تاریخ : پنجشنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 20 June , 2024
2

آرایشگرها چطور مو دکلره می کنند؟

آرایشگرها چطور مو دکلره می کنند؟

دکلره مو برای از بین بردن رنگ طبیعی مو گفته می شود و برای روشن کردن رنگ موها از آن استفاده می شود اما نکاتی را باید برای پیشگیری از عوارض احتمالی آن رعایت کنید.

آرایشگرها چطور مو دکلره می کنند؟

دکلره مو چیست و چگونه انجام می شود ؟

دکلره یا دکلراسیون یعنی برداشتن رنگ از روی مو که باعث بی رنگ شدن آن می شود در نتیجه پیگمنت های طبیعی مو از ساختار مو پراکنده و خارج شده و رنگ موها روشن می گردد . برای داشتن موهایی به رنگ روشن یا فانتزی در ابتدا باید موها را دکلره کرد .انجام دکلره بر روی موها موجب عوارضی می شود که در این بخش از دنیای مد نمناک به آن می پردازیم.

ابزار و مواد مورد نیاز برای دکلره

پودر دکلره

پودر های دکلره در انواع و برندهای مختلفی در بازار وجود دارد ، اما بطور کلی به سه گروه تقسیم میشود :

پودر دکلره آبی :

این نوع قویترین پودر موجود در بازار است که فقط برای دکلره کامل مو و موهای کاملا مشکی استفاده میشود .برای هایلایت نباید از پودر دکلره آبی استفاده شود . در صورت استفاده با فویل ، سریع داغ شده و احتمال صدمه زدن به مو در این وضعیت بیش تر می شود در نتیجه کنترل کار سخت تر است.

پودر دکلره بنفش :

روند شیمیایی ضعیف تری دارد، و اغلب برای دکلره کردن مو های صورت و بدن استفاده میشود . اما برخی افراد برای مو های حساس نسبت به دکلره یا هایلایت نیز از این نوع استفاده می کنند.

پودر دکلره سفید :

این رنگ دکلره ، ملایمتر از انواع دیگر است و سرعت فرآیند شیمیایی متوسطی دارد؛ به همین دلیل برای انجام دکلره در هایلایت با فویل بهترین گزینه است.

اکسیدان :

کامل کننده رنگ مو و پودر دکلره است که به عنوان یک کاتالیزور بسیار مهم در فرآیند شیمیایی رنگ کردن محسوب می شود . ۳ گروه اکسیدان با ویژگی های مخصوص خود وجود دارد :

اکسیدان% ۶ (شماره ۱) : برای دکلره کردن مو های صورت و بدن، برای رنگ کردن موها و گاه برای هایلایت و دکلره مو های بسیار نازک و آسیب پذیر استفاده می شود.

اکسیدان% ۹ (شماره ۲) :معمولاً برای هایلایت ها و دکلره کردن جنس موی معمولی( نه خیلی نازک و نه خیلی ضخیم) استفاده میشود.

اکسیدان% ۱۲ (شماره ۳) : این شماره اکسیدان برای هایلایت و دکلره مو های خیلی زمخت که به آسانی رنگ باز نمی کنند استفاده میشود . مثلا موهای به رنگ مشکی و قهوه ای بسیار تیره نسبت به مواد دکلره واکنش کمتری نشان می دهند.

مواد دکلره مو

 • تونر که برای تمیز کردن رنگ موی نارنجی اولیه و تبدیل آن به رنگ موی موردپسند میشود.
 • یک ظرف پلاستیکی برای به هم زدن مواد
 • فرچه پلاستیکی برای به هم زدن مواد
 • شامپو و کاندیشنر برای شستشو موها
 • دستکش ،پیش بند، روپوش مخصوص رنگ، کاسه ی رنگ ، ماسک
 • کرم محافظ پوست ، برس رنگ، اپلیکاتور، شانه ی دندانه درشت و پنبه، شانه ی دم باریک
 • شامپو تثبیت کننده رنگ مو و دکلره

پایه های دکلره :

۱- قرمز

۲- قرمز نارنجی

۳- نارنجی

۴- نارنجی قرمز

هرگاه مو به رنگ های بالا برسد یعنی مو در حد دکلره ی ضعیف رنگ باز کرده و بیش از آن مقاومت ندارد . بنابراین می توان از رنگهای حاوی قهوه ای متوسط( پایه ی چهار) بلوطی،آکاژو، فندقی تیره ، مسی و قهوه ای صدفی بر این پایه دکلره استفاده کرد.

