تاریخ : جمعه, ۱ تیر , ۱۴۰۳ Friday, 21 June , 2024
0

بررسی مزایا و معایب پروتز مو

بررسی مزایا و معایب پروتز مو

پروتز مو روشی است برای درمان کم پشتی مو بدون جراحی و کاشت، که قطعا مثل هر روش دیگری پیش از انجام بایستی حقایقی را درباره اش بدانیم.

بررسی مزایا و معایب پروتز مو

همان‌طور که شاهد هستیم امروزه روش‌های زیادی برای جبران ریزش مو یا رویش موهایی بهتر وجود دارد و چنین گستردگی در زمینه‌ی پیوند طبیعی مو و روش‌های دیگر، انتخاب‌های زیادی را برای افراد ایجاد کرده است.

پروتز مو دائم چیست؟

پروتز مو یک روش موقتی برای جبران محل‌هایی از پوست است که دچار ریزش مو شده‌اند. در مقایسه با کاشت طبیعی مو می‌توان گفت پروتز مو، هیچ‌گونه از مراقبت‌ها و ناگواری‌ های پیوند مو را ندارد. همچنین پروتز مو دائمی هزینه‌ای به مراتب پایین‌‌تر را برای شما خواهد داشت.

پس از انجام پروتز پشت سر این‌ گونه به نظر می‌رسد که موهای موجود، همان موهای طبیعی فرد باشد و به گونه‌ای قرار گرفته که ریشه‌ مو در پوست سر دیده می‌شود. به این روش که نمای بسیار طبیعی دارد، پروتز مو گفته می‌شود. اینکه تعداد پروتزهای متصل به سر چقدر باشد، به شرایط و انتخاب شما بستگی دارد. روش پروتز مو برای تمام کسانی که می‌خواهند دوره‌ مراقبت پس از روش کاشت طبیعی مو را طی نکنند، انتخاب بسیار مناسبی است زیرا پس از انجام این کار، به سرعت به روند عادی زندگی می‌توان ادامه داد و محدودیتی در فعالیت‌های روزانه دیده نمی‌شود.

پروتز مو برای کسانی که عادت به ورزش یا فعالیت بدنی روزانه دارند، بسیار مطمئن و موثر خواهد بود. پس از دریافت پروتز مو شما می‌توانید هر نوع تغییری که برای موهای خود در نظر داشتید، اعمال کنید. همچنین باید نکات پروتز موقت مو را در نظر گرفت. در روش پروتز مو، موهای مصنوعی انواع متفاوتی دارند و ممکن است انتخاب اجناس نامناسب یا غیرطبیعی برای شما ظاهری مصنوعی ایجاد کند.

پروتز مو

روش انجام پروتز مو

الف) در این روش ابتدا، ناحیه کم تراکم را کاملا می‌تراشند و آن را تمیز می‌کنند.
ب) در مرحله بعد، آرایشگر از یک چسب محکم و مخصوص استفاده می‌کند تا موها را روی سر فیکس نماید.
پ) سپس پروتز به صورت دسته دسته و یا کلی، روی نواحی مورد نظر چسبانده می‌شوند. این روش گرچه دائمی نیست، اما یک راه حل طولانی مدت (تقریبا به مدت ۴ تا ۶ ماه) است.
الف) در این روش ابتدا پزشک ناحیه اهدا کننده مو که غالبا پشت سر است، را انتخاب می‌کند.
ب) سپس بعد از بی حس کردن سر، با استفاده از یکی از متدهای کاشت مو (مانند FUE، FUT، SUT، نانوگرافت یا …) اقدام به استخراج فولیکول مو کرده و سپس آن را در ناحیه طاس سر، پیوند می‌زند.

مدت ماندگاری

حداکثر زمانی که پروتز مو می‌تواند روی سر قرار داشته باشد، ۲ سال است. کاشت مو کاملا دائمی است و اگر تحت تاثیر آسیب‌های جدی مانند تصادف و سانحه قرار نگیرد، ماندگاری مادام العمر خواهد داشت.
مدت زمان لازم برای دیدن نتایج بلافاصله بعد از کار گذاشتن پروتز روی سر، نتیجه قابل دیدن خواهد بود. معمولا برای دیدن نتایج اولیه ۳ ماه تمام و برای مشاهده نتیجه کامل، حدود ۲ سال زمان لازم است.

