت باروری و بارداری را ندارند اما فرصت برای مادر شدن در سنین بعد از جوانی هم وجود خواهد داشت.

متخصصان لقاح مصنوعی در انگلیس از سازمان باروری و جنین شناسی انسان برای کسب اجازه به منظور اجرای یک کارآزمایی بالینی بر روی ۲۰ زن درخواست کرده اند که می تواند سال آینده اجرایی شود.
 

تخمک گذاری و جوانسازی تخمک زنان مسن

برخلاف مردان که در کل دوران زندگی خود می توانند اسپرم تازه تولید کنند، زنان با همه تخمک هایشان متولد می شوند که هر سال پیرتر شده و زایمان را برای آن ها سخت تر می کند.

اما دانشمندان نشان داده اند که می توان با تغییراتی در تخمک های مسن، آن ها را مجددا جوان کرد.

لقاح مصنوعی

لقاح مصنوعی و تخمک گذاری زنان مسن برای مادر شدن

همه سلول ها، بسته های نیرو ، موسوم به دی ان ای میتوکندریایی را با خود حمل می کنند. در این بین، نوعی سلول موسوم به سلول پیش ساز تخمک، از دی ان ای میتوکندریایی بسیار جوانتر برخوردار است که می تواند جمع آوری و به داخل یک تخمک پیرتر منتقل شده، انرژی مورد نیاز آن را تامین کند.
پرفسور سیمون فیشل از کلینیک مراقبت از باروری که از سازمان باروری و جنین شناسی انسان برای آزمایش این درمان درخواست اجازه کرده، این شیوه جدید را یک تغییر الگوی بالقوه خوانده است.
وی اظهار کرد:شواهد علمی زیادی وجود دارد که نشان می دهند میتوکندریای تخمک های برخی بیماران که پس از لقاح مصنوعی، جنین های بی کیفیت تولید می کنند، بخشی از مشکل دستیابی به جنین های زنده برای آن ها هستند. رویکرد جدید می تواند گزینه های جدید و انقلابی برای زنانی که خواستار کودک خود هستند، ارائه کند.
این شیوه که درمان “تقویت” (Augment) نام دارد، توسط آزمایشگاه باروری OvaScience ایجاد شده اما هنوز توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تائید نشده است، از این رو انگلیس می تواند نخستین کشوری باشد که کارآزمایی این درمان پیشگامانه را انجام می دهد.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=9288

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0