تاریخ : پنجشنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 20 June , 2024
2

راهکار ساده علم برای افزایش خلاقیت

راهکار ساده علم برای افزایش خلاقیت

برای افزایش خلاقیت و نوآوری باید چه کارهایی انجام داد؟ روش های بسیار مناسبی برای افزایش خلاقیت در افراد وجود دارد که از نظر علمی هم به اثبات رسیده است.

راهکار ساده علم برای افزایش خلاقیت

چند راه علمی برای افزایش خلاقیت و نوآوری شما

همه افراد باید سعی کنند که خودشان ویژگی های را در خود ارتقا دهند، مثلا شرکت کردن در یک کلاس ورزشی در باشگاه یا دنبال کردن یک رژیم از همین کارها می باشد. همچنین علاوه بر جسم باید دست به انجام کارهایی بزنیم که روح ما را نیز بلند مرتبه کند و ما را از لحاظ رفتاری نیز ارتقا بدهد. این کار را می توان با اعمال تغییرات کوچکی در زندگی انجام داد. حال در این بخش از نمناک می خواهیم که چند روش را برای افزایش خلاقیت در فرد بیان کنیم که از نظر علمی نیز به اثبات رسیده است.

راهکاری علمی به ظاهر ساده برای افزایش خلاقیت

۱٫ رفتن به یک مکان مورد علاقه:

دانشمندان معتقدند بهتر است افراد از فواید سفر به مکانی بهره مند شوند که در آن آرامش دارند و احساس راحتی می کنند. حال این مکان می تواند یک کافی شاپ مورد علاقه، پارک، ساحل یا هرجای دیگری باشد که به ذهن شما اجازه نوآوری می دهد. زمانی که در یک مکان آرام قرار می گیریم، کورتکس های مغز ما قادر خواهند بود که نورون های مختللف را برای تمرکز بیشتر به کار بگیرند.

۲٫ دوش گرفتن برای افزایش خلاقیت:

دوش گرفتن باعث آزادسازی دوپامین می شود و سیستم بدنی شما را شوکه می کند و به شما اجازه می دهد که محرک های درونی و بیرونی بدنتان بیدار شوند و محققان به این موضوع باور دارند که دوش گرفتن به طور کاملا ناگهانی ذهن افراد را باز می کند و راه حل مشکلات را به ذهن آنان می رساند.

دوش گرفتن

دوش گرفتن برای باز شدن ذهن

۳٫ چرخش چشم ها برای افزایش خلاقیت:

می توانید به راحتی چشمان خود را ببندید و بعد آن را باز کرده و به اطراف نگاه کنید. چنانچه در نمناک گفته ایم طبق مطالعات انجام شده انجام دادن این حرکت به مدت ۳۰ ثانیه می تواند تعاملات درون مغزی را افزایش دهد و روابط بین نیمکره سمت چپ و راست را نیز بالا ببرد و فکر خلاقانه را افزایش دهد.

۴٫ پیاده رفتن به محل کار برای افزایش خلاقیت ذهن:

انجام دادن ۳۰ دقیقه ورزش ایروبیک به مدت ۳۰ دقیقه قبل از رفتن به محل کار، توانایی مغز را برای پیدا کردن راه حل بالا می برد و مطالعات نشان می دهد که انجام حرکات بدنی ولو به اندازه کم می تواند خلاقیت ذهن را تا ساعت ها بالا نگه دارد و همچنین می توانید برای افزایش خلاقیت بیشتر در زمان اضافه تایم ناهاری نیز قدم بزنید.

۵٫ روی درخت ها و آسمان تمرکز کنید:

زمانی که پیاده به محل کار می روید، باید زمانی را به این موضوع اختصاص دهید تا به زیبایی آبی آسمان و فضای سبز نگاه کنید و مطالعات نشان می دهد که رابطه بین نگاه کردن به رنگ های جذاب و توانایی فکر خلاقانه بسیار بالاست و همچنین بو کردن گل های خوشبو نیز می تواند خلاقیت فرد را بالا ببرد.

تمرکز کردن

تمرکز بر روی درخت ها و آسمان

۶٫ خلوت کردن برای افزایش خلاقیت:

آیا تابحال شده که مشکلی ذهنتان را درگیر کرده باشد، در حالیکه راه حل و پاسخ آن بسیار واضح باشد. مطالعات نشان می دهد که اگر کمی با خودتان خلوت کنید و سعی کنید که به چیزی فکر نکنید، خلاقیت شما بالا خواهد رفت و همچنین بعد از مدتی خواهید دید که راه حل مشکلات را به راحتی خواهید فهمید.

۷٫ پازل برای افزایش تمرکز:

در طول روز می توانید کارهایی را برای گرم کردن ذهن و مغز انجام دهید. مثل یک ورزشکار و قهرمان رفتار کنید و عضلات ذهنی خود را آماده کنید که این کار باعث افزایش تمرکز فرد می شود و یکی از راه های گرم کردن مغز، چیدن یک پازل می باشد و بعد از مدتی متوجه افزایش سرعت خود خواهید شد.

