تاریخ : دوشنبه, ۱۴ اسفند , ۱۴۰۲ Monday, 4 March , 2024
2

کشف هشتمین قاره جهان به نام قاره زیلاندیا

کشف هشتمین قاره جهان به نام قاره زیلاندیا

قاره ای جدید به نام زیلاندیا کشف شده است که از آن به عنوان هشتمین قاره جهان یاد میشود, با این قاره بیشتر آشنا شوید.

کشف هشتمین قاره جهان به نام قاره زیلاندیا

آشنایی با قاره زیلاندیا

به گزارش نشریه انجمن زمین شناسی امریکا «زیلاندیا» بایستی به عنوان قاره جدید به رسمیت شناخته شود؛ قاره ای در همسایگی استرالیا و قاره اقیانوسیه اما مستقل از هر دو که سرزمینی وسیع از جمله دو جزیره نیوزلند و کالدونیا را در بر می گیرد.

همه ما در مدرسه خوانده ایم که زمین هفت قاره دارد اما ممکن است از این بعد تعداد قاره های سیارۀ ما در کتاب های درسی تغییر کند و بخوانیم که دنیا هشت قاره دارد.

 
قاره جدید

قله کوک، بلندترین نقطه نیوزیلند یا به عبارتی زیلاندیا

دانشمندان می گویند دو دهه تحقیق و گردآوری اطلاعات وجود قاره ای جدید را مشخص کرده است، قطعه زمین پهناوری که تمام ویژگی های یک قاره دارد و تقریبا تمام آن زیر آب است، در اقیانوس آرام جنوبی، فقط قله کوه ها و چند جزیره کوچک از آب بیرون هستند، آن قله ها را ما به نام نیوزیلند و آن جزایر را به نام مجمع الجزایر کالدونیای نو می شناسیم.

قاره هشتم زیلاندیا نام گرفته است و دانشمندان برای به رسمیت شناختن آن تلاش خود را آغاز کرده اند. بر اساس این تحقیق که در نشریه انجمن جغرافی آمریکا منتشر شده قاره زیلندیا پنج میلیون کیلومتر مربع وسعت دارد، تقریبا دو سوم مساحت قاره مجاور، استرالیا.

 
قاره اقیانوسیه

نقشه زیلاندیا

۹۴ درصد این قاره زیر آب است و فقط دو قطعه زمین بزرگ، دو جزیره شمالی و جنوبی نیوزیلند و مجمع الجزایر کالدونیای نو از آب بیرون هستند. شاید به نظر برسد برای اینکه قاره ای بعنوان قاره شناخته شود لازم است که زیر آب نباشد اما دانشمندان برای اینکه قاره ای را قاره بدانند معیارهای دیگری را در نظر می گیرند:

• بلندتر بودن از محیط اطراف

• تمایز زمین شناختی

• محدوده کاملا مشخص

• پوسته ای ضخیم تر از کف اقیانوس

و این قاره جدید تمام این مشخصات را دارد.

 
جزیره نیوزلند

نقشه قاره جدید زیلاندیا

پژوهشگرانی که این تحقیق را انجام داده اند می گویند قرار دادن زیلاندیا در زمره قاره های جهان فقط اضافه شدن یک نام به فهرست قاره ها نیست؛ قاره ای که اینگونه زیر آب رفته اما همچنان یک پارچه است و قطعه قطعه نشده برای شناخت “پیوستگی یا گسستگی پوسته قاره ها” مفید است. حالا با این قاره جدید باید چه کرد؟ باید کتاب های درسی را تغییر داد و تعداد قاره ها را به هشت افزایش داد؟

مثل همین پلوتو که همیشه بعنوان سیاره نهم منظومه شمسی در کتابهای درسی حضور داشت اما در چند سال گذاشته از این عنوان خلع شد و به جسم فرانپتونی تنزل مقام پیدا کرد. هیچ نهاد مرجع بین المللی برای شناسایی رسمی قاره ها وجود ندارد. شاید گذر زمان و تحقیقات بیشتر به این قاره هشتم آنقدر اعتبار دهد که نویسندگان کتاب های درسی را به تغییر تعداد قاره ها متقاعد کند.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=47900

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0