تاریخ : پنج شنبه, ۱۸ خرداد , ۱۴۰۲ Thursday, 8 June , 2023
0

بزرگترین سازه هایی که بشر تاکنون ساخته

بزرگترین سازه هایی که بشر تاکنون ساخته

انسان ها تا به امروز موفق به ساخت سازه های بسیار بزرگ و باورنکردنی شده اند، سازه های عظیم مختلفی که تمام جهان را تحت تاثیر قرار داده است.

بزرگترین سازه هایی که بشر تاکنون ساخته

۲۵ بزرگترین سازه های دست بشر

انسان ها در طول تاریخ کشفیات و اختراعات و سازه های مختلفی داشته اند که تاثیر زیادی در راحت تر شدن زندگی ما گذاشته است. در این قسمت از گوناگون نمناک قصد داریم چند مورد از سازه های دست بشر را به شما معرفی کنیم که به شدت معروف هم هستند.

بزرگترین قطار جهان

بزرگترین و سنگین ترین قطار در ۲۰ فوریه سال ۱۹۸۶ ساخته شد. این قطار ۴۳۹ واگن داشت و تعداد زیادی لوکوموتیو دیزلی در طول آن قرار گرفته بود. وزن کل این قطار ۴۳ هزار و ۴۰۰ تن و طول کل آن ۶ و نیم کیلومتر بود.

بزرگترین قطار

بزرگترین موتور سیکلت جهان

موتور سیکلت با طراحی رژیو، بزرگترین موتورسیکلت دنیا بود که اولین بار در سال ۲۰۱۲ معرفی شد و افراد زیادی از آن استقبال کردند. طراح این موتور فردی به نام فابیو رژیانی بود. این موتور حدوداً ۱۰ متر طول و ۵ متر ارتفاع داشت که بزرگترین موتور سیکلت محسوب می شود.

بزرگترین تلسکوپ جهان

تلسکوپ رادیویی اولین تلسکوپ ساخته شده می باشد که به شدت مورد استقبال قرار گرفت. این تلسکوپ می توانست تا ۱۰۵ متر را به راحتی مشاهده کند و از آن برای انجام کارهای تحقیقی ستاره شناسی رادیویی، علم نجوم و ستاره شناسی راداری استفاده می کردند.

استخر

یکی از بزرگترین استخرهای ساخته شده در جهان حدود ۶۶ میلیون گالن آب را در خودش جای داده است و هزاران فرد می توانند در آن شنا کنند. این استخر در شیلی قرار گرفته و به اندازه کافی بزرگ است که شبیه به یک ساحل مصنوعی می باشد.

استخر در شیلی

پل ارتباطی

پل بندر سیدنی با ۱٫۱۴۹ متر طول و ۴۹ متر عرض تا سال ۱۹۶۷، بلندترین سازه شهر سیدنی بوده و در ۸۰۰ متری مرکز شهر قرار دارد. با احتساب ارتفاع بالاترین قسمت پل از سطح آب (۱۳۴متر) پل بندگاه مرتفع ترین پل قوسی فولادی در دنیا است و بر اساس کتاب رکوردهای گینس، پهن ترین پل و در واقع پنجمین پل قوسی طویل پس از دو پل در چین و دو پل در ایالات متحده است.

طولانی ترین پل دریایی جهان

چین موفق به ساخت طولانی ترین پل دریایی جهان با نام Jiaozhou Bay شد که هنک کنگ، ماکائو و چین را به هم متصل می کند و ۵۵ کیلومتر طول و یک تونل زیردریایی دارد.

بزرگترین پل ارتباطی بزرگراهها

بزرگترین پل ارتباطی بزرگراهها در ایالت تگزاس شهر هیوستون قرار دارد که ۱۰ بزرگراه را به هم متصل می کند. بزرگراه ها رگ حیاتی شهرهای امروزی هستند که علاوه بر سهولت در عبور و مرور در پاکیزگی هوا نیز تا حدودی موثر می باشند.

