تاریخ : چهارشنبه, ۲ اسفند , ۱۴۰۲ Wednesday, 21 February , 2024
1

بقایای کشتی نوح کشف شد

بقایای کشتی نوح کشف شد

کارشناسان به اکتشافی بی سابقه از کتب مقدس رسیده اند, آن ها از کشف بقایای کشتی نوح خبر میدهند.

بقایای کشتی نوح کشف شد

کشف بقایای کشتی نوح

کشتی نوح نام یک کشتی در داستان های کتب مقدس در دین های ابراهیمی است. بنا بر این داستان ها، نوح پیامبر به فرمان خدا این کشتی را ساخت تا خود، خانواده خود، کسانی که به وی ایمان آورده بودند و نمونه ای از هر حیوان را از پیامدهای طوفان نوح نجات دهد.

اخیرا گروهی از کارشناسان، از کشف بقایای کشتی نوح خبر داده اند! آیا با استناد به این یافته ها، اکتشافی بی سابقه از کتب مقدس پرده برداری خواهد شد؟

 
کشتی نوح

کشتی حضرت نوح

همه ی ما با داستان حضرت نوح که در قرآن کریم، کتاب مقدس و یا متون قدیمی سومریان آمده آشنایی داریم. اخیرا کارشناسان از یک کشف بی سابقه در رابطه با داستان حضرت نوح خبر داده اند؛ محققان ۹۹٫۹۹ درصد اطمینان دارند که موفق به کشف بقایای این کشتی تاریخی شده اند!

در کتب مقدس می خوانیم که حضرت نوح و اعضای خانواده او، همراه با بازمانده هایی از حیوانات مختلف، از طوفانی بزرگ جان سالم به در می برند. حضرت نوح به دستور خداوند، با استفاده از تنه درختان، کشتی بسیار بزرگی را می سازد که او، خانواده اش و حیوانات منتخب را از یک طوفان بزرگ محافظت می کند.

کشتی نوح

کشف بقایای کشتی حضرت نوح

بر اساس متون کتاب مقدس، خداوند نحوه ساخت این کشتی عظیم را به نوح یاد داد. هفت روز پیش از آغاز نابودی بزرگ، خدا به نوح دستور داد که همراه با همسرش و گروهی از حیوانات، وارد کشتی شوند. با آغاز سیل بزرگ، کشتی نوح به مدت ۱۵۰ روز بر روی آب ها شناور بود و سرانجام بر روی کوه آرارات در ترکیه بر خشکی نشست.

برای چندین قرن متوالی، گروهی از باستان شناسان، مورخان و کارشناسان کتاب مقدس، به دنبال بقایای این کشتی شگفت انگیز بوده اند. برخی مردم معتقدند در صورت عدم کشف بقایای این کشتی بزرگ، طوفان حضرت نوح را می توان صرفا به عنوان یک افسانه قدیمی در نظر گرفت.

با این حال، یک گروه از مسیحیان انجیلی (Evangelicalism)، قاطعانه بر کشف بقایای کشتی نوح تاکید دارند! این گروه از محققان، می گویند که بازمانده های کشتی حضرت نوح را می توان در زیر برف ها و بقایای آتش فشان های کوه آرارات کشف کرد؛ درست همان جایی که انجیل پیش بینی می کرد!


کشف بقایای کشتی نوح ، گواهی بر واقعه طوفان بزرگ در کتب مقدس!

اخیرا یک گروه تحقیقاتی مستقر در هنگ کنگ با عنوان «وزارتخانه بین المللی تحقیقات کشتی حضرت نوح» (Noah’s Ark Ministries International)، از کشف تکه های چوبی مربوط به یک سازه عظیم الجثه خبر می دهد. قدمت این تکه های چوبی به حدود ۴۸۰۰ سال قبل بازگشته و در ارتفاع ۴ کیلومتر بالاتر از سطح دریا کشف شده است. این قطعات چوبی در حجم های بسیار بزرگ بوده و در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ در کوه آرارات کشف شده اند.

یونگ وینگ-چونگ (Yeung Wing-Cheung)، به عنوان یکی از اعضای این گروه تحقیقاتی می گوید:

ما از تطابق این قطعات چوبی، با کشتی حضرت نوح به صورت ۱۰۰ درصد مطمئن نیستیم. اما احتمال اینکه این قطعات، متعلق به این کشتی باشند، از سوی اعضای تیم ما ۹۹٫۹۹ درصد تخمین زده شده است!

