تاریخ : دوشنبه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۳ Monday, 17 June , 2024
2

این علامت رو بشناس تا کسی ذهنت رو کنترل نکنه

این علامت رو بشناس تا کسی ذهنت رو کنترل نکنه

اگر شما در رابطه ای هستید که فکر میکنید کنترل میشوید احتمالا طرف مقابلتان فرد کنترل گری است، بهتر است راه مقابله با این افراد را بدانید تا آسیب کمتری ببینید.

این علامت رو بشناس تا کسی ذهنت رو کنترل نکنه

علامت و راز افرادی که سعی در کنترل ذهن دیگران دارند

این که شما در یک رابطه باشید؛ به این معنا نیست که دیگر فردیت خود را از دست داده اید. شما هنوز هم فردیت خود را دارید و می‌ توانید برای ارتقای شخصیت خود تلاش کنید و هویت تان تغییری نکرده است؛ اما آیا شخصی در زندگیتان هست که مدام سعی دارد هر طور که شده شما را تحت کنترل خودش در بیاورد؟ شاید این رفتار در وهله اول خیلی ماهرانه و زیرکانه به نظر برسد و متوجه این موضوع نشوید اما در این قسمت از نمناک علائمی را به شما معرفی می‌ کنیم که نشان دهنده این است که دیگران می خواهند شما را تحت کنترل در بیاورند و به شما صدمه بزنند.

اول نظر شما را می پرسند

این افراد هنگامی که می خواهند نظر یا پیشنهاد شما را بپرسند، خیلی مودب، متواضع و فروتنانه رفتار می‌ کنند‌. آن ها خیلی خوب به حرف های شما گوش می دهند و در مورد هر نظرتان فکر می کنند. در سکوت به نقاط ضعف یا قوت شما فکر می‌ کنند. بعد از این که نظر شما را فهمیدند، با کلماتی که گفته اید بازی می کنند تا شما را سردرگم کنند. این افراد سمی سعی می‌ کنند هر طور که شده بدون این که خودتان بفهمید، نظر و عقیده تان را کنار بزنند و شما را تحت کنترل خودشان در بیاورند.

گفت و گو

در زمین خودشان بازی می کنند

زمانی که شما در جمع کسانی باشید که با آنها آشنایی بیشتری دارید، قطعاً اعتماد به نفستان بالاتر است و بیشتر شرایط را تحت کنترل می گیرید و در نتیجه افراد کنترل گر هم ترجیح می دهند همیشه پیش افرادی باشند که از نظرات و عقاید آنها آگاه هستند و می توانند به راحتی آن ها را تحت کنترل بگیرند.

طبق محاسبات پیش می‌ روند

هیچ کس بدش نمی آید با فردی صحبت کند که اطلاعات بسیار زیادی دارد و همه چیز دان است. افرادی که سعی در کنترل دیگران دارند، خودشان را همه چیز دان نشان می دهند و در نتیجه این رفتار سمیِ آن ها باعث می‌ شود که خاموش شوید و می خواهند شما را با این رفتار تحت کنترل بگیرند.

حقیقت را پیچیده می‌ کنند

یکی از شگرد های افراد کنترل کننده این است که حقیقت را خیلی پیچیده می کنند. فرقی ندارد که این حقیقت در مورد زندگی شخصی یا حتی زندگی کاری باشد. در هر صورت آن ها شما را سردرگم می کنند که باعث می‌ شود؛ شما متوجه موضوع نشوید و در نتیجه به آن ها پناه می‌ برید. آنها هر طور که بخواهند شرایط را مدیریت می‌ کنند.

صحبت کردن

قوانین مخصوص به خودشان را دارند

افراد کنترل ‌کننده خیلی آرام و تدریجی عمل می کنند. به گونه ای که شما متوجه رفتار آن ها نمی‌ شوید. قوانین مخصوص به خودشان را دارند و شاید مدام محدودیت ها و استاندارد های خود را تغییر دهند و شما نمی توانید آن ها را پیش بینی کنید.