بزرگترین مترو جهان

مترویی که مد نظر ماست، یک مترو در سئول است که طولانی ترین سیستم مترویی در جهان محسوب می شود و تقریباً ۹۴۰ کیلومتر طول دارد و در سال ۲۰۱۳ ساخته شده است. اولین خط مترو هم در سال ۱۹۷۴ تاسیس شد که هفت خط داشت.

سازه های عظیم جهان

بزرگترین مجسمه جهان

مجسمه قلعه بودا بزرگترین مجسمه در جهان است. ارتفاع کلی آن ۱۵۳ متر است. ساخت این مجسمه بعد از مجسمه معروفی که توسط طالبان در افغانستان ساخته شده بود، اتفاق افتاد. کار ساخت این مجسمه در سال ۲۰۰۸ به پایان رسید.

بزرگترین اتوبوس جهان

بزرگترین اتوبوس جهان در برزیل وجود دارد که شبیه یک قطار کوچک می باشد و افراد زیادی در خود جای می دهد. پرچم دار سری جدید اتوبوس های ولوو با ظرفیت بالا جهت حمل و نقل شهری، گرن آرتیک است که طولش بیشتر از ۳۰ متر است و می تواند ۳۰۰ مسافر را با خود جابجا کند.

بزرگترین استادیوم ورزشی جهان

استادیوم ورزشی، محلی بسیار مناسب برای انجام ورزش های مختلف است. این استادیوم چند منظوره در اول ماه می ۱۹۸۹در کره شمالی ساخته شد که بزرگترین استادیوم جهان محسوب می شود که بیش از ۱۵۰ هزار نفر ظرفیت دارد و متراژ آن ۲۰۷ هزار متر مربع است.

بزرگترین ماهواره جهان

ماهواره ای در سال ۲۰۰۹ ساخته شد که وزن آن ۶۹۰۰ کیلوگرم بود که می توان گفت بزرگترین ماهواره بازرگانی جهان است. این ماهواره در تاریخ ۱ جولای ۲۰۰۹ در کشور فرانسه ساخته شد.

بزرگترین سازه های جهان

بزرگترین کتاب جهان

بزرگترین کتاب جهان تقریبا ۱۵۰۰ کیلوگرم وزن و ۴۲۹ صفحه دارد. این کتاب در تاریخ ۲۷ فوریه سال ۲۰۱۲ توسط گروهی در دبی امارات تکمیل شد که تاثیر بسیار بزرگی هم روی اسلام داشته است.

بزرگترین مداد جهان

بزرگترین و بلند ترین مداد جهان حدوداً ۳۲۳ متر طول دارد و توسط ادم دوگلاس میلر در انگلستان ساخته شده است که تاریخ آن مربوط به ۱۷ سپتامبر سال ۲۰۱۳ است.

بزرگترین آسمان خراش جهان

برج خلیفه که به برج دوبی معروف است، اسمان خراش بزرگ دبی محسوب می شود و بلندترین ساختمان ساخته شده بشر است و بلندترین آسمانخراش دنیا محسوب می شود که ۸۲۹ متر دارد.

بزرگترین کلیسای جهان

ست پیتر یک کلیسای بسیار بزرگ است که در اواخر رنسانس ساخته شده و کامل شدن آن ۱۲۰ سال طول کشید که اکنون بزرگترین کلیسای ساخت بشر محسوب می شود. کلیسای “سنت پیتر” با طول ۲۲۲ متر و عرض ۱۵۲ متر بزرگترین کلیسای جهان است که در واتیکان قرار دارد و گنجایش ۶۰ هزار نفر را داشته و در بازه زمانی ۱۵۰۶ تا ۱۶۲۶ توسط “میکل آنژ” ساخته شده است.

بزرگترین کلیسا

بزرگترین قلعه جهان

نام قلعه پاراگوئه در کتاب گینس به عنوان بزرگترین قلعه باستانی در جهان به ثبت رسیده است و حدود ۷۰ هزار متر مربع می باشد. طول آن ۵۷۰ متر و پهنای آن ۱۳۰ متر است.