۵- نارنجی زرد

۶- زرد نارنجی

۷- زرد یا پاستیل

این سه پایه دکلره ی ، پایه متوسط نام دارد که می توان از رنگهای آکاژو، قهوه ای روشن، بلوند تیره، رنگهای خاکستری رنگ پایه ی پنح و شش برای رنگ مو انتخاب کرد.

۸- زرد روشن

۹- زرد خیلی روشن

۱۰- پلاتینه تا سفید

این پایه ها، دکلره ی قوی نامیده می شوند که می توان از رنگهای بلوند روشن. بلوند طلایی. بلوند خاکستری و بلوند زیتونی بر روی دکلره استفاده کرد.

دکلره بر روی موهای طبیعی و غیر طبیعی:

 1. دکلره کردن بر روی موهایی که از قبل به وسیله ی رنگهای گیاهی یا خضاب و حنا و رنگهای تیره ی شیمیایی رنگ شده باشد،کار بسیار سختی است و فقط پایه مو را به رنگ سبز می رساند.
 2. اگر قسمتی از موها رنگ شده باشد و یا دریچه های مو خیلی ریز باشد امکان قرمز یا نارنجی شدن موها بعد از دکلره وجود دارد.
 3. موهای طبیعی پس ازدکلره از رنگ تیره به رنگ زرد خیلی روشن و تا پلاتینه تغییر میکند.

دکلره موی طبیعی

روش انجام دکلره:

پیش از انجام دکلره برای جلوگیری از آسیب به پوست؛ بهتر است اطراف صورت را چرب شود . همچنین در روزی که قرار است دکلره کنید نباید موها توسط شامپو شسته شوند.

یک پیمانه پودر دکلره را با ۱۲۰ میل اکسیدان را ترکیب نمائید . البته این مقدار به میزان موها بستگی دارد.

برای انجام دادن دکلره توسط خود به دو آینه برای دیدن موهای پشت سر نیاز دارید.

موها را از فرق سر به طور افقی به دو دسته تقسیم کنید. در کل چهار دسته مو باید برروی سر داشته باشید هر دسته را با استفاده از کلیبس بزرگ جدا کنید.

برای شروع از پشت سر از دسته عقب سر بخشی از موها را جدا کرده و با استفاده از قلم رنگ مو با فاصله یک سانتی متر از ریشه مو را به مواد آغشته کنید. مرحله به مرحله این رشته ها را جدا کرده و موها را به موا پد آغشته نمائید تا کل موها تمام شوند.

همانطور که در دنیای مد نمناک توضیح داده ایم پس از رسیدن قسمت ریشه به پایه دکلره ساقه ، موها را با آب ولرم آب کشی کنید و سپس با شامپوی مخصوص و نرم کننده ، موها را با دقت بشوئید تا مواد دکلره روی موها نماند.

موها را با حوله خشک کرده و به موها ۲۰ تا ۳۰ دقیقه استراحت دهید.

روش رساندن موها به پایه ۱۰

برای رساندن موها به پایه ۱۰ در دکلره، پیمانه پودر دکلره را با ۱۲۰ میل اکسیدان ۱۲% به خوبی ترکیب کرده و روی موها بزنید تا ۱۵ دقیقه روی موها باشد و یا اینکه تا زمانی که مو رنگ باز کند.

توجه داشته باشید که پودر دکلره پس از مدت کوتاهی خاصیت خود را از دست می دهد و بعد از آن به موها آسیب خواهد زد .موها را با یک نرم کننده مناسب شسته و به آرامی خشک کنید تا هیچ رطوبتی روی موها باقی نماند.

در مرحله بعد دوباره ۲ پیمانه پودر دکلره را همراه با ۱۵۰ میل اکسیدان ۹% به همراه یک قاشق سوپ خوری از ماسک مو ترکیب کرده و به مدت ۱۵ دقیقه روی سر خود قرار دهید . سپس مانند مرحله قبل موها را شستشو داده و خشک کنید.