من-فای یوئن (Man-Fai Yuen) یکی دیگر از اعضای این گروه تحقیقاتی، در یک بیانیه اعلام کرد:

ما معتقدیم که ساختارهای چوبی کشف شده، با نوشته های تاریخی موجود کاملا مطابقت دارند. این ساختار، شامل تخته چوب هایی با عرض ۸ اینچ است که با تکیه بر این شواهد، واقعیت طوفان و کشتی نوح را می توان به اثبات رساند. در ساخت این کشتی، از میخ های فلزی با استفاده از شیوه ساخت و ساز باستانی استفاده گردیده است.

محققان، سایر بقایای مربوط به کشتی نوح را ۱۰۰ متر دورتر از این منطقه و در زیر یخچال های طبیعی یافته اند که طول برخی از آنان به ۲۰ متر هم می رسد. این گروه از کارشناسان، قاطعانه بر این باورند که با اکتشاف دیواره های چوبی که قدمتی ۴۸۰۰ ساله، موفق به کشف بقایای کشتی نوح شده اند. این قطعات چوبی، با گذشت هزاران سال تغییر زمین شناسی جان سالم به در برده اند.

 

با وجود آنکه تعداد بسیاری از مردم، در وقوع طوفان بزرگ نوح شک دارند، در متون متعدد مذهبی از جمله کتاب مقدس و قرآن کریم، می خوانیم که این واقعه در هزاران سال قبل رخ داده است. البته واقعیت طوفان بزرگ نوح را می توان در متون قدیمی تر نیز پیدا کرد.

روایت ها و افسانه های باستانی، طوفان بزرگ نوح را به عنوان یک دخالت مستقیم از سوی خداوند معرفی می کنند. در این داستان ها می خوانیم که خداوند به علت رفتارهای بشریت، سیل عظیمی را جهت بازگرداندن کره زمین به پیش از خلقت فرو فرستاد. در واقع می توان گفت که نازل کردن این سیل عظیم و طولانی مدت، آغازی بر انسان امروزی بوده است.

سیل و یا طوفان بزرگ نوح، در بسیاری از افسانه ها و داستان های مربوط به فرهنگ های جهان، نقش پر رنگی دارد. از جمله این آن ها می توان به «افسانه سیل بزرگ در بین النهرین»، «افسانه دئوکالیون در اساطیر یونان»، «افسانه سیل عظیم در کتاب پیدایش»، «متون هندی از هندوستان»، «افسانه برگلمیر در اساطیر نورس»، «روایات مایاها در آمریکای مرکزی» و … اشاره کرد.

 

جالب است بدانید که قدیمی ترین تمدن کره زمین، نقشی کلیدی را در این زمینه بازی می کند. در واقع بسیاری از کارشناسان معتقدند که سرچشمه ی افسانه سیل عظیم، از سومریان باستان نقل شده است.

بر اساس کتیبه های باستانی، اریدو (Eridu) یا ابوشهرین نام اولین شهر شکل گرفته بر روی زمین است، شهری که انکی (Enki) به عنوان خدای سومری، در حدود ۵۴۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در آن می زیست.

با وجود آنکه این تیم تحقیقاتی در هنگ کنگ، از کشف بقایای کشتی نوح خبر می دهند، کارشناسان کتاب مقدس با آنان مخالفت دارند. جک ساسون (Jack Sasson)، به عنوان استاد مطالعات یهودی و مسیحی در دانشگاه واندربیلت واقع در نشویل در ایالت تنسی آمریکا، در این باره می گوید:

تمامی این مفهوم، عجیب و غریب به نظر می رسد؛ چرا که در کتاب مقدس، محل فرود این کشتی، اورارتو به عنوان یک پادشاهی کهن در شرق ترکیه معرفی شده است؛ البته پس از آنکه مردم موفق به کشف کوه آرارات با اوراتو شدند.

پروفسور پل زیمانسکی (Paul Zimansky)، در این باره می گوید:

تا ۱۰ قرن پیش از میلاد مسیح، هیچکس با کشتی به این کوه برخورد نکرده بود. علاوه بر آن اسناد و نقشه های زمین شناسی، وقوع یک سیل عظیم در ترکیه در حدود ۴ هزار سال پیش را رد می کنند.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=48451

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0