هزینه روش

هزینه پروتز مو به دلیل عدم استفاده از ابزارهای جراحی و پیشرفته، چشمگیر نیست. هزینه این روش دائمی و خارق العاده بسته به مرکز ارائه دهنده خدمات، میزان طاسی سر و بانک مو متفاوت خواهد بود.

دوره نقاهت

این روش به دلیل چسبانده شدن مو بر روی سر و ساده بودن پروسه آن، هیچ دوران نقاهتی نخواهد داشت. بسته به نوع روش کاشت مو، دوران نقاهت متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال دوره نقاهت بعد از روش FUT حدود ۳ هفته می باشد.

عوارض پروتز مو

عوارض جانبی پروتز مو

معمولا عارضه جدی جانبی ندارد مگر اینکه فرد نسبت به چسب مو و جنس موی به کار برده شده در پروتز، حساسیت نشان دهد. در این صورت ممکن التهاب، کبودی، قرمزی، آسیب به بافت پوست و زخم‌های عفونی شود. همچنین استفاده از آن می‌تواند منجر به ریزش مو شود. معمولا اگر توسط یک کلینیک معتبر و پزشک ماهر انجام شود، عارضه‌ای جدی در کمین افراد نخواهد بود و فقط خونریزی بسیار جزئی و تورم موقتی وجود خواهد داشت.

تفاوت ظاهری: ممکن است ظاهر پروتز مو تمام سر به علت قابلیت انتخاب میزان تراکم بهتر باشد با این حال نتایج حاصل از کاشت موی طبیعی بسیار طبیعی است و اگر توسط یک پزشک مجرب و ماهر با تراکم بالا کاشته شود، ظاهر غیر قابل باوری را به نمایش خواهد گذاشت.
مدت ماندگاری: با توجه به این که در روش پروتز مو، فولیکول طبیعی به سر پیوند زده نمی‌شود بنابراین نمی‌توان انتظار داشت که این روش نتیجه طولانی و همیشگی داشته باشد. موهایی که به موهای طبیعی گره خورده‌اند در اثر کشش، شستشوی مکرر، رنگ کردن و شانه زدن به آرامی از جای خود خارج شده و اصطلاحاً ریزش می‌کنند.

در صورتی که مراقبت‌های اصولی و منظم انجام بگیرد طول مدت ماندگاری آن حدود ۱ ماه می‌باشد و بعد از آن هر چند وقت یکبار با صرف هزینه مجدد باید آن‌ها را طی یک جلسه تعویض یا ترمیم نمود. در مقابل نتایج کاشت موی طبیعی مادام العمر است و فرد دیگر دچار طاسی در مناطق کاشت شده نخواهد شد.

برای پروتز مو (کاشت مو مصنوعی با چسب) همان طور که پیش‌تر نیز ذکر شد ۳ راه کلی وجود دارد. صرف نظر از تفاوت این سه راهکار، کلیت چسباندن پروتز به شرح زیر است:

  1. در صورت نیاز موهای ریز و کرک‌های کف سر را برای جلوگیری از کنده شدن و ایجاد احساس درد، باید تراشید.
  2. در مرحله بعد قسمت مورد نظر از سر را به صورت کامل با چسب پروتز مو می‌پوشانیم.
  3. سپس پروتز را به آرامی بر روی مناطق پوشیده از چسب قرار می‎دهیم.

کاشت مو:

اولین مرحله از ایمپلنت مو با آماده ‌سازی منطقه بانک مو به منظور برداشت گرافت‌ها شروع می‌شود. در این مرحله پزشک بانک مو را استریل کرده و سپس با بی‌حسی موضعی، آن قسمت را آماده استخراج فولیکول می‌کند.

روش انجام پروتز مو

برداشت گرافت‌ها از بانک مو

دومین مرحله مربوط به برداشت گرافت‌ها از بانک مو است و همان طور که گفته شد روش‌های مختلفی برای کاشت موی سر وجود دارند. در نتیجه شیوه برداشت گرافت بسته به هر روش، سبک خاص خود را می‌طلبد. اینکه کدام متد پیوند مو برای زیباجو مد نظر قرار داده شود، به عهده پزشک است. که متخصص بعد از بررسی و معاینه کامل کیفیت و تراکم ناحیه بانک مو خواهد گفت که چه متدهایی مناسب وی می‌باشند.