در قسمت بعدی دکلره کردن موها باید ۲ پیمانه پودر دکلره را با ۱۵۰ میل اکسیدان شماره ۱ مخلوط کرده و دوباره به مدت ۱۵ دقیقه روی موها قرار دهید و در پایان مانند مراحل قبل موه ارا کامل شسته و خشک نمایید.

در صورت دلخواه از یک رنگساژ مناسب برای رنگ کردن موها استفاده کنید و بعد از آن رنگ اصلی را بزنید. در صورتی که بخواهید پایه ۱۰ رنگ قرمزی نداشته باشد ، استفاده از رنگساژ بسیار موثر خواهد بود.

رنگ کردن بعد از دکلره ی مو

پس از انتخاب پایه ی رنگ مناسب ، ان را با اکسیدان ترکیب کرده و به مو ها بزنید. به دلیل دکلره شدن موها ، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زمان برای ماندن رنگ بر روی موها کافی است . پس از آن مو ها را تا زمانی که آب شفاف از آنها سرازیر شود با دقت بشوئید.البته به جای رنگ می توان از رنگساژ نیز استفاده نمود.

نحوه رنگساژ کردن

رنگساژ از ترکیب چند رنگ مختلف، واریاسیون، اکسیدان %۶ و آب تشکیل شده است. تفاوت اصلی رنگساژ با رنگ مو در تعداد رنگ ها و آب موجود در رنگساژ است. برای رنگ کردن با رنگ مو هرگز از آب استفاده نمی شود اما می توان چند رنگ را با یکدیگر مخلوط کرد. استفاده از رنگساژ با رنگ مو تفاوت دارد.

برای درست کردن رنگساژ ،پایه دکلره رنگ انتخابی، ارتباط مستقیم با پایه دکلره مو ها بعد از دکلره کردن مو دارد. پس از انتخاب رنگ مورد نظر، رنگساژ را تهیه کرده و مانند شامپو زدن بر روی ماها بمالید . سپس موها رو با یک ورقه نایلونی بپوشانید. رنگساژ زمان مشخصی ندارد و با خوش رنگ شدن موها ، باید بلافاصله موها فقط با نرم کننده شسته شود.

نحوه رنگساژ مو

نکات مهم در رنگساژ

 • برای افزایش شدت تن زیتونی، طلایی و دودی ، از واریاسیون های مربوط استفاده کنید.
 • در رنگساژ ، متناسب با حجم مو می بایست از رنگ روشن در فرمول به میزان بیش تر و از رنگ های تیره به میزان حداکثر یک نخود استفاده شود.
 • برای گرفتن زردی مو بهتر است از رنگ های سری دودی یا نقره ای استفاده شود زیرا این رنگ ها زردی مو را خنثی می کنند.
 • اگر میزان زردی موها زیاد است به اندازه یک نخود رنگ بنفش در رنگ اصلی ترکیب کنید،برای اینکه موها رنگ زردی نداشته باشند نباید از سری طلایی برای رنگساژ استفاده کنید.

راههای مراقبت از موهای دکلره شده

رنگ موی بیشتر ایرانی ها تیره است .در صورتی که بخواهید آن را به رنگ بلوند روشن یا زیتونی- دودی کنید باید در ابتدا ، موها را دکلره کرده و سپس رنگ موی مورد نظر خود را استفاده کنیدس از دکلره ، باید برای مراقبت از موها به نکات زیر توجه کنید :

 1. استفاده از نرم کننده برای افزایش لطافت موها و شانه زدن آسانتر آنها
 2. خودداری از دکلره کردن موها بیش از یک بار در ماه، زیرا دفعات زیاد موجب خشک و شکننده شدن موها می شود و آنها را مستعد آسیب جدی می کند.
 3. استفاده از حرارت ملایم سشوار برای خشک کردن موها و استفاده کمتر از اتوی داغ. بالا بودن حرارت سشوار ، موهای سر را دچار شکنندگی و خردشدن و حتی ریزش می کند.

شستشوی موها پس از دکلره

پس از اتمام کار دکلره ، موها را کامل شسته و بر روی آنها حالت دهنده بزنید. البته استفاده از حالت دهنده برای زمانی است که قصد بلوند کردن یا رنگ کردن مو را در همان روز نداشته باشید.

