تاریخ : چهارشنبه, ۲ اسفند , ۱۴۰۲ Wednesday, 21 February , 2024
0

راهکاری برای بهبود بحران طلاق عاطفی

راهکاری برای بهبود بحران طلاق عاطفی

طلاق عاطفی یا جدایی عاطفی که در هیچ کجا ثبت نمی شود، زمینه ساز حکم فرمایی یک تشنج روانی در خانواده است.

راهکاری برای بهبود بحران طلاق عاطفی

راهی برای جلوگیری از طلاق عاطفی

خانواده درمانی،راهکار بهبود بحران طلاق عاطفی، طلاق پدیده ای است که به گسست خانواده میانجامد وتاکنون مطالب بسیاری دررابطه با آسیب ها وعواقب تلخ پدیده طلاق ورفتارشخصیت فرزندان این خانواده ها،شنیده ام.
لیکن بررسی های اخیر نشان می دهد؛که زوج های تحصیل کرده به دلایل مختلفی همچون نگرانی از آینده مبهم فرزندان خود،به طلاق عاطفی و جدایی که درهیچ کجا ثبت نمی شود و زمینه سازحکم فرمایی یک تشنج روانی درخانواده است،روی می آورند.
آماروتحقیقات نشان می دهد که طلاق عاطفی درکشور۵۳ درصد بوده ودراین حالت والدین سعی می کنند تا به رغم میل خود،با تحمل سختی ها و مشاجرات پیاپی ودرگیری های آزار دهنده و طاقت فرسا،فرزندان خود را ازابتلا به آسیب های احتمالی بیمه کنند.
نکته دوم اینکه دراین گونه خانواده ها؛ والدین به این خاطر که از دور زندگی آن ها از نگاه مردم خوب وموفق ارزیابی شود؛لذا به هرنحوه ممکنی سعی می کنند،زندگی خود را در همان وضع نگه دارند.
لیکن کارشناسان براین باورند که درصورتی که زوجین ازلحاظ ادامه زندگی مشترک به نتیجه مثبتی نرسیدند،بهترین راهکار جدایی رسمی وپایان مشاجرات می باشد؛چراکه که در خانواده هایی که مشاجرات و درگیری ها به صورت مداوم جریان دارد؛این فرزندان هستند که قربانیان دائمی داستان زندگی به شمار می روند وبیشترین آسیب ها متوجه روحیه ایشان می شود.

 

طلاق عاطفی

طلاق عاطفی یک تشنج روانی در خانواده

 

طلاق عاطفی و آثار مخرب آن بر فرزندان

در طلاق قانونی،همه اعضای خانواده تکلیف خود را روشن دانسته ودچاراستیصال کمتری هستند؛در حالی که این گمگشتگی در طلاق عاطفی ادامه دار می شود.
البته آسیب های وارده به کودکان بستگی به شرایط سنی و شرایط شخصیتی فرزندان دارد.
به عنوان مثال،این امکان وجود دارد که براثر اختلافات شدید والدین و بی اعتنایی آنان به هم، کودکی که خوراک خوبی داشته،عادات غذایی اش تغییر کرده و دچار کم اشتهایی شود و در فرزندان بزرگ تر،اختلالات باعث ایجاد احساس گناه در فرزند می شود و آنان خود را مسوول این اختلافاتت می دانند.
در نتیجه خشم و رنجش خود را بر روی خواهر و یا برادر خود تخلیه می کنند.این تنش ها در نوجوانان می تواند منجر به پناه بردن آنها به تماس های تلفنی طولانی با دوستان و چت کردن و وب گردی های افراطی شود.
در این شرایط غفلت والدین ممکن است باعث شود که فرزند هرکاری که دوست دارد،انجام دهد.
افزایش ضعف درسی بچه ها،به علت از دست دادن تمرکز از ساده ترین اثرات مخرب این اختلافات است؛به نحوی که کم کم و به مرورزمان امکان رسیدگی به ضعف های درسی ایشان وجود نخواهد داشت.
البته لازم به ذکراست؛تاثیر اختلافات وطلاق عاطفی برشخصیت ورفتارهای دختران و پسرانن متفاوت است و شاید بتوان گفت که اثرمنفی این مساله برپسرها شدیدترازدختران است.
پسرها بیشتر با رفتارهای بیرونی وکنترل نشده پرخاشگری،رفتارمنفی،قشقرق و… واکنش نشان می دهند؛درحالی که دختران بیشتر دچار اختلالات درونی،اضطراب و استرس می گردند.

