تاریخ : سه شنبه, ۸ فروردین , ۱۴۰۲ Tuesday, 28 March , 2023
1

انتقال جسد سلیمان شاه به ترکیه + تصاویر

انتقال جسد سلیمان شاه به ترکیه + تصاویر

دولت ترکیه با چندین تانک نفربر و تعداد زیادی سرباز بقایای جسد سلیمان شاه را به خاک ترکیه وارد کرده تا آرامگاه مدرنی را برای بازدید عموم مردم تاسیس کنند.

انتقال جسد سلیمان شاه به ترکیه + تصاویر

بقایای جسد سلیمان شاه به دستور رجب طیب اردوغان به مرزهای ترکیه انتقال داده شد تا آرامگاهی مجهز برای بازدید عموم مردم به موسس سلسله عثمانی اختصاص داده شود.

جسد سلیمان شاه پدربزرگ عثمان غازی موسس دولت عثمانی و ۳۸ نظامی ترکیه که نیروهای محافظ محوطه آرامگاه سلیمان شاه بودند، بامداد روز یک شنبه در عملیات شاه فرات به ترکیه منتقل شدند

دولت ترکیه آرامگاه بسیار مدرنی برای سلیمان شاه پدربزرگ عثمان غازی موسس دولت عثمانی در ۲۱۱ متری مرز ترکیه در خاک سوریه احداث می کند.
بقایای جسد سلیمان شاه یکشنبه گذشته با عملیات ارتش ترکیه که با ۱۱۱ دستگاه تانک و نفربر زرهی و ۵۱۱ سرباز وارد خاک این کشور شد از منطقه ای در ۳۷ کیلومتری مرزهای ترکیه در سوریه به ترکیه انتقال یافت.
آرامگاه جدید سلیمان شاه در روستای اشمه سوریه توسط اداره انبوه سازی مسکن نخست وزیری ترکیه احداث می شود و قرار است در محوطه آرامگاه موزه ای نیز احداث شود.
آرامگاه جدید مشابه یک مرکز خرید خواهد بود و به شهروندان ترکیه اجازه بازدید از این مکان داده خواهد شد.
اکثریت ساکنان منطقه اشمه را که قرار است آرامگاه جدید سلیمان شاه در آن منطقه احداث شود، از کرد ها هستند و این منطقه تحت کنترل حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه است.
رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با دفاع از عملیات انتقال مزار سلیمان شاه مزار او را امانت اجداد و تاریخ به مردم ترکیه توصیف کرد و تاکید کرد، با این عملیات مانع شانتاژهای سیاسی علیه ترکیه شدیم.
وی گفت:محل مزار سلیمان شاه در سوریه پیش تر نیز دو بار به علت احداث سد تغییر کرده و این بار با عملیات شاه فرات برای سومین بار محل مزار تغییر کرده و جسد سلیمان شاه به محلی امن تر انتقال یافته است.
کمال قلیچدار اوغلو رئیس حزب جمهوری خواه خلق ترکیه از تجاوز نیروهای این کشور به خاک سوریه و انتقال بقایای جسد سلیمان شاه به خاک ترکیه به شدت انتقاد کرد و آن را لکه ننگی بر پیشانی کشورش دانست.
رئیس حزب جمهوری خواه خلق ترکیه با اشاره تلویحی به اردوغان نخست وزیر و داود اوغلو رئیس جمهور کشورش گفت:کسانی که به نظامیان ترک این دستور را داده اند با نخستین تهدید از کشور خواهند گریخت.
وزارت خارجه سوریه نیز با ارسال دو نامه جداگانه به رئیس شورای امنیت سازمان ملل و بان کی مون دبیرکل این سازمان، خواستار محکومیت تجاوز خطرناک ترکیه به خاک این کشور شد.
این وزارتخانه اعلام کرد:رژیم ترکیه به حمایت های همه جانبه خود از باندهای تروریستی داعش و جبهة النصرة و دیگر گروهک های تروریستی وابسته به تشکیلات تروریستی القاعده بسنده نکرده و خود در سپیده دم یکشنبه گذشته بطور آشکار با استفاده از صد ها نفر از سربازان و جنگ افزارهای نظامی خود، سرزمین سوریه را مورد تجاوز قرار داد.
 
آرامگاه سلیمان شاه
 
آرامگاه سلیمان شاه
 
آرامگاه سلیمان شاه
 
 
منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=32424

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0