آماده‌ سازی گرافت‌ها برای کاشت

بعد از اینکه گرافت‌ها با موفقیت از بانک مو برداشته شدند نوبت به آماده‌سازی آن‌ها برای کاشت می‌رسد. در این مرحله، گرافت‌ها زیر میکروسکوپ به صورت تار به تار در آمده و بهترین‌هایشان برای پیوند زده شدن آماده می‌شوند.

آماده‌ سازی ناحیه کاشت

پس از طی مراحل بالا می‌توان عملیات پیوند مو را انجام داد. برای این منظور ناحیه تحت درمان که دچار طاسی یا کاهش تراکم شده است، استریل شده و با داروی مخصوص، بی‌حس می‌گردد. در برخی روش‌ها ممکن است در این مرحله، پزشک اقدام به زدن برش‌های هم جهت با رویش مو نماید تا گرافت‌ها دقیقاً در جهت خواب مو کاشته شوند و نتیجه‌ کاشت مو طبیعی به دست آید.

انجام عملیات کاشت مو

در آخرین مرحله کاشت طبیعی مو، پزشک گرافت‌ها را به صورت دستی یا به کمک دستگاه‌های قلمی خاص، به ناحیه گیرنده پیوند می‌زند.

اتصال پروتز مو دائمی روی سر

برای این‌که بتوان پروتز مو را به شیوه‌ای روی سر نگه داشت، روش‌های مختلفی وجود دارد. در برخی موارد از چسب‌های گیاهی که از لحاظ بیولوژیکی برای فرد مناسب باشند، استفاده می‌شود. همچنین می‌توان این کار را با استفاده از کلیپس‌های مخصوص، به موهای خود فرد متصل کرد.
روش سوم برای پروتز مو تمام سر، کاشت مو با روش بافت است به گونه‌ای که دسته‌های مو، به موی سر بافته می‌شوند تا حجم موی سر بیشتر شود. تمام پروتزها (کاشت مو چسبی) در تراکم‌های متنوع و برای افراد مختلف و براساس جنس موهای موجود تولید می‌شوند.

پروتز مو چیست؟

روش های اتصال پروتز مو به سر

خدمات پروتز مو روشی غیر تهاجمی است که در کلینیک پروتز طبیعی مو انجام می‌شود. به طور معمول ۳ راه حل اصلی برای چسباندن و گره زدن پروتز مو دائم به سر وجود دارد که شامل موارد زیر هستند:

چسباندن پروتز مو یا چسباندن موی مصنوعی با استفاده از چسب‌های مخصوص گیاهی و بیولوژیکی: در این روش برای چسباندن موها از نوار چسبی دو طرفه استفاده می‌شود که یک متد آسان است و می‌توانید هر زمان که بخواهید آن را برداشته و دوباره آن را وصل کنید. با این حال استفاده از چنین چسب‌هایی می‌تواند باقی مانده چسبناکی را روی پوست سر و قسمت زیرین قطعه مو باقی بگذارد که باید آن را شستشو داد.
همچنین هنگامی که فرد به شدت عرق کند، نوار چسبی ممکن است خاصیت خود را از دست بدهد و یا فعالیتی مثل شنا کردن باعث شل شدن نوار گردد.
چسباندن پروتز مو با استفاده از کلیپس‌های کوچک و مخصوص : طی این متد از کلیپس‌ها یا گیره‌های فلزی استفاده می‌شود که از یک طرف به پایه پروتز متصل شده و از سوی دیگر به موی طبیعی زیباجو متصل خواهد شد. نکته مهم در مورد این متد این است که با رشد موهای موجود در زیر پروتز مو، گیره‌ها به مرور شل گشته و مجدداً باید محکم شوند.
چسباندن پروتز مو با گره به موی سر: این راهکار نیز با رشد مو، نیاز به فیکس کردن مجدد دارد. طی این متد دسته‌های پروتز مو را به موهای طبیعی گره‌ بسیار کوچک می‌