تاریخ : شنبه, ۵ فروردین , ۱۴۰۲ Saturday, 25 March , 2023
1

درد شکم در کودک را جدی بگیرید

درد شکم در کودک را جدی بگیرید

درد شکم در کودکان می تواند دلائل مختلفی داشته باشد و بایستی از سوی والدین جدی گرفته شود. مهم ترین مسئله افتراق آپاندیسیت می باشد که بایستی توجه خاصی به آن شود.

درد شکم در کودک را جدی بگیرید

ازدرد شکم در کودکان به راحتی نگذرید

اولین علامت آپاندیسیت را ظاهر شدن درد در ناحیه بالای معده یا اطراف ناف دانست و افزود:این درد آرام آرام به سمت راست متمرکز می شود یعنی درست در قسمت پایین سمت راست شکم.

آپاندیس یک ارگان ارزشمند است چرا که در دفاع از بدن سهم زیادی دارد و با ساخت و سنتز گلبول سفید به سیستم دفاعی بدن کمک می کند.

درد شکم

عوامل درد شکم در کودک

درد شکم در کودکان به دلائل مختلفی ایجاد می شود؛ ممکن است یک ناراحتی معده، درد گوارشی حاد، افزایش ترشح معده، اسهال و استفراغ یا ترس از مدرسه باشد اما مهم این است که بتوان هر کدام از شکم دردها را از هم افتراق داد.
 

شکم درد در کودکان زیر سه ماه می تواند ناشی از پیچش روده باشد؛ همچنین کودکانی که به مدرسه می روند و صبح هنگام شکم درد را اظهار می کنند این درد نشان دهنده ترس از مدرسه است.

مهمترین مسئله، افتراق آپاندیسیت از بقیه شکم دردهاست چرا که اگر این ضایعه درست تشخیص داده نشود ممکن است منجر به ترکیدن ضایعه آپاندیسی شده و در ادامه عفونت زیاد منجر به مرگ فرد شود.

هر چه التهاب بیشتر باشد شدت درد بیشتر است و این دردها ادامه دار هستند.

درد آپاندیسیت می تواند همراه با اسهال، استفراغ و تب باشد؛ البته گاهی ممکن است تب آنچنانی وجود نداشته باشد اما باید کودکی را که به این علامت ها دچار شده است تحت مراقبت پزشکی قرار داد.

درد ناشی از آپاندیسیت ظرف چند ساعت ظاهر می شود و هر چه شدت التهاب بیشتر باشد علائم و درد نیز بیشتر است.

علت ابتلا به آپاندیسیت را عفونت های میکروبی و حتی انگلی دانست و کرم روده آسکاریس و کرمک نیز می توانند در زائده آپاندیس وارد شده و منجر به تورم و بروز آپاندیسیت شوند.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=6996

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0