تاریخ : چهارشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۳ Wednesday, 22 May , 2024
1

بهترین روش برای رنگ کردن لباس و شلوار جین در منزل روشی طلایی جهت رنگ کردن لباس و شلوار جین در خانه + روش های تثبیت رنگ جین

بهترین روش برای رنگ کردن لباس و شلوار جین در منزل روشی طلایی جهت رنگ کردن لباس و شلوار جین در خانه + روش های تثبیت رنگ جین

لباس هایی که به مرور زمان رنگشان تغییر می کند را دور نیندازید شما می توانید با استفاده از روش های ساده رنگ کردن لباس و رعایت نکات آن لباس های قدیمی و رنگ و رو رفته خود را دوباره استفاده کنید.

بهترین روش برای رنگ کردن لباس و شلوار جین در منزل روشی طلایی جهت رنگ کردن لباس و شلوار جین در خانه + روش های تثبیت رنگ جین

شیوه های مختلف رنگ کردن لباس ها و شلوار جین

همه ما برخی از لباس هایمان را بیشتر از بقیه دوست داریم اما لباس ها به مرور زمان کهنه می شوند و رنگشان می رود.

آیا راهی است که بتوانیم دوباره از این لباس های قدیمی خود استفاده کنیم ؟شما می توانید با کمی خلاقیت در خانه و استفاده از نکات و روش رنگ کردن لباس که در ادامه این بخش از خانه داری مجله پارسی ارائه می دهیم لباس های قدیمی خود را به زیبایی رنگ نموده و از داشتن لباس های خوشرنگ و زیبا لذت ببرید.

چگونه از لباس های قدیمی دوباره استفاده کنیم؟

روش مرحله به مرحله رنگ کردن لباس

 1. ابتدا برای رنگ کردن لباس ، مقداری رنگ الیاف از عطاری بخرید.(برای یک شلوار مردانه ۱۵ گرم رنگ کافی است)
 2. رنگ الیاف را در آبجوش می ریزیم تا حل شود.
 3. به ظرفی که آب و رنگ ریخته ایم لباس را اضافه می کنیم.
 4. به ازای هر لیتر آب یک قاشق چای خوری نمک (۱۰ گرم ) به محلول آب و رنگ اضافه می نماییم.
 5. لباس باید ۳۰ تا ۴۰ دقیقه با محلول آب و رنگ بجوشد.
 6. در حین آنکه لباس در حال جوش است آن را زیر و رو نمایید تا همه جایش رنگ بگیرد.
 7. پس از جذب کامل رنگ توسط لباس ظرف را خالی کنید.
 8. پس از رنگ آمیزی لباس را در مخلوط یک ظرف آبگرم و یک استکان سرکه حدود ۱ ساعت بخیسانید .و سپس آبکشی نمایید.
 9. لباس را با آب سرد بشویید تا وقتی که آب رنگ نگیرد.
 10. از آبسرد و شامپو برای شستشوو دوام بیشتر لباس رنگ شده استفاده کنید.

بهترین روش برای رنگ کردن لباس و شلوار جین در منزل

ساده ترین روش رنگرزی لباس در خانه

 • رنگ کردن لباس به مهارت و تجربه فراوانی نیاز ندارد.
 • رنگ کردن لباس به جنس آن بستگی دارد.
 • برای رنگ نگرفتن سایر لباس هایتان لازم است لباس های رنگ شده را با آن ها نشویید.

روشی برای تثبیت رنگ لباس جین

 • برای تثبیت شدن رنگ لباس جین پس از رنگ کردن ، آن را درون مخلوط آب و سه فنجان سرکه قرار دهید.
 • برای اینکه لباس جینتان دیگر رنگ ندهد ، ۱۵ دقیقه آن را در سرکه بخیسانید.
 • لباس های جین رنگ شده را پشت و رو نمایید و سپس بشویید.

نکات مهم برای تثبیت رنگ شلوار جین

 1. برای شستشوی لباس های جین رنگ شده از پودر یا مایع مخصوص ماشین لباسشوئی استفاده کنید و به چرخه شستشو برای جلوگیری از رنگ ندادن لباس مقداری سرکه اضافه نمایید.
 2. برای خشک شدن لباس های جین آن ها را به دور از نورمستقیم خورشید پهن کنید.
 3. برای خشک کردن لباس های جین زیاد از خشک کن لباسشویی استفاده نکنید.

جلوگیری از رنگ پس دادن لباس جین

حتما برای شما نیز پیش آمده است که در هنگام نظافت و شستشوی لباس‌ها چه به صورت دستی و چه شستشو با ماشین لباسشویی برخی از لباس‌ها رنگ پس داده و لباس‌های دیگر را رنگی و غیر قابل استفاده می‌کنند.

همچنین در صورت رنگ پس دادن لباس‌ها، آن لباس دیگر مانند گذشته خوش رنگ نمانده و به سمت رنگ پریدگی می‌روند.


اما چطور می‌توان جلوی رنگ پس دادن لباس‌ها را گرفت؟

 • امتحان کردن پایداری رنگ پارچه و شناسایی لباس‌هایی که رنگ می‌دهند.
 • قبل از شستشوی لباس‌ها پایداری رنگ را در آن‌ها امتحان کنید. به این صورت که ظرفشویی را از آب و صابون پر کرده و برای مدت نیم ساعت لباس را در آن قرار دهید و اجازه دهید بماند.
 • در صورت رنگ پس دادن لباس، آب موجود در ظرفشویی تغییر رنگ می‌دهد و بنابراین بایستی در زمان شستشو به این لباس توجه بیشتری کنید. به میزان زیاد آن را چنگ نزنید و آن را به صورت تک و جدا شستشو داده و با لباس‌های دیگر همراه نکنید.
 • پیش از شستشوی لباس‌هایتان با یک روش ساده و کاربردی دیگر نیز می‌توانید میزان رنگ دادگی هرکدام از آن‌ها را تشخیص دهید؛ به این صورت که قسمتی میان درز لباس را با آب نم‌دار کنید.
 • سپس کاغذ یا دستمال پارچه‌ای سفیدی را روی ناحیه نم‌دار شده قرار دهید و آن را اتو بکشید. اگر کاغذ، رنگی شد بی شک لباستان به نوعی است که رنگ پس می‌دهد، خب در این صورت باید آن را جداگانه بشویید.

راههای جلوگیری از رنگ پس دادن لباس

۱٫ مطالعه تگ (مارک) متصل به لباس

حتما قبل از اینکه به شستشوی لباس‌ها به صورت دستی و یا اتوماتیک و با ماشین لباسشویی بپردازید، تگ وصل شده به لباس‌ها را مطالعه کنید تا با اطلاعاتی که درباره آن لباس به شما داده شده است آشنا شوید و از این طریق بتوانید از رنگ پس دادن لباس جلوگیری کرده و لباس خود را برای مدت بیشتری حفظ کنید.

۲٫ استفاده از نمک خوراکی

نمک را در غذا‌ها و مواد خوراکی به عنوان یک نگهدارنده طبیعی مورد استفاده قرار می‌دهند. در لباس‌ها نیز استفاده از نمک می‌تواند همین خاصیت را به همراه داشته باشد و در صورت استفاده درست باعث جلوگیری از رنگ پس دادن لباس‌ها شود.

 1. برای بهره بردن از این کاربرد نمک می‌توانید به میزان یک چهارم فنجان نمک یددار به لباس‌ها اضافه کرده سپس به شستشوی آن‌ها بپردازید.
 2. این کار می‌تواند در تثبیت رنگ لباس‌ها نقش موثری داشته باشد. البته برخی نیز عقیده دارند استفاده از نمک از رنگ پس دادن جلوگیری می‌کند، اما می‌تواند آسیب‌های دیگری به لباس‌ها وارد آورد و یا به کار بردن برخی رنگ‌هایی که با استفاده از نمک پایدار می‌شوند اغلب رایج نیستند.

۳٫ توجه به تنظیمات لباسشویی

 • برای جلوگیری از رنگ پس دادن لباس قبل از استفاده از ماشین لباسشویی به تنظیمات آن توجه کنید. شستشو با آب سرد می‌تواند یکی از راه‌های جلوگیری از رنگ پس دادن لباس‌ها باشد.
 • برای شستشوی لباس‌هایی با الیاف ظریف دور‌های کندتر ماشین لباسشویی را انتخاب کنید تا از رنگ پس دادن لباس جلوگیری به عمل آورید.
 • قبل از انداختن لباس‌ها در ماشین لباسشویی به رنگ و جنس آن‌ها توجه کنید و هم خانواده را در یک دسته قرار داده و با هم بشویید. از شستن لباس‌های غیر هم خانواده با هم خودداری کنید

۴٫ خشک کردن صحیح لباس‌ها

استفاده نکردن از خشک‌کن ماشین می‌تواند راهی برای جلوگیری از رنگ پس دادن لباس‌های شما باشد و به تثبیت رنگ لباس‌ها کمک کند.

برای خشک کردن لباس‌ها بهترین راه همان پهن کردن در معرض آفتاب یا پهن کردن در حمام است، اما چنانچه بایستی حتما از خشک کن استفاده کرده و لباس‌های تمیزتان را زودتر تحویل بگیرید می‌توانید برای حفظ لباس‌های خود از دور کند خشک کن و حالت بدون گرمای آن استفاده کنید.

تنظیم بر روی حالت بدون گرما می‌تواند باعث محدودیت برخورد گرما با لباس شما شود. به این نکته توجه داشته باشید که پس از تمام شدن کار خشک کن بلافاصله لباس‌ها را بر روی طناب و در نور آفتاب قرار دهید.

۵٫ شستن لباس قبل از استفاده‌

می‌توانید برای جلوگیری از رنگ پس دادن لباس‌ها وقتی نو هستند قبل از اینکه از آن‌ها استفاده کنید آن‌ها را به خوبی با آب سرد بشویید. این کار به تثبیت رنگ آن‌ها کمک می‌کند. لازم به ذکر است که این روش برای تمام لباس‌ها و الیاف‌ها نمی‌تواند به کار رود، اما برای انواع جین و شلوار‌های جین کاربرد دارد و توصیه می‌شود.

بهترین روش برای رنگ کردن لباس و شلوار جین در منزل

بیشتر بخوانید :

چگونه رنگ و لکه زردچوبه را از انواع سطوح پاک کنیم؟

پاک کردن لکه رنگ مو از روی انواع سطوح با چندین روش طلایی

۴ ترفند اساسی برای پاک کردن لکه چمن از روی لباس

۶٫ استفاده از شوینده ملایم

برخی شوینده‌ها بسیار قوی بوده و می‌توانند لباس‌ها را تمیز کنند، اما در کنار این تمیز شدن باعث صدمه به الیاف پارچه شده و آن را کهنه و رنگ پریده نشان می‌دهند.

۷٫ کاهش سایش پارچه‌ها

چنگ زدن‌های پیاپی لباس در تشت، همان بلایی را بر سر لباس‌ها می‌آورد که شوینده‌های قوی خواهند آورد. این کار لباس‌هایی را که هنوز خیلی هم از آن‌ها استفاده نکرده اید غیر قابل استفاده می‌کند.

سعی کنید از سایش زیاد پارچه‌ها خودداری کنید و یا برای کاهش سایش در سمت روی پارچه لباس‌ها را پشت و رو کرده و سپس بشویید.

سایش و اصطکاک به وجود آمده در سطح پارچه می‌تواند شکستگی‌های کوچکی را در پارچه‌ها ایجاد کند که باعث آزاد شدن رنگ‌های داخل پارچه‌ شده و رنگ پس دادن لباس را موجب شود.

۸٫ استفاده از ورقه‌های جذب رنگ

ورقه‌های جذب رنگ قادرند به جذب رنگ لباس‌ها پرداخته و از نشستن رنگ بر روی لباس‌های دیگر جلوگیری کنند.

رنگ‌های پس داده شده توسط این ورقه ها، که در بیشتر مغازه‌هایی که مربوط به شستشو هستند موجود است، جذب می‌شوند و نگرانی شما را بابت رنگ گرفتن لباس‌های دیگر برطرف می‌کنند.

رنگ پس دادن‌های از کنترل خارج شده

باید این را بدانید که رنگ پس دادن بعضی لباس‌ها اجتناب ناپذیر و غیر قابل کنترل است. پس تنها راه این است که آن‌ها را به تنهایی و به صورت جداگانه بشویید و هیچ چاره دیگری ندارد. بعضی دلایل این اتفاق از این قرار است:

 • در هنگام تولید لباس‌ها به روش نادرست یا با کیفیت پایین رنگ می‌شوند.
 • زمانی که تولید کننده لباس به رنگ کردن لباس‌ها می‌پردازد از تثبیت کننده رنگ استفاده نمی‌کند.
 • موقعی که لباس در مرحله رنگ شدن بوده، مقداری از رنگ باقی مانده و به اصطلاح خوب خیس نخورده است.

منبع : www.delgarm.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=121340

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0