تاریخ : پنجشنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 20 June , 2024
3

۸نکته اساسی درباره کاشت دندان

۸نکته اساسی درباره کاشت دندان

نگران از دست دادن دندان های از دست رفته خود نباشید.امروزه با پیشرفت دانش و تکنولوژی در زمینه دندان پزشکی راهکارهای مختلفی برای درمان این دندان ها اختراع شده است که یکی از این راهکارها ایمپلنت دندان است

۸نکته اساسی درباره کاشت دندان

نکاتی مهم درباره ایمپلنت و کاشت دندان

نگران  از دست دادن دندان های از دست رفته خود نباشید.امروزه با پیشرفت دانش و تکنولوژی در زمینه دندان پزشکی راهکارهای مختلفی برای درمان این دندان ها اختراع شده است که یکی از این راهکارها ایمپلنت دندان است که امروزه توسط دندانپزشکان توصیه می شود و بهترین درمان برای دندان های از دست رفته است.

محدودیت سنی در این روش درمانی دندانپزشکی وجود ندارد و هر فردی به سن رشد رسیده باشد و بتواند بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کند، می تواند از این روش درمان برای بازسازی دندان های از دست رفته خود استفاده کند. برای مثال افرادی که در کودکی و پس از رویش دندان های دایمی یک یا چند دندان خود را بر اثر حادثه ای از دست داده اند پس از ۱۸ سالگی می توانند برای جایگزینی  دندان های مراجعه کنند و یا کسانی که با بالاتر رفتن سن دندان هایشان پوسیده شده و از دست رفته می توانند از ایمپلنت دندان برای جای گذاری دندان های کشیده شده خود استفاده کنند و یا هر فردی در هر سنی می تواند از این روش درمان استفاده کند.

برای مراقبت از ایمپلنت دندان باید مانند دندان های طبیعی از آن ها نگهداری شود و بهتر است برای مراقبت از ایمپلنت به بهترین نحو روزی سه بار مسواک و روزی یک بار نخ دندان کشیده شود و همچنین استفاده از دهانشویه توسط دندانپزشکان توصیه می شود .
همچنین استفاده از آب نمک نیز روش خوبی برای نظافت دندان ها است. باید توجه کنید که رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان ممکن است موجب بروز مشکلاتی گردد که ایجاد عفونت موضعی ایمپلنت و پس زدن ایمپلنت دندان یکی از این مشکلات احتمالی است.بنابراین بهداشت دهان و دندان را فراموش نکنید.

۸ نکته درباره ایمپلنت و کاشت دندان که باید بدانید

۱٫آسیب نرساندن ایمپلنت به استخوان فک

ایمپلنت به  دلیل اینکه از جنس تیتانیوم است در بدن کاملا خنثی عمل می کند و برای بدن هیچ گونه واکنش زیان آوری ایجاد نمی کند و تمایل دارد با تغییراتی که در سطح آن ایجاد شده، جذب استخوان فک شود.ایمپلنت ها از ادامه تحلیل استخوان فک نیز جلوگیری می کند و در استخوان هیچ واکنشی ایجاد نمی کند .

۲٫ایمپلنت موجب درد و اذیت نمی شود

قرار دادن ایمپلنت در محیط استریل انجام می شود و نسبت به دیگر کار های دهان و دندان کاملا بدون درد و ناراحتی است و اگر دستورات دندانپزشک رعایت شود این عمل قرار دادن ایمپلنت به راحتی انجام می شود.

۳٫ایمپلنت را می توان همزمان با کشیدن دندان قرار داد

معمولا دندان هایی که نمی توان نگهداری کرد، کشیده می شوند و ۲ تا ۳ ماه پس از آن استخوان سازی در قسمت بدون دندان انجام می شود اما در اکثرمواقع  ممکن است که دندان پزشک تشخیص دهد ریشه دندان دچار عفونت فعال نیست و می توان همزمان با کشیدن دندان ایمپلنت انجام شود. در این روش بی حسی و کشیدن دندان و قرار دادن ایمپلنت در یک مرحله انجام می شود و زمان درمان طولانی نمی شود.

۴٫احتمال دارد قرار دادن دندان روی ایمپلنت کمی زمان ببرد

پس از اینکه ایمپلنت در دهان قرار داده شد برای اینکه استخوان اطراف ایمپلنت کاملا شکل بگیرد ۲ تا ۴ ماه یا حتی در برخی مواقع که پیوند استخوان و بازسازی استخوان فک صورت گرفتهاست ۶ماه زمان می برد. اما با توجه به شرایط ممکن است در برخی مواقع که استخوان فک مناسب باشد روکش موقت یا دائم همزمان با ایمپلنت دندان قرار داده شود.

۵٫نیاز به ترمیم سینوس فک برای برخی از بیماران

افرادی که زمان زیادی از کشیدن دندان های  عقبی فک بالایشان می گذرد به دلیل اینکه سینوس استخوان فک بالا  درون استخوان گسترش یافته استخوان کافی برای قرر دادن ایمپلنت ندارند بنابراین لازم می گردد قبل از قرار دادن ایمپلنت استخوان فک ترمیم شود. معمولا ایمپلنت دندان همزمان با عمل سینوس لیفت و در یک جلسه صورت می گیرد 

۶٫گذاشتن ایمپلنت برای بعضی افراد نباید انجام شود

جراحی ایمپلنت در اغلب افراد انجام می شود و محدودیت ندارد مگر در مواقع بسیار کم مثل بیمارانی که دیابت کنترل نشده دارند و بیمارانی که تحت رادیوتراپی هستند  و بیمارانی که  مدت طولانی تحت معالجه با بیس فسفونات بوده اند. تجویز ایمپلنت برای این افراد به تشخیص دندانپزشک بستگی دارد.

۷٫شایعات غلط درباره ایمپلنت

در رابطه با جراحی ایمپلنت شایعات زیادی از مردم شنیده می شود، مانند:بعد از جراحی ایمپلنت سرتان را نباید خم کنید، بعد از جراحی ایمپلنت نباید سرما بخورید، قرار دادن ایمپلنت در دهان باعث ایجاد عفونت می شود و بسیاری از شایعات دیگر. که لازم است بگوییم که  این باورهای اشتباه هیچ گونه توجیه علمی ندارد و تنها شایعاتی بیش نیستند .بهتر است قبل از جراحی ایمپلنت با دندانپزشک خود مشورت کنید و سوالات خود را بپرسید تا شک و تردیدها از بین بروند.

۸٫روش ایمپلنت بدون جراحی

در کلینیک دندانپزشکی دکتر بزرگ روش جدید پانچ یا ایمپلنت بدون جراحی صورت می گیرد . در مواردی که نیاز به پیوند استخوان و تغییر حالت فک نباشیم می توان عمل قرار دادن ایمپلنت را بدون جراحی و بخیه انجام داد . از محاسن این روش کاهش مدت زمان عمل و نداشتن درد بعد از عمل قرار دادن ایمپلنت می باشد.

کاشت دندان

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به کلینیک دندانپزشکی دکتر بزرگ واقع در تهران، خیابان ولیعصر، خیابان فرشته (شهید فیاضی)، کوچه اخگری، نبش آناهیتا، پلاک ۲، واحد ۲ شرقی مراجعه کنند و یا با شماره تلفن های  ۲۲۰۲۳۶۵۸ و ۲۲۰۲۷۳۸۴ تماس بگیرند.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=117635

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0