بزرگترین قصر جهان

کاخی غول پیکر و پر ابهت به نام کاخ پارلمان بخارست در مرکز تاریخی شهر بخارست پایتخت کشور رومانی قرار گرفته است. این سازه ۲۴۰ متر طول، ۲۷۰ متر عرض و ۱۲ طبقه دارد. از ویژگی ها مخفی این ساختمان این است که ۸ سطح زیر زمین دارد که آخرین آن ضد حملات اتمی است.

بزرگترین آکواریوم جهان

آکواریوم جورجیا بزرگترین آکواریوم جهانی می باشد. بیش از ۱۰۰۰۰۰ موجود دریایی در آن زندگی می کنند. این آکواریوم در نوامبر سال ۲۰۰۵ مورد استقبال مردم قرار گرفت و تنها آکواریومی است که در آن نهنگ و کوسه هم قرار دارد که باید آن ها را در محفظه های ۲۴ میلیون لیتری آب نگه دارند.

بزرگترین هواپیمای جهان

هواپیمای آنتونوف ۲۲۵ که در سال ۱۹۸۰ ساخته شد، حدوداً ۶ موتور توربوفون دارد و بزرگترین و سنگین ترین هواپیمای ساخته شده می باشد که وزن آن ۶۴۰ تن است.

بزرگترین هواپیما

بزرگترین کشتی مسافربری جهان

هم اکنون بزرگترین کشتی مسافربری کشتی است که در دسامبر سال ۲۰۰۹ ساخته شده است و به آن کشتی رویال گفته می شود. حدوداً ۴۲۰ متر طول دارد و می تواند بیش از ۵ هزار و ۴۰۰ مسافر را در خودش جا دهد.

بزرگترین جرثقیل جهان

بزرگترین جرثقیل متحرک جهان ، جرثقیل LTM 11200-9.1 ساخت شرکت لیبهر آلمان می باشد که با ظرفیت باربرداری ۱۲۰۰ تن میتواند تجهیزات بسیار سنگین را جابجا نماید. وزن جرثقیل حدود ۲۰۲ تن است.

بزرگترین فرودگاه جهان

یکی از پر رفت ‎و آمدترین و همچنین بزرگ‎ترین فرودگاه‎ های جهان، فرودگاهی در ایالت جورجیای آمریکا است که در ۱۱ کیلومتری شهر آتلانتا قرار دارد.

یکی دیگر از بزرگ‎ترین و البته پر رفت‎ و آمدترین فرودگاه‎های دنیا فرودگاهی در عربستان سعودی است. این فرودگاه تقریبا ۵۲۶۷ هزار مسافر را در خودش جای می دهد و بیش از ۵۰ هزار و ۹۰۰ پرواز در آن انجام می گیرد. این فرودگاه از سال ۱۹۹۹، رو به مردم باز شد که پهنای آن ۴۰۰۰ متر است.

بزرگترین مسجد دنیا

بزرگترین مسجد جهان، مسجد الحرام است که در شهر مکه واقع شده و در نزدیکی خانه خدا، کعبه قرار دارد. اکنون ظرفیت این مسجد ۱ میلیون نفر برآورد شده است. اگر نزدیکی مسجد به محوطه خانه خدا را هم در نظر بگیرید، ظرفیتش را تا ۲ میلیون نفر نیز می توانید تخمین بزنید. محوطه این مجتمع مذهبی ۳۵۷ هزار متر مربع است.

مسجد الحرام

بزرگترین هتل جهان

بزرگ ترین هتل تمام جهان، در روسیه قرار دارد که دارای ۷۵۰۰ اتاق و چهار برج ۳۰ طبقه است و عظمت آن از دور دست ها نیز چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.

بزرگترین استخر داخل سالن دنیا

در مطلب دیگری از نمناک درباره ی این استخر صحبت کردیم و دانستید که بزرگترین استخر داخل سالن دنیا در کانادا به مساحت ۵ هکتار است و زرگ ترین استخر روباز جهان استخر سن آلفونسو با مساحتی حدود ۷٫۷ هکتار است که ۲۵۰ میلیون لیتر (۶۶ میلیون گالن- ۳۰۰ هزار متر مکعب)آب را در خود جای می دهد.

بزرگترین شرکت (Office) در امریکا

مایکروسافت یا میکروسافت یک ابرشرکت چندملیتی آمریکایی است که رتبه نخست در فهرست بزرگترین شرکت های نرم افزاری را در سال ۲۰۱۶ به دست آورد. دفتر مرکزی این شرکت در شهر ردموند، ایالت واشینگتن قرار دارد.

تاج محل هندوستان

اکثر ما با نام تاج محل آشنا هستیم، زیرا هر سال عکس های زیادی از آن منتشر می شود. میلیون ها بار در مورد آن صحبت شده است اما تا زمانی که آن را با چشم خودتان نبینید، به عظمت و زیبایی آن پی نمی برید. در نتیجه می توان گفت یکی از بزرگترین و زیباترین سازه های بشر است.

تاج محل هندوستان

لا ساگرادا فمیلیا در اسپانیا

این سازه یکی از جذاب ترین سازه های دنیا محسوب می شود. البته آنتونی گائودی کاران آن را شروع کرد اما نتوانست این شاهکار را به پایان برساند. شاید تا به حال چیزی مانند این سازه را ندیده باشید، زیرا ساختار آن کمی ناشناخته است و می توان گفت که یکی از زیباترین ساختمان های جهان محسوب می گردد.

هرم بزرگ در مصر

هرم بزرگ هم یکی دیگر از مکان های مسافربری است که جذابیت بسیار زیادی دارد. یک سازه بسیار بزرگ و خاص محسوب می شود که هر سال توریستان زیادی با آن عکس می گیرند و از جذابیت آن لذت می برند.

بودای بزرگ لشان در چین

این بودا حدوداً ۷۱ متر طول دارد که کل آن را با سنگ ساخته اند و ۳ دریاچه به ان ختم می شوند. در نتیجه در اطراف آن قایق های زیادی مشاهده می گردد اما از لحاظ رفت و آمد کاملا امن و بی خطر است.

میدان نقش جهان در ایران

یکی از بهترین تجربه هایی که می توانید داشته باشید، سفر کردن به اصفهان و تماشای میدان نقش جهان است که با دیوارهای قوس دار احاطه شده است و هر ساله افراد زیادی از آن بازدید می کنند. همچنین در محوطه آن باغ های زیبای قرار گرفته است که فضا را به شدت جذاب کرده و خاطرات خوبی را برای شما رقم خواهد زد.

میدان نقش جهان

بزرگترین مرکز خرید دنیا در چین

برخی از بزرگ ترین مراکز خرید در سراسر جهان واقع شده اند، تعدادی از آن ها در آسیا هستند. مرکز خرید جدید جنوبی چین در دونگووان، بزرگ ترین مرکز خرید در جهان است. مرکز خرید طلایی یکی دیگر از بزرگ ترین مراکز خرید در چین است که بیش از ۱۰۰۰ فروشگاه دارد و مالکان حدود ۵۰۰۰۰ خریدار را در روزانه تخمین زده اند.

مدینا در مراکش

هیچ چیز نمی تواند زیباتر از مغازه ها و خیابان های این منطقه باشد و قطعاً شما هم از آن لذت خواهید برد. هر ساله تعداد زیادی از توریستان به این ناحیه می آیند. در آن حیوانات مختلفی وجود دارند و گونه های گیاهی متفاوت نیز یافت می شوند که شاید هیچ جای دنیا پیدا نشود.

معبد وات رانگ کان در تایلند

این سازه مانند ساگرادا فامیلیا یکی از سازه های بسیار عجیب است و مربوط به جنوب شرقی آسیا می شود که در وسط یک دریاچه قرار گرفته و از کناره ها و اطراف آن ، دو دست به یکدیگر می پیوندند و از طریق آن، مردم وارد ساختمان می شوند.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=50421

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0