تاریخ : شنبه, ۸ بهمن , ۱۴۰۱ 7 رجب 1444 Saturday, 28 January , 2023
0

موزه دیدنی واسا استکهلم در دل کشتی بیرون آمده از آب

موزه دیدنی واسا استکهلم در دل کشتی بیرون آمده از آب

کشتی جنگی سوئدی واسا که سالها پیش در دریا غرق شده بود امروزه تبدیل به یک موزه هنری و یکی از بهترین جاذبه های گردشگری استکهلم شده است.

موزه دیدنی واسا استکهلم در دل کشتی بیرون آمده از آب

موزه واسا استکهلم دیدنی هنرمندانه

یکی از جاذبه های دیدنی و گردشگری سرتاسر دنیا موزه هایی هستند که همانند موزه های دیگر محل نگهداری اشیا قیمتی و تاریخی نمیباشند بلکه به نوعی یک اثر هنری محسوب می شوند مثل موزه واسا در استکهلم که تصاویرش را در این بخش از سرگرمی نمناک مشاهده می کنید که در واقع واسا تنها کشتی بازمانده از قرن ۱۷ میلادی است که به عنوان یک گنجینه هنری منحصربفرد جزو پرطرفدارترین جاذبه گردشگری استکهلم به شمار می آید.

موزه واسا استکهلم

موزه واسا استکهلم بهترین جاذبه گردشگری استکهلم

داستان واقعی کشتی موزه واسا استکهلم چیست؟

این کشتی یکی از کشتی های جنگی بود که در قرن هفدهم میلادی برای سفری از به حرکت در آمد اما به دلیل بادی شدید به یک طرف کج شد و به عمق دریا فرو رفت. سالها پیش یعنی در سال ۱۶۲۸ میلادی تعدادی از کشتی های جنگی از بندر استکهلم سفر خود را آغاز کردند که بزرگترین آنها کشتی واسا که به نام خاندان سلطنتی آن زمان نامگذاری شده بود ؛ این کشتی بزرگ و زیبا بعد از حرکت به سمت دهانه بندر به علت وزش بادی شدید به یک طرف منحرف شد و آب از درگاه های آن به داخل کشتی ورود پیدا کرد و به عمق دریا فرو رفت و بیش از ۳۰۰ سال بعد کشف شد.

کشتی جنگی واسا

غرق شدن کشتی واسا در  در سال ۱۶۲۸ میلادی

طبق اسناد و گفته ها کشتی واسا قرار بود یکی از بهترین کشتی های نیروی دریایی سوئد با ۶۴ توپ باشد که احتمالا به طرف لهستان که برای سالیان سال دشمن شماره یک سوئد به شمار می رفت لنگر کشیده بود اما هرگز به مقصد خود نرسید.

موزه هنری کشتی

موزه کشتی واسا در سوئد

کشف کشتی واسا و ساخت موزه واسا استکهلم

۳۳۳ سال طول کشید که واسا دوباره نور خورشید را ببیند و توسط پژوهشگری آزاد به نام “اندرس فرانزن” در اوایل دهه ۱۹۵۰ میلادی کشف شد و طولی نکشید که ایده ی ساخت موزه ی آن شکل گرفت و بعد از مدت کوتاهی تحت نظارت استاد هلندی مشوهری با گروهی تشکیل شده از مجسمه تراش ها، نجارها، نقاشان، شیشه کاران و آهنگران ساخته شد و به شکل امروزی خود که در تصاویر این بخش از سرگرمی نمناک مشاهده می کنید در آمد .

مجسمه های موزه

ساخت موزه واسا استکهلم

پس از مدتها تلاش در نهایت در تاریخ ۲۴ آوریل سال ۱۹۶۱ میلادی کشتی واسا با انجام کارهای مقدماتی از دریا خارج شد و برای نگهداری آن ابتدا از پلی اتیلن یک ماده مومی حلال در آب استفاده شد و برای چندین سال پاشیدن آن ماده روی کشتی ادامه داشت. که در این میان هزاران شی بازیابی شده و قدیمی ترین بادبان های موجود در جهان، استخوان های خدمه کشتی، تجهیزات و مجسمه های کنده کاری شده و بیش از ۱۴ هزار شی چوبی یافت شد که تک تک آن ها مرمت شده و مانند یک پازل بسیار بزرگ در جای خود قرار گرفت.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=53253

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0