تاریخ : شنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۳ Saturday, 22 June , 2024
2

غذاهایی که باعث لکه دار شدن دندان های شما می شود

غذاهایی که باعث لکه دار شدن دندان های شما می شود

همه ما میدانیم که نوشیدنی ها و غذاهای خاصی بر دندان ها تاثیر می گذارند. قهوه، آب گازدار، مشروبات الکلی دندان ها را زرد و لک دار می کند. اما نخوردن نوشیدنی هایی مانند قهوه هیچ لذتی ندارد.

غذاهایی که باعث لکه دار شدن دندان های شما می شود

کدام مواد غذایی دندان ها را زرد می کند

اگر خجالت می کشید لبخند بزنید چون دندان هایتان لک دارند و سفید و درخشان نیستند، باید بدانید دلایل زیادی وجود دارد که می تواند موجب زرد شدن یا لک شدن دندان هایتان بشوند، از ژنتیک گرفته تا رفتارهایی در سبک زندگی مانند خوب مسواک نزدن و نخ دندان نکشیدن، سیگار کشیدن و یا حتی خوردن غذاهایی خاص.

بسیاری از غذاهایی که معمولا مصرف می کنیم، حاوی کمی اسید تانینس هستند. اسید تانینس می تواند روی دندان باقی بماند و تدریجا موجب زردی آن شود، مخصوصا اگر این غذاها را مکررا مصرف کنید یا در خوردنشان زیاده روی کنید.
هرچند آب کشیدن دهان، فورا بعد از خوردن این غذاها می تواند کمک کند تا از شدت تاثیر این اسید کم شود، اما ادامه مصرف آنها در رژیم غذایی می تواند در نهایت دندان هایتان را لکه دار کند.
 
حذف این غذاها، یکی از شیوه های مطمئن برای جلوگیری از لک شدن دندان هاست، اما بعضی از این غذاها، جدای از تاثیر منفی که روی دندان ها دارند، فوایدی برای سلامتی دارند که نمی توانیم به راحتی از آن چشمپوشی کنیم.

معرفی ۵ ماده غذایی که دندان ها را لک می کنند

سرکه بالزامیک

لکه دار شدن دندان
 
سرکه بالزامیک هم رنگ تندی دارد و هم قابلیت اسیدی اش زیاد است و در بسیاری از کنارغذاها و سالادها استفاده می شود. اگر مایلید از این سرکه در رژیم غذایی تان مکرر استفاده کنید، سعی کنید همراه با سبزیجات برگ دار مانند کاهو یا کلم باشد تا این سبزی ها به عنوان محافظی در برابر چسبیدن اسید به دندان ها عمل کنند.

توت ها

تمشک، توت سیاه، تمشک آبی، توت زمینی و… همه می توانند از درخشندگی دندان هایتان کم کنند. لکه های ایجاد شده توسط بری ها، معمولا برای پاک شدن به نبرد خاصی نیاز دارند! بنابراین بهتر است از بروزشان پیشگیری کنید.

دندانپزشکان توصیه می کنند نوشیدن آب فراوان حین خوردن بری ها و همچنین فورا بعد از خوردنشان، می تواند از بروز لک پیشگیری کند. اما نوشیدن آب موجب می شود این اسید، روی دندان ها نماند.

سس پاستا

رنگ قرمز درخشان سس پاستا و قابلیت اسیدی گوجه فرنگی های آن می تواند موجب لکه دار شدن دندان هایتان شود. پاستایتان را با چاشنی هایی چون بروکلی، اسفناج و یا سبزیجات سبزرنگ میل کنید، چون این سبزیجات مانند نوعی لایه محافظ روی سطح دندان ها عمل کرده و مانع این می شوند که سس، به دندان ها بچسبد و در نهایت آنها را لک کند.
 
لکه دار شدن دندان

خوراک کاری

رنگ زیبای خوراک کاری می تواند به مرور زمان دندان هایتان را زرد کند. اگر عادت دارید وعده های زیادی از خوراک کاری یا ادویه های ترکیبی زردچوبه و پودر کاری و… استفاده کنید، ممکن است دندان هایتان دیگر سفید و درخشان نباشند.

درست مانند توصیه ای که در مورد سس پاستا به شما کردیم، می توانید با کمک سبزیجات و میوه های تازه همراه با کاری، و البته نوشیدن آب، از بروز لکه ها و زرد شدن دندان جلوگیری کنید.

چای و قهوه

چای و قهوه، هر دو سرشار از تانینس هستند و به همین دلیل است که یکی از عوامل لکه دار شدن دندان ها محسوب می شوند. اگر می خواهید بدون اینکه مجبور شوید چای و قهوه را کنار بگذارید، از لک شدن دندان هایتان پیشگیری کنید، دندانپزشکان توصیه می کنند از فنجان های درپوش دار استفاده کنید. قبلا توصیه می شود با نی، قهوه یا چای بنوشند، البته می توانید این کار را بکنید اما به شرط آنکه اهمیتی به چین وچروک های دور دهانتان ندهید.

 
لکه دار شدن دندان
 
چون نوشیدن با نی، یعنی اینکه مجبورید لب هایتان را ورچیده کنید و انجام روزانه این حرکت در درازمدت می تواند چین و چروک هایی اطراف دهانتان ایجاد کند. نوشیدن با نی، خوب است چون قهوه یا چای را در دهانتان نمی چرخانید و مستقیما وارد گلویتان می شود، اما توصیه می شود از لیوان ها یا فنجان های درپوش دار استفاده کنید و قهوه یا چایتان را از سوراخ روی درپوش آن بنوشید.
منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=117895

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0