تاریخ : پنجشنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 13 June , 2024
0

ارتودنسی نامرئی برای ۴ گروه خاص

ارتودنسی نامرئی برای ۴ گروه خاص

در این مقاله شما را با تعریف ارتودنسی نامرئی، انواع آن، هزینه درمان با هر کدام از روش ها آشنا خواهیم کرد .

ارتودنسی نامرئی برای ۴ گروه خاص

همه چیز در مورد ارتودنسی نامرئی

در این مقاله شما را با تعریف ارتودنسی نامرئی، انواع آن، هزینه درمان با هر کدام از روش ها آشنا خواهیم کرد و سرانجام به معرفی ۴ گروه از افرادی که انجام این نوع ارتودنسی برازنده آن ها است خواهیم پرداخت. بدون فوت وقت برویم سراغ اصل مطلب.

ارتودنسی دندان

ارتودنسی نامرئی چیست؟

متخصصان ارتودنسی برای منظم کردن دندان ها و اصلاح ناهنجاری های فکی از دستگاه ها، تجهیزات و لوازم مختلفی استفاده می کنند. این دستگاه ها تنوع و گستردگی زیادی دارند. برخی از این لوازم طوری طراحی و استفاده می شوند که طی یک جلسه توسط متخصص به سطح دندان ها متصل می شود و تا پایان درمان قابل جدا شدن نیستند. به استفاده از این لوازم و تجهیزات اصطلاحاً ارتودنسی ثابت گفته می شود.

برخی دیگر برخلاف دستگاه های ثابت، اصلاً به دندان متصل نمی شوند. آن ها توسط خود بیمار در داخل دهان قرار داده می شوند و هر زمان که لازم باشد خود بیمار آن ها را بیرون آورده و دوباره سرجایش قرار می دهد. به استفاده از این دستگاه ها، ارتودنسی متحرک گفته می شود.

متخصصان همچنین دستگاه ها را بر اساس قابل ملاحضه بودن یا نبودن به دو دسته ارتودنسی مرئی و ارتودنسی نامرئی تقسیم می کنند. دستگاه های مرئی آن هایی هستند که معمولا حین استفاده، شفاف یا پنهان یا نامرئی هستند و این روزها بسیار مورد استقبال هستند.

انواع ارتودنسی نامرئی کدامند؟

دستگاه ها یا لوازمی که در دسته بندی ارتودنسی نامرئی هستند، تنوع زیادی دارند اما موارد زیر شناخته شده ترین این دستگاه ها هستند:

  • ارتودنسی سرامیکی
  • ارتودنسی لینگوال
  • ارتودنسی نامرئی با پلاک شفاف و بی رنگ دندان
این روش ها هر ۳ شناخته شده و بسیار کاربردی هستند. زمانی که شما با هر یک از این موارد تحت درمان قرار بگیرید به دلیل اینکه دستگاه ها بی رنگ و یا عملاً پنهان هستند گفته می شود شما تحت درمان ارتودنسی نامرئی قرار دارید.

ارتودنسی لینگوال

هر ۳ مورد بالا که جزء شناخته شده ترین دستگاه های نامرئی هستند به نوعی مهم بوده و حتی استفاده از آن ها رو به افزایش است. البته ارتودنسی لینگوال یا زبانی در ایران چندان رایج نیست زیرا نصب آن پیچیدگی های زیادی دارد و از نظر آکادمیک و بالینی نیز با مشکلاتی همراه است.
تکنولوژی ارتودنسی لینگوال بسیار کاربردی است و قادر است تمام مشکلات دندانی از ساده ترین تا پیچیده ترین ها را حل کند و امیدواریم به زودی شاهد پا گرفتن و آغاز درمان با این شیوه ارتودنسی نامرئی باشیم. تا این لحظه که حتی آن متخصصانی که بر طبق نظر مراجعان بهترین متخصص ارتودنسی در کرج و تهران هستند نیز با این روش بیماران خود را درمان نمی کنند.
ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی نیز هرچند بسیار مورد اقبال است اما به هر کسی توصیه نمی شود. زیرا براکت های شفاف بکار رفته در این روش شکننده هستند و ممکن است هزینه درمان و طول دوره آن را افزایش دهند.
ارتودنسی نامرئی دندان

ارتودنسی با پلاک های شفاف و متحرک

سرانجام ما پلاک های شفاف ارتودنسی متحرک را داریم که تقریباً از همه نظر بسیار ایده آل هستند. معمولاً زمانی که صحبت از ارتودنسی نامرئی می شود، اغلب منظورشان همین پلاک های شفاف است. این پلاک ها در واقع مجموعه ای از قالب ها هستند که هر کدام قادرند دندان ها را در یک بازه زمانی ۲ هفته ای (کمتر یا بیشتر) تا حدی منظم کنند.

۴ گروه از بیماران که ارتودنسی نامرئی برایشان بسیار عالی است کدامند؟

تقریبا اغلب افراد می توانند با روش نامرئی به منظم کردن دندان ها و ناهنجاری های فکی خود بپردازند. اما اگر جزء هر یک از ۴ گروه زیر هستید بدانید که درمان با این روش برای شما بسیار عالی و بهتر خواهد بود.

۱٫ افرادی که نامنظمی های جزئی تا متوسط دارند

اگر عاشق درمان با پلاک های ارتودنسی متحرک هستید و مایلید آن ها را داشته باشید، باید بدانید که با کمک آن ها تنها امکان درمان مشکلات جزئی تا متوسط دندانی وجود دارد. یعنی به عنوان مثال اگر فقط به اندازه کمی دندان هایتان کج است، ارتودنسی با این روش قطعا برایتان بهترین گزینه است.

۲٫ دانشجویان

به دو دلیل ارتودنسی نامرئی برای دانشجویان یک گزینه درمانی خوب است. اول اینکه هزینه آن کم است و دانشجویان می توانند بدون صرف هزینه بالا درمان خود را به اتمام برسانند. دوما دانشجویان هر روز در دانشگاه هستند و اغلب دوست ندارند کسی متوجه درمان آن ها شوند.

۳٫ افراد بزرگسال خجالتی

ارتودنسی، درمانی برای همه سنین است اما بعضی از بزرگسالان ممکن است تصور کنند فقط کودکان این درمان را انجام می دهند. این تصور درست نیست و اگر شما یک بزرگسال با مشکلات و ناهنجاری های دندانی می شناسید که دوست ندارد کسی متوجه درمانش شود، می توانید ارتودنسی نامرئی را به او پیشنهاد دهید.

۴٫ سخنرانان یا کسانی که زیاد در جمع هستند

صحبت کردن با دستگاه های ارتودنسی ثابت کمی مشکل ساز است و معمولا دیدن دندان هایی که دستگاه هایی به آن ها متصل است برای حضار چندان جالب نیست. بنابراین افرادی که سخنران هستند می توانند هر زمان که دلشان خواست دستگاه ارتودنسی متحرک خود را بردارند و بعد از اتمام سخنرانی آن را دوباره بگذارند.
منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=117455

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0