تاریخ : جمعه, ۲۵ خرداد , ۱۴۰۳ Friday, 14 June , 2024
3

ریشه و معنی ضرب المثل زیر آب زنی

ریشه و معنی ضرب المثل زیر آب زنی

یکی از رایج ترین ضرب المثل هایی که می توان گفت تمام افراد با آن آشنا هستند ضرب المثل “زیر آب زنی” می باشد، اما ریشه این ضرب المثل از کجاست؟

ریشه و معنی ضرب المثل زیر آب زنی

ریشه ی ضرب المثل زیر آب زنی

ضرب المثل ها از روزگاران کهن در ادبیات هر کشوری وجود دارند هرچه قدمت یک جامعه بیشتر باشد لذا ضرب المثل های بیشتری نیز در ورای ادبیات آن کشور به چشم میخورد ضرب المثل در واقع به معنای مثال زدن می باشد که بیان کننده ی یک داستان عبرت آموز است. هر کشوری دارای ضرب المثل های فراوانی است اگر چه با گذشت زمان بیشتر آنها به ورطه ی فراموشی سپرده شده و از یاد ها رفته اند اما با این حال باز ضرب المثل هایی در فرهنگ ما وجود دارد که کاربرد های بیشماری دارند. با ما در این بخش از نمناک همراه باشید تا با ریشه یکی از رایج ترین ضرب المثل ها که “زیر آب زنی” نام دارد آشنا شوید.

در یک قرن پیش که هنوز لوله کشی و تصفیه ی آب در خانه ها وجود نداشت در قسمت انتهایی مخزن آب ساختمان ها مکانی به نام زیرآب وجود داشت که برای خالی کردن آب مانده، آن را باز کرده و خالی می کردند این زیرآب به یک چاه راه داشت و روش تخلیه ی آن به این گونه بود که فردی به داخل حوض می رفت و زیرآب را باز می کرد تا لجنی که در کف حوض بود از زیرآب به چاه رفته و حوض پاکیزه گردد.

ضرب المثل 

و اگر کسی با شخصی خصومت و کینه ای داشت برای تلافی زیرآب خانه ی وی را باز میکرد تا آب تمیز داخل حوض خالی گردد و زمانی که مالک خانه از ماجرا با خبر می شد خیلی عصبانی می شد چونکه همه ی آب پاکیزه ی خود را از دست می داد و با ناراحتی به دیگران می گفت که “زیرآبم را زده اند”

و به این صورت بود که این ضرب المثل توانست در ادبیات کشورمان جایی برای خود پیدا کند و در واقع ریشه ضرب المثل به اینکار بر میگردد. و به همین منظور امروزه وقتی میگویند زیرآبش را زدند یعنی اینکه وی را پیش کسی متهم کردند.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=118205

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0