انتقام جویی فرزندان،دستاورد طلاق عاطفی
سیاوش شایسته،کارشناس مسائل خانوادگی درهمین رابطه گفت:فرزندان والدین پرخاشگری که به صورت مداوم با یکدیگر اختلاف و درگیری دارند،بیش از فرزندان طلاق در معرض ناهنجاری و بزه قرار دارند.
وی با بیان این مطلب افزود:براساس تحقیقات،به عمل آمده آسیب وارده بر فرزندان طلاق امری احتمالی است و اینکه فرزند وارد محیطی نابه هنجار می شود و یا اینکه والدین نتوانند سرپرستی فرزند و یا فرزندانی را که به عهده گرفته اند را به درستی انجام داده و یا سرپرستی آنان را به دیگران محول کنند؛لیکن در خانواده هایی که اختلاف و کشمش میان والدین به صورت مداوم وجود دارد،به طورقطع عوامل آسیب زا در شخصیت فرزندان ظهور خواهد،یافت.
شایسته در ادامه گفت:در خانواده هایی که به صورت پیوسته مشاجره و دعوا میان والدین صورت می پذیرد و ایشان ساعات و یا روزهای متمادی با یکدیگر قهر هستند؛در واقع فرزندان در محیطی که بی عاطفگی،سردی،نبود آرامش در آن حکم فرماست؛تربیت می شوند و به این علت که محیط گرمی را از نظر عاطفی تجربه نمی کنند،پرخاشگری را به عنوان یک رفتار آموخته و حتی در صفات شخصیتی خود آن را به نمایش خواهند گذاشت.
این کارشناس،مساله انتقام از والدین را یکی دیگر از مشکلات ناشی از نبود محیطی صمیمی و گرم در خانواده دانست و افزود:نبود محیط گرم و صمیمی می تواند در گرایش فرزندان به بزه و رفتارهای نابهنجار موثر باشد.
شایسته خاطرنشان کرد:در چنین خانواده هایی که روابط عاطفی مناسبی حکمفرما نیست، دیده می شود که فرزندان به دنبال جایگزینی آن در محیط بیرون از خانه هستند؛به طور مثال در فرزندان پسر این خانواده ها گرایش به همسالان و دوستان ناباب زمینه را برای بزهکاری و یا اعتیاد فراهم می آورد و در فرزندان دختر،گرایش به همسالان حتی از جنس مخالف در شکل نا صحیح آن زمینه را برای سواستفاده و مشکلات رفتاری دیگر فراهم می سازد.

 

طلاق عاطفی

طلاق عاطفی یک تشنج روانی در خانواده

 
سمیه ودادی،روانــشنــاس درایـن خصــوص گفت:تمامی تست های شخصیتی و روان شناسی نشان می دهد که فرزندان طلاق عاطفی به این علت که شاهد مسائلی چون اختلاف شدید والدین،توهین،بی توجهی و درگیری آن ها هستند؛بیشتر از فرزندان طلاق قانونی و ثبتی در معرض آسیب هستند.
این روانشناس با بیان این مطلب افزود:در خانواده هایی که والدین از یکدیگر طلاق عاطفی می گیرند؛شاهد تشکیل یک مثلث هستیم که طی آن هرکدام از والدین سعی می کنند با فرزندان علیه دیگری ائتلاف تشکیل دهند؛لذا به نوعی فرزندان را درگیر بحث و مشاجره خویش می نمایند و از آنجا که تفکر فرزندان همچون بزرگسالان و والدین ایشان نیست،در بیشتر موارد خود را مقصر دعوای والدین دانسته و سرزنش می کنند.
ودادی خاطر نشان کرد:با توجه به تبعات سنگین و زیان بار پدیده طلاق عاطفی برفرزندان،دو راهکار برای حل و بهبود اینگونه روابط موثر واقع خواهند شد.
ابتدا استفاده از خانواده درمانی که مراجعه کنندگان آن از دو دسته خارج نیستند:گروه اول والدینی هستند که به حل مشکلات خود و ادامه رابطه مشتاقند و گروه دوم والدینی هستند که فقط به علت ترس از گفته های مردم و یا آینده فرزندان خود با بی رغبتی به ادامه زندگی مشترک برای حفظ آن تلاش می کنند.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=68842

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0