تاریخ : دوشنبه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۳ Monday, 17 June , 2024
1

دلیل مهم چاقی پس از ترک سیگار

دلیل مهم چاقی پس از ترک سیگار

معمولا اغلب افراد پس از اقدام به ترک سیگار با چاقی و افزایش وزن مواجه می شوند، دلیل این موضوع چیست و چه راه حل هایی برای چاقی بعد ترک سیگار وجود دارد؟

دلیل مهم چاقی پس از ترک سیگار

ارتباط ترک سیگار با افزایش وزن

بسیاری از افراد با ترک سیگار با افزایش وزن خود روبرو میشوند. به طور متوسط​​، افراد در ماه های پس از ترک سیگار ۵ تا ۱۰ پوند (۲٫۲۵ تا ۴٫۵ کیلوگرم) وزن اضافه می کنند و این امری طبیعی است و شما در این تغییر تنها نیستید. اما اگر نگران اضافه وزن هستید، ابتدا باید دلیل این افزایش وزن را بدانید و سپس راه حل آن را. خوشبختانه مواردی وجود دارد که می توانید هنگام کنترل ترک وزن خود را تحت کنترل داشته باشید و در این بخش از نمناک به آنها اشاره خواهیم کرد.

چرا پس از ترک سیگار چاق می شویم؟

افزایش وزن پس از ترک سیگار، به ویژه در چند ماه اول معمول است اما این تغییر اجتناب ناپذیر نیست. چند دلیل برای افزایش وزن هنگام ترک سیگار وجود دارد که شامل:تأثیر نیکوتین بر بدن

نیکوتین موجود در سیگار متابولیسم شما را تسریع می کند به همین دلیل افراد سیگاری سوخت و ساز بیشتری داشته و اغلب لاغر اندام هستند. نیکوتین میزان کالری سوزی بدن شما در حالت استراحت را حدود ۷ تا ۱۵ درصد افزایش می دهد. بدون سیگار، بدن شما ممکن است غذا را آهسته تر بسوزاند به همین دلیل افزایش وزن رخ میدهد.

چاقی ترک سیگار 

افزایش اشتها با ترک سیگار

سیگار کشیدن به عنوان یک سرکوب کننده اشتها عمل می کند و همانطور که گفتیم ممکن است متابولیسم بدن شما را نیز کمی افزایش دهد. هنگامی که سیگار را ترک می کنید، اشتها و متابولیسم شما به حالت عادی برمی گردد، و همین ممکن است شما را به خوردن بیشتر و کالری کمتری سوق دهد.

همچنین، توانایی شما در بوییدن و چشیدن غذا پس از ترک سیگار بهبود می یابد. این می تواند غذا را برای شما جذاب تر کند، که ممکن است شما را به خوردن بیشتر سوق دهد.

افزایش اشتها

جایگزین کردن عادت جدید با سیگار

سیگار کشیدن یک عادت است و برای ترک سیگار به شما پیشنهاد می شود عادت جدیدی را جایگزین کنید که غالبا افراد در این مواقع ترجیح میدهند هر زمان هوس سیگار کردند، یک میان وعده یا خوراکی سالم خورده و اینگونه هوس سیگار را سرکوب کرده باشند از این رو وزن دچار افزایش می شود.

راه حل؛ آنچه شما می توانید انجام دهید

همانطور که برای ترک سیگار آماده می شوید، موارد زیر را می توانید برای کنترل وزن خود انجام دهید.

فعال تر شوید

فعالیت بدنی به شما کمک می کند کالری بسوزانید، همچنین می تواند به شما در دفع هوس خوردن غذاهای ناسالم یا سیگار کمک کند. اگر در حال حاضر ورزش می کنید، ممکن است لازم باشد بیشتر یا بیشتر ورزش کنید تا کالری مورد نیاز نیکوتین برای سوزاندن بدن شما سوزانده شود.

 فعالیت بیشتر

آدامس بدون قند بجوید

این روش مفید می تواند شما را بدون اضافه کردن کالری یا قرار دادن دندان های شما در معرض قند مشغول کند.

مواد غذایی سالم بخورید

قبل از رسیدن به فروشگاه تصمیم بگیرید که چه چیزی میخواهید بخرید. لیستی از غذاهای سالم مانند میوه، سبزیجات و ماست کم چرب تهیه کنید که بدون خوردن کالری زیاد می توانید از آنها لذت ببرید. از “غذاهای انگشتی یا فینگر فودها” کم کالری استفاده کنید که می تواند به شکلی مفید، ذهن و دستان شما را مشغول نگه دارد.

مصرف میوه ها  

عادات غذایی سالم ایجاد کنید

یک برنامه غذایی سالم تهیه کنید تا بتوانید هنگام میل شدید به هوس ها، راه حلی داشته باشید. انتخاب هوشمندانه منوی غذایی شما یکی از اصول مهم برای ترک موفق سیگار و جلوگیری از اضافه وزن در این دوران است.

بیش از حد گرسنه نمانید

کمی گرسنگی چیز خوبی است، اما اگر آنقدر گرسنه هستید که مجبورید بلافاصله غذا بخورید، به احتمال زیاد به دنبال یک رژیم غذایی مناسب و البته سالم خواهید بود. یادگیری خوردن غذاهایی که شما را سیر می کند نیز می تواند به دفع گرسنگی کمک کند.

خوب بخوابید

در مورد فواید و اثرات خواب کافی، به قدر کافی صحبت کرده ایم و خوب میدانید که چقدر برای بدن مفید است. برای افراد در حال ترک سیگار هم همینطور و باید بگوییم که اگر اغلب خواب کافی ندارید، بیشتر در معرض افزایش وزن هستید.

خواب خوب  

چرا ترک سیگار ارزش هر زحمت و تغییری را دارد؟

ترک عادت به زمان نیاز دارد تا هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی عادت کنید. اگر در این مسیر دچار اضافه وزن هم شدید، نگران نباشید و به فواید زندگی بدون سیگار فکر کنید و بدانید که از این پس:

  • ریه ها و قلب شما قوی تر خواهد بود
  • پوست شما جوانتر به نظر می رسد
  • دندانهای شما سفیدتر می شوند
  • نفس بهتری خواهید داشت
  • بوی مو و لباس شما بهتر می شود
  • وقتی سیگار نخرید پول بیشتری خواهید داشت
  • در ورزش یا سایر فعالیت های بدنی عملکرد بهتری خواهید داشت
منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=117250

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0