اگر موها را پس از دکلره رنگ نمودید پس از پایان کار ، استفاده از حالت دهنده های غنی شده ضروری است زیرا موجب بازگشت تقریبی رطوبت از دست رفته موها می شود برای جلوگیری از ریزش مو پس از دکلره ، بهتر است از بهترین شامپو برای ریزش مو استفاده کنید.

برای شستشوی مواد دکلره از روی موها اجازه دهید تا نرم کننده و حالت دهنده به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه روی سطح موها باقی بماند و سپس به طور کامل موهای خود را بشوئید.

اگر ترس از دکلره دارید!

اگر مایل به داشتن موهای روشن دارید اما از دکلره کردن وحشت می کنید ، استفاده از دکو کرم برای شما مناسب است .این کرم ، دکلره ضعیف است اما قدرت پودر دکلره را ندارد.

روشن شدن موها با دکوکرم ، تنها می تواند به پایه ۷ برسد ، اما آسیب کمتری به موها خواهد زد . همانند روش رنگ کردن ، با اکسیدان ۲ ترکیب می شود . برای روشن شدن موها از اکسیدان ۳ تا ۱۲ درصد استفاده کنید.

دکلره مو

راههای کاهش عوارض دکلره

بهترین راه این است که بیش از دوبار در سال دکلره نکنید . فاصله زیاد میان دو دکلره مناسب است زیرا موها فرصت کافی برای رشد دارند و رنگ های جدید،آسیب جدید به ساختمان مو و رنگدانه ها وارد نمی کند . با افزایش تعداد دکلره کردن ، موها خشک ، شکننده و دچار آسیب می شوند.

چند نکته که بهتر است بدانید:

 1. دکلره کردن بر روی موهای رنگ شده ، دکاپاژ نامیده می شود.
 2. اگر اولین بار می خواهید دکلره انجام دهید ، از فرد دیگری برای کمک بهره بگیرید.
 3. برای پیشگیری از حساسیت و التهاب ، قبل از دکلره ، مواد آن را روی قسمتی از موها تست کنید. در صورت داشتن حساسیت از دکلره کردن خودداری کنید.
 4. در طول انجام دکلره موها را به طور مداوم کنترل کنید و اگر تکه ای از مو را کشیدید و کش آمد بلافاصله باید مو را شستشو دهید.
 5. قبل از دکلره ،آرایشگر خود را از وجود رنگ موهای طبیعی بر سرتان مطلع کنید.
 6. موهای دکلره شده نسبت به نور خورشید و گرما حساس تر است. بنابراین از سشوار و اتوی مو کمتر استفاده کنید.
 7. موی ضخیم تر به مدت زمان بیشتری برای دکلره شدن نیاز دارد و به مراتب سخت است.
 8. اگر موهای شما بلوند و روشن است دیگر به دکلره نیاز ندارید.
 9. هنگام دکلره باید به نوع مو از نظر رنگ توجه شود زیرا موهای تیره ، مشکلتر از موهای روشن دکلره می شوند چرا که در موهای تیره پیگمنتهای آن بیشتر از پیگمنتهای زرد و قرمز است و چون پیگمنتهای آبی دارای قطر بیشتری می باشند بنابر این سخت تر از دریچه های مو خارج می شود.
 10. بعد از دکلره تا چند هفته از رفتن به استخر خودداری کنید.
 11. موهای دکلره شده را زیر کلاه پلاستیکی قرار ندهید. زیرا محلول دکلره اولا خشک شده و اثری را که باید روی موها داشته باشد نخواهد داشت. ثانیا موها زیر کلاه پلاستیکی ظرافت و حالت خود را از دست می دهد.
 12. در دوران قاعدگی و یا بارداری ( مخصوصاتا ۴ماهگی که جنین در حال شکل گرفتن است ودر ۸ و ۹ ماهگی دوران حاملگی ) و یا ابتلا به بیماری های عصبی از دکلره کردن موها اجتناب کنید.
 13. افرادی که داروهای بیماری عصبی مصرف می کنند با مشورت پزشک عمل دکلره را انجام دهند.
 14. در انجام دکلره ، افراط نکنید زیرا عوارض غیر قابل جبرانی برای مو خواهد اشت.
منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=117014

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0