تاریخ : جمعه, ۲۹ تیر , ۱۴۰۳ Friday, 19 July , 2024
1

تشخیص سریع ایدز با موبایل

تشخیص سریع ایدز با موبایل

به تازگی روش جدیدی برای تشخیص ایدز استفاده می شود که در ۱۵ دقیقه به نتیجه می رسد. در این روش ابزاری پلاستیکی به گوشی تلفن همراه متصل شده و تشخیص ایدز را مقدور می سازد.

تشخیص سریع ایدز با موبایل

روش جدید تشخیص سریع ایدز با تلفن همراه

 

 بارزترین نشانه ایدز کاهش قدرت سیستم دفاعی بدن به مرور زمان است. در نتیجه بدن  آماده ابتلا به عفونتها و سرطانهایی می شود که به طور معمول در مردم عادی دیده نمی شوند ، این بیماریها بصورت بیماریهای ریوی ، اسهالهای شدید و مزمن ، تبهای طولانی ، کاهش وزن ، اختلالات شخصیتی، بیماریهای مغزی وپوستی خود را نشان می دهند که درنهایت منجر به مرگ فرد مبتلا به ایدز خواهد شد.

کاهش وزن بیشتر از ۱۰ درصد , اسهال مزمن بیشتر از یک ماه و تبهای متناوب یا ثابت بیش از یک ماه از علائم اصلی بیماری ایدز می باشد.
تا کنون پزشکان بیماری ایدز را از طریق آزمایش و بررسی آن در آزمایشگاه تشخیص می دادند اما به تازگی پژوهشگران دانشگاه کلمبیا در نیویورک موفق به ساخت ابزاری شده اند که به گوشی های تلفن همراه متصل می شود و دارای محفظه ای از جنس پلاستیک است که نمونه خون شخص، درون آن قرار می گیرد.
کاربر برای استفاده از دستگاه باید انگشت شست خود را روی آن فشار دهد. بر اثر این فشار، پوست دست بریده شده و قطره ای از خون وارد محفظه می شود. از طرف دیگر، محفظه حرکت می کند و مجموعه ای از معرف ها (شناساگر) که از قبل درون محفظه قرار گرفته اند، آزاد می شوند.
 این دستگاه توان الکتریکی موردنیاز برای گردآوری و ارسال اطلاعات را از طریق ورودی صوتی گوشی همراه که به آن متصل شده، دریافت می کند.
به اعتقاد محققان، این دستگاه می تواند جایگزین روش سنتی تشخیص بیماری های عفونی شود. در حال حاضر از روشی موسوم به ایمونو سوربنت (ELISA مخفف عبارت enzyme-linked immunosorbent assay) برای تشخیص این نوع بیماری ها استفاده می شود و تجهیزات لازم برای این کار در حدود ۱۸ هزار دلار قیمت دارد؛ در حالی که هزینه تولید تجهیزات مورد نیاز برای تشخیص بیماری با استفاده از گوشی همراه در حدود ۳۴ دلار است.
با استفاده از این روش می توان علاوه بر بیماری ایدز، بیماری عفونی سیفلیس را نیز در مدت ۱۵ دقیقه تشخیص داد. گزارش کامل این تحقیق در شماره اخیر نشریه Science Transnational Medicine به چاپ رسیده است.
 
روش جدید تشخیص ایدز

وسیله جدید برای تشخیص ایدز

 
منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=7649

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0