تاریخ : دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۴۰۳ Monday, 22 July , 2024
1

آیا جرم گوش بعد از پاک کردن گوش، برطرف می شود ؟

آیا جرم گوش بعد از پاک کردن گوش، برطرف می شود ؟

جرم گوش یا همان ماده ی زرد رنگ چسبنده ای که توسط سلول های موجود در گوش ترشح می شود یک سد محکم در برابر آلودگی هاست که برای پاک کردن آن باید دقت بیشتری کنیم که دراین زمینه نکاتی را در ادامه می خوانید.

آیا جرم گوش بعد از پاک کردن گوش، برطرف می شود ؟

نکاتی بسیار مهم جهت پاک کردن جرم گوش

 

جرم گوش یا همان ماده ی زرد رنگ چسبنده ای که توسط سلول های موجود در گوش ترشح می شود یک سد محکم در برابر آلودگی هاست که برای پاک کردن آن باید دقت بیشتری کنیم که دراین زمینه  ۱۰ نکته ی مهم  را در این رابطه می خوانید.

۱- محتویات جرم گوش چه موادی هستند؟ 

جرم گوش که به آن واکس گوش، موم یا سرومن نیز گفته می شود، ترکیبی از چربی (مترشحه از غدد چربی پوست)، سلول های پوستی جدا شده از داخل گوش و ترشحات غدد سرومن در کانال گوش خارجی است. 

۲- جرم گوش شما از چه نوعی است؟

جرم گوش دو نوع خشک و مرطوب است. نوع آن بستگی به ژنتیک شما دارد. ژنتیک مردم آسیای شمال شرقی مخصوصا مردم کشورهای چین یا کره طوری است که جرم گوش خشک دارند، در حالی که جرم گوش افراد سایر کشورها مرطوب است. 

۳- چطور جرم گوش شبیه موی بینی است؟ 

 در واقع جرم گوش یکی از عوامل محافظتی بدن است. جرم گوش همانند مژه های چشم و موهای بینی از بدن ما در برابر عوامل مزاحم مثل گردوغبار، باکتری ها و سایر میکروارگانیسم ها محافظت می کند. این عوامل با ورود به بدن باعث بروز ناراحتی، التهاب و عفونت می شوند. 

اگر در اثر تجمع جرم گوش، شنوایی شما کم شده است و صداها را به سختی می شنوید، برای معاینه نزد پزشک متخصص گوش و حلق و بینی بروید. 

۴- چطور جرم گوش شبیه اشک است؟ 

جرم گوش، گوش های ما را لیز و نرم می کند، همان طور که اشک، چشم های ما لیز و مرطوب می کند. اگر مقدار جرم گوش کم باشد، گوش ها دچار خشکی و خارش می شوند.

گوش 

توصیه های بسیار مهم جهت پاکسازی جرم گوش

 

۵- آیا جرم گوش بعد از پاک کردن گوش، برطرف می شود ؟

گوش ها با لطف جرم گوش، خودشان را پاک و تمیز می کنند. هر وقت شما فک یا چانه خود را تکان می دهید، جرم گوش به آرامی از طرف پرده گوش به سمت سوراخ گوش می آید. سپس خشک شده و بیرون می افتد. 

 ۶- لطفا داخل گوش خود را دستکاری نکنید !

 برای تمیز کردن گوش نبایستی چیزی داخل گوشتان فرو کنید، زیرا گوش ها خودشان را تمیز می کنند. 

برای خاراندن گوش یا خارج کردن جرم گوش، گوش پاک کن، سنجاق، انگشت دست و هر چیز دیگری را وارد گوشتان نکنید، زیرا با این کار جرم را بیشتر به سمت داخل گوش هل می دهید که می تواند گوش را کیپ کند و شنوایی شما کم شود. 

۷- هرگز از شمع گوش استفاده نکنید !

 برخی افراد برای پاک کردن جرم گوش از شمع گوش استفاده می کنند. در این روش، فرد روی یک طرف بدن خود دراز می کشد و شمعی مخروطی شکل و تو خالی در داخل کانال گوش قرار می گیرد. سپس شمع را روشن می کنند. در واقع حرارت شمع، جرم گوش را نرم می کند و بیرون می آورد.در حالی که این کار هیچ فایده اثبات شده ای ندارد و در عین حال باعث سوختگی گوش، گرفتگی گوش در اثر تجمع جرم و سوراخ شدن پرده گوش می شود. 

۸- چگونه جرم گوش روی شنوایی موثر است؟ 

تجمع و سفت شدن جرم گوش، شایع ترین دلیل کاهش شنوایی است. ممکن است گاهی اوقات جرم گوش به طرف پرده گوش هل داده شود و یا گوش ها بیش از حد مورد نیاز، جرم تولید کنند.علائم تجمع و سفت شدن جرم گوش عبارتند از درد گوش، احساس سنگینی و پری گوش، احساس کیپ شدن گوش و زنگ زدن گوش. 

همچنین ممکن است گوش های شما دچار خارش، بوی نامطبوع و ترشحات شوند. 

۹- چطور جرم گوش را تمیز کنیم؟ 

 اگر احساس می کنید گوش های شما در اثر تجمع جرم گوش  بسته شده اند، نزد پزشک متخصص گوش و حلق و بینی بروید تا جرم گوش شما را تمیز کند. برای این کار: 

 ابتدا لازم است جرم گوش را نرم کنید. طبق دستور پزشک برای مدت چند روز، دو تا سه بار در روز چند قطره روغن گلسیرین فنیکه را داخل سوراخ گوش خود بریزید. این روغن جرم گوش را نرم می کند و باعث خروج راحت تر آن می شود. 

 بعد از چند روز نزد پزشک می روید. پزشک با استفاده از یک سرنگ پر از آب گرم، داخل گوش شما را شستشو می دهد تا جرم گوش ها خارج شود. 

 سپس بیرون گوش خود را با دستمال کاغذی تمیز خشک می کنید. یا اینکه می توانید با باد ملایم سشوار داخل آن را به آرامی خشک کنید. 

بیماران مبتلا به دیابت و یا اختلال سیستم ایمنی بدن بایستی قبل از این کار، بیماری خود را به پزشک بگویند. 

۱۰- کی نزد پزشک برویم؟ 

 اگر در اثر تجمع جرم گوش، شنوایی شما کم شده است و صداها را به سختی می شنوید، برای معاینه نزد پزشک متخصص گوش و حلق و بینی بروید.اگر بعد از شستشوی گوش توسط پزشک، دچار مشکلی در گوش های خود گشتید، مجددا نزد پزشک بروید، مثلا اگر دچار درد گوش شدید و یا اینکه همچنان صداها را خیلی کم می شنیدید. 

اگر از وسایل کمک شنوایی مثل سمعک استفاده می کنید و یا هر چند مدت یک بار گوش های شما در اثر تجمع جرم کیپ می شوند، بایستی هر چند مدت یک بار برای تمیز کردن گوش های خود نزد پزشک بروید. 

برخی از افزاد برای تمیز کردن گوش از وسایلی مانند کلید ، اشیاء نوک تیز و … استفاده میکنند، این کارها برای سلامت گوش بسیار مضر است و ممکن است آسیب جدی به گوش وارد کند.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=7298

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0