تاریخ : دوشنبه, ۷ اسفند , ۱۴۰۲ Monday, 26 February , 2024
0

تعبیر خواب؛ رویاهایی که در خواب می بینید چه معنایی دارند؟

تعبیر خواب؛ رویاهایی که در خواب می بینید چه معنایی دارند؟

تعبیر خواب شما بسته به موضوع آن و اینکه در چه زمانی از شبانه روز دیده شده، متفاوت است. از خواب های متداولی که اکثر افراد می بینند می توان به خواب مار، خواب مرده، دندان، سگ، بارداری و… اشاره کرد.

تعبیر خواب؛ رویاهایی که در خواب می بینید چه معنایی دارند؟

 در رابطه با تعبیر خواب بیشتر بدانید

حتما شما نیز تا بحال خواب هایی دیده اید که مضمون آن ذهن شما را بخود درگیر کرده و پندارهایی مثبت یا ناامید کننده در شما بوجود آورده است. درست است! خواب را می توان پدیده ای در نظر گرفت که توانایی تغییر زندگی فرد رویا بین را داشته و یا هشداری در رابطه با آینده او به همراه دارد. اما چگونه می توان خواب را تفسیر کرد؟ چقدر می توان به تعبیر خواب و تفاسیر قدیمی و جدید اعتماد کرد؟

تعبیر خواب از نظر اسلام و قران

علما و دین شناسان خواب را یکی از آیات و نشانه های خداوند می دانند. بگونه ای که وقتی انسان به خواب فرو می رود، روحش از پنجره جسم خارج شده و به طرف عالم بالا و آسمان ها به پرواز در می آید و هر آنچه را که روح در این سیر و سیاحت مشاهده می کند، به شکل خواب در ذهن شخص مجسم می شود.

در قرآن کریم برای خواب اصطلاحات متعددی آمده است. از جمله «حُلم» که جمع آن «أحلام» است، همچنین «منام» و «رؤیا». در احادیث نیز واژه «رؤیا» آمده است، و از خواب های صادق و نیکو به «مُبشّرات» نیز یاد شده است. یکی از علائم رویای صادقه و خواب راست آن است که تمام جزئیاتش در ذهن شخص می ماند؛ اما خواب های بیهوده و پریشان معمولا در ذهن نمانده و اگر بماند به صورت پراکنده و نامفهوم است.

آیا زمان دیده شدن خواب بر زمان تحقق آن تاثیر می گذارد؟

امام محمّدبن سیرین می گوید که زمان محقق شدن تعبیر خواب به زمان دیده شدن خواب مرتبط است، به طور مثال:

  • خوابی که در زمان ابتدایی شب دیده شود، حداقل بیست سال بعد تعبیر آن ظاهر می شود.
  • خوابی که در آخر شب دیده شود، تقریباً تعبیر آن زود ظاهر می شود.
  • خوابی که بعد از طلوع فجر دیده شود، تعبیر آن طی یک ماه به وقوع می پیوندد.
نهایت مدت تحقّق خواب بیست سال است، چرا که تعبیر خواب حضرت یوسف، علیه السلام، پس از بیست سال به وقوع پیوست. این را نیز باید به خاطر سپرد که این محاسبه ها بر مبنای قیاس و تخمین است و قطعی نیست؛ زیرا در این باره احکام و توضیحات واضح و روشنی از قرآن و سنّت در دست ما نیست.
 تعبیر خواب
آیا می توانیم به خواب و تعبیر مربوط به آن اعتنا کنیم؟
پاسخ به این سوال را می توان تا حد بالایی مثبت در نظر گرفت؛ چرا که شما ادامه دهنده یک سنت ۴۰۰۰ ساله هستید! زمانی که پادشاه سومری در حدود ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح خوابی دید و خواهرش اتفاق بدی را برای او پیشگویی کرد. از آن زمان و در همه این هزار سال ها، بشر در قالب مذهب، فلسفه، روانشناسی و علوم اعصاب پیشرفت چشمگیری داشته و  توانسته تا حدودی درک کند ذهن چه نقشی در خواب و رویاها دارد.
 
خواب های متداول چه خواب هایی هستند؟
خواب های متداول خواب هایی هستند که بیش از نیمی از مردم با آن درگیرند. رویاهای رایج و متداول معمولا نشئت گرفته از اضطرابات بیرونی و شرایط محیطی هستند که به صورت حیواناتی آشنا مانند مار، گربه، سگ و… دیده می شوند.
تعبیر خواب مار
  • تعبیر خواب مار

مار نیرو یا انرژی پشت سر هر حرکت هدفمند است. نیروی حیات، توان بالقوه و نهانی که ما را به رشد و در عین حال مرگ وا می دارد، البته در کنار غرایز و احساساتی که با توان بسیار ما را هدایت می کنند. این انرژی، به مانند جریان الکتریسیته در خانه که می تواند به گرما، نیرو، صوت و تصویر تبدیل شود، در پس تمامی کارکردهای ما نهفته است. بنابراین در برخی رویاها تعبیر خواب مار نشان دهنده جنسیت ما هستند؛ در برخی خواب ها به انرژی جاری در بدن ما اشاره می کند که کار گوارش “روده به مثابه ی مار” را انجام می دهد؛ یا انرژی خلاق یا زهرآگین افکار و احساسات ما.

تعبیر خواب مرده

  • تعبیر خواب مرده

دیدن مرده در خواب، تصویر رفتگانی است که شما آن ها را می شناختید. در اکثر خواب هایی که در آن ها مردگان ظاهر می شوند، حاصل تلاش ما برای کنار آمدن با خاطرات، احساس گناه، خشم و سایر احساساتی است که در ارتباط با آن ها داشته ایم. یا احساسمان درباره خود مرگ. وقتی شخصی که به ما نزدیک است می میرد، به دورانی قدم می گذاریم که رابطه ما با او تغییر می کند و از موجودی حاضر در عالم ماده به موجودی زنده در خاطرات و زندگی درونی ما تبدیل می شود. تعبیر خواب مرده می تواند شما را از فضای کلی رویا آگاه سازد.

  • تعبیر خواب دندان
دیدن دندان در خواب اشاره به موضوعاتی همچون پرخاشگری، دفاع، توانایی ما برای “با چنگ و دندان چسبیدن به زندگی”، توانایی ما برای بدست آوردن آنچه می خواهیم، سخنانی که از دهانمان خارج می شوند یا “فرو داده می شوند”، نحوه ی حضور ما در اجتماع دارد. این رویا می تواند نشانه ای از سن و سال فرد رویابین نیز باشد.

 

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=51177

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0