۸٫ خیره شدن برای بالا بردن تمرکز:

متخصصان معتقدند که خیره شدن به موضوع مرتبط متناسب با افکار می تواند فرد را به اوج خلاقیت برساند. مثلا زمانی که افراد به دنبال راه حل های تجاری می گردند، می توانند با خیره شدن به لوگوی لپ تاپ یا دیگر لوازم زودتر به راه حل برسند. این کار به علت بالا رفتن تمرکز فرد مناسب می باشد.

خیره شدن

خیره شدن برای افزایش خلاقیت افراد

۹٫ مطالعه مطالب بیهوده:

وب گردی با محتوای خاص می تواند کمی به ذهن شما استراحت دهد و آن را از درگیری های روزانه و جدی دور کند. با مطالعه محتوا های خنده دار و نامربوط خواهید دید که راه حل مشکلات ذهنی بسیار سریع تر به ذهن شما خطور می کند و البته که نباید در انجام این کار زیاده روی کرد و زمان را هدر داد.

۱۰٫ نوشتن :

اولین کاری که افراد معمولا هنگام صبح انجام می دهند، چک کردن موبایلشان می باشد و متخصصان در این زمینه پیشنهاد می کنند که به جای این کار بهتر است که یک خودکار بردارید و سعی کنید تجربیات ساده خود را ثبت کنید.

۱۱٫ تمرین کردن با یک وسیله جدید:

البته که این کار قدرت شما را نشان نمی دهد اما بهتر است سعی کنید کار کردن با پیانو یا یک آلت موسیقی دیگر را یاد بگیرید. لوازم موسیقی و استفاده از آن ها می تواند مغز شما را فعال کند تا در یک لحظه بتوانید هر دو طرف را به کار بگیرید و این همکاری بین دو نیمکره باعث افزایش خلاقیت مغز می شود.

۱۲٫ سوال پرسیدن برای افزایش خلاقیت:

زمانی که سعی می کنیم که ایده های جدید را به کار بگیریم، باید شروع به پرسیدن سوالات مختلف کنیم. سوال پرسیدن از خود می تواند مغز را فعال کند زیرا ذهن می تواند در پی آن به دنبال پاسخ های کوتاه بگردد و راحت تر به پاسخ سوالات برسد و همچنین می تواند دیدگاه های خود را نیز در این باب به اشتراک بگذارید تا خلاقیت شما بیش از همیشه افزایش پیدا کند.

راه افزایش خلاقیت

سوال پرسیدن از خودتان

۱۳٫ خلاق بودن هنگام عصبانیت:

بسیاری از مطالعات این موضوع را به اثبات رسانده اند که افراد در مواقع افسردگی، عصبانیت یا دیگر وضعیت های دشوار عاطفی خلاقیت بیشتری پیدا می کنند. این عوامل می تواند احساسات منفی را شامل شود و در حقیقت به دلیل تک بعدی شدن ذهن افراد در این مواقع، خلاقیت بالاتر می رود.

۱۴٫ دراز کشیدن مفید برای افزایش خلاقیت:

آزمایش هایی صورت گرفته که نشان داد افرادی که پازل را در حالت دراز کش حل می کنند، قادر به انجام سریع تر آن هستند. توانایی حل مشکلات نیز در پوزیشن های آرام می تواند نورآدرنالین را کاهش دهد و فرد زودتر از همیشه راه حل را پیدا کند.

۱۵٫ برنامه ریزی داشتن:

هر انسانی باید سعی کند که در طول زندگی برای انجام هر کاری برنامه ریزی و روتین مختص خود را داشته باشد و این کار باعث می شود که کمتر در امور تاخیر کند و عملکرد بهتری نیز داشته باشد. علاوه بر برنامه ریزی، تعیین هدف نیز می تواند انگیزه را بالا ببرد که بالا رفتن انگیزه باعث افزایش خلاقیت در فرد خواهد شد.

۱۶٫ خاموش کردن چراغ ها:

قرار گفتن در محیط های تاریک می تواند به فرد حس آزادی را القا کند و خلاقیت او را بالا ببرد. در نتیجه می توان به اهمیت محیط در این مورد پی برد و البته که نورهای طبیعی را نباید از خودتان دور کنید.

خاموش کردن چراغ

خاموش کردن چراغ ها برای افزایش خلاقیت

۱۷٫ کمی شلخته بودن:

محققان پیشنهاد می کنند که گاهی اوقات کمی میز خود را بهم ریخته نگه دارید و آن را مرتب نکنید. ذهن شما در چنین حالتی بیشتر به دنبال راه های مختلف می گردد و خلاقیت آن بالا می رود و در واقع با این کار از حالت شرطی خارج می شود و این شلوغی و شلختگی باعث می شود که ذهن از محدودیت ها فارغ شود.

۱۸٫ فکر بکر قبل از خواب:

بهتر است که در لحظات شلوغ در طول روز به مغزتان استراحت دهید و به دنبال راه حل نگردید.

اجازه دهید که این کار را در زمان استراحت انجام دهیدو افراد در تایم قبل از خواب معمولا خلاقیت ذهنی بالتری پیدا می کنند و هجومی از افکار نو به ذهنشان سرریز می شود. البته که برای شما ممکن است این تایم متفاوت باشد. پس بهتر است که زمان های اوج خلاقیت ذهنی خود را پیدا کنید.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=116977

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0