تاریخ : جمعه, ۲۵ خرداد , ۱۴۰۳ Friday, 14 June , 2024
2

طرز تهیه اسکمو آلبالویی یا بستنی یخی رشتی

طرز تهیه اسکمو آلبالویی یا بستنی یخی رشتی

اسکمو آلبالویی یا همان بستنی یخی یکی از پرطرفدار ترین بستنی های تابستانی می باشد که ما در ادامه طرز تهیه این اکمو خوشمزه را برای شما آورده ایم.

طرز تهیه اسکمو آلبالویی یا بستنی یخی رشتی

 طرز تهیه اسکمو آلبالویی تابستانی و خوشمزه

اسکمو یا همان بستنی یخی رشتی که طرفداران زیادی دارد . اسکمو برای فصل تابستان و برای روز ها گرم سال مانند معجزه می ماند. اسکمو انواع مختلفی دارد و با انواع میوه ها تهیه می شود ولی اکثر این اسکمو ها طعمی ترشی دارند.  ما در این بخش آشپزخانه نمناک میخواهییم طرز تهیه یکی از خوشمزه ترین اسکمو ها را به شما آموزش دهیم:

مواد لازم اسکمو آلبالویی

  • آلبالو خشکه  : ۲۵۰ گرم 
  • آب :۴ لیوان
  • شکر : ۱ قاشق
  • نمک و گلپر :یک قاشق چای خوری

اسکمو

طرز تهیه اسکمو آلبالویی

برای تهیه این بستنی خوشمزه و تابستانی ابتدا آلبالو ها را خوب بشورید بدین منظور آلبالو خشکه ها را درون ظرفی بریزید و مقدار آب روی آن ریخته و بگذارید تا تمام شن و سنگ ریزه های که در آن وجود دارد بیرون آید. برای این کار حدود دوساعت زمان کافی می باشد آلبالو ها را آبکش کنید بشورید و کنار بگذاری. 

آلبالو های نرم شده را درون قابلمه ای لعابی بگذارید  و روی آن آب بریزید، میزان آب بسته به مقدار آلبالو هایتان و همچنین تعداد لیوان هایی که میخواهید تهیه کنید دارد. مثلا برای ۲۵۰ گرم آلبالو  برای چهار عدد لیوان یک بار مصرف چهار لیون آب یک مصرف نیاز است. 

اگر دوست دارید که اسکمو شما ملس تر باشد می توانید از آلو جنگلی نیز استفاده کنید این کار کاملا سلیقه ای می باشد. حدود دو قاشق از شیره آلو جنگلی را می توانید در این مرحله به آلبالو ها اضفه کنید. 

سپس یک قاشق چای خوری گلپر به مواد اضفه کنید حواستان باشد که میزان گلپر زیادی نریزید زیرا این کار باعث می شود تا بستنی شما تلخ شود. 

سپس در ادامه نصف قاشق چای خوری نمک به موادتان اضافه کنید و در ادامه یک قاشق غذاخوری شکر سپس قابلمه را  روی شعله گاز قرار دهید تا آلبالو ها بجوشد حواستان باشد که آلبالو ها بیش از حد نپزند زیرا در این صورت هسته آلبالو از خود آلبالو جدا می شود و بستنی ظاهر خوبی نخواهد داشت. 

بعد از این که آلبالو ها رنگ خود را پس دادن و چند غل خوردند زیر قابلمه را خاموش کنید و بگذارید تا خنک شود.

اسکمو رشتی

طعم مایع اسکمو را بچشید اگر دوست دارید شیرین تر بشود به آن شکر اضافه کنید و اگر دوست دارید مزه نمک و گلپر آن بیشتر باشد ، نمک و گلپر اضافه کنید. 

می توانید در این مرحله آلبالو ها را از صافی رد کنید و آب آلبالو را از خود آلبالو جدا کنید در ادامه آلبالو ها درون لیوان هایتان بریزید سپس آب آلبالو را به آن اضافه کنید و یا اینکه مایع خنک شده را یک راست درون لیوان یا قالب بستنی تان بریزید .

چوب بستنی را درون لیوان ها بگذارید حواستان باشد که چوب بستنی تا انتها لیوان برود. 

نکته های مهم در مورد اسکمو : 

  • اگر میخواهید می توانید همراه با آلبالو هایی که در لیوان می ریزید مقداری لواشک ریز شده و آلو ترش جنگلی اضافه کنید.
  • میزان آب بسته به نوع غلظتی که از مایع بستنی میخواهد دارد هرچه غلظت بستری بخواهید آب آن باید بیشتر باشد ، البته تناسب میزان آ با آلبالو ها را رعایت کنید. 
  • اگه میخواهید اسکمو شما کش دار باشد میتوانید یک قاشق ژلاتین رو بن ماری کنید به موادتان اضافه کنید.
  • میتوانید از گیلاس،اخته یا آلوچه با همین روش تهیه کنید برای بچه ها گزینه مناسبی  می باشد به خصوص در فصل تابستان.
  • میزان نمک و شکر ذائقه ای می باشد.
  • می توانید از آلبالو تازه نیز استفاده کنید. 
منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=116986

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0