همیشه شما را غافلگیر می‌ کنند

همانطور که در مورد قبل هم به این موضوع اشاره کردیم، این افراد عادت دارند همیشه غیرقابل پیش بینی عمل کنند، زیرا امید دارند زمانی که شما غافلگیر یا سورپرایز می‌ شوید، به گفته آن ها گوش دهید. در نتیجه با انجام این کار شما را راحت تر تحت کنترل می گیرند.

شوخی های منفی دارند

یکی از بهترین رفتار ها در یک رابطه سالم حس شوخ طبعی است که باعث ایجاد سرگرمی و از بین بردن تنش ها می شود اما افراد سمی یا کنترلگر افرادی هستند که از شوخی به عنوان یک سلاح استفاده می کنند. یعنی ممکن است با یک لبخند به شما توهین کنند، و فحاشی هم انجام دهند و آن را یک نوع شوخی بدانند و اگر شما از دست آن ها ناراحت شوید، احتمالا می گویند که چقدر بی جنبه هستی، من فقط شوخی کردم. این موضوع از لحاظ روحی شما را درگیر می کند.

مسخره کردن

شما را تحت فشار قرار می دهند

زمانی که می خواهید یک تصمیم مهم بگیرید، به زمان و دقت بالا نیاز دارید اما افراد سمی و کنترل گر در اطراف تان، باعث می‌ شوند که بی صبر شوید؛ ندانید که باید دقیقاً چه کار کنید و در نتیجه احتمال این که تصمیمات درستی بگیرید، کمتر است زیرا تحت فشار تصمیم گیری می کنید.

پاسخ های احساسی متفاوت دارند

افراد سمی ممکن است خشمگین شوند و اظهار کنند که این یک پاسخ احساسی در آن ها است. صدای خود را بالا می برند، در زبان بدن اغراق می‌ کنند و از لحاظ احساسی شما و خودشان را درگیر می کنند.

دیگر صحبت نمی کنند

گاهی اوقات این افراد به طور کل گفت و گو با شما را کنار می ‌گذارند. به طور کامل سکوت می کنند و به سوالات شما پاسخ نمی دهند. نسبت به نظرات تان نیز واکنش ندارند. همین باعث می‌ شود که دلتان بخواهد فقط آن ها صحبت کنند و به هر چه که گفتند؛ گوش دهید.

سکوت کردن

مدام انتقاد می کنند

افرادی که شما را دوست داشته باشند، قطعاً به دنبال ایجاد اعتماد به نفس در شما هستند و شخصیت تان را تخریب نمی کنند اما افراد سمی و کنترل گر، مدام از شما انتقاد می کنند و می خواهند بگویند که اشتباه کرده اید و شما از این طریق تحت کنترل آن ها در می آیید.

خودشان را ابرقهرمان می دانند

افراد سمی و کنترل کننده شخصیت خود را به گونه ای نشان می دهند که شبیه به یک ابرقهرمان و نجات دهنده در زندگی ‌تان هستند. اگر اشتباهی در زندگی بکنند، همیشه آن را تقصیر دیگران می‌ اندازند و شما را شرمنده خودشان می کنند.

تظاهر به نادیده گرفتن دارند

این افراد به گونه‌ای زندگی خود را به شما جلوه می‌ کنند که انگار خیلی وقت صحبت کردن با شما را ندارند و مجبور هستند که نادیده ‌تان بگیرند. البته از این بابت شرمنده هستند اما شما پیش خودتان تصور می‌ کنید که آن ها چقدر مهم و پرمشغله بوده که وقتی برای دیگران ندارند و همین باعث می شود به حرف های این فرد به ظاهر مهم، بیشتر گوش دهید.

نادیده گرفتن

همه چیز را به نفع خودشان تمام می کنند

این افراد خودخواه هستند. در خانواده، بین دوستان یا حتی در کنار همسرشان سعی می‌ کنند که همه چیز را به نفع خودشان تمام کنند، زیرا شما را تحت کنترل می گیرند.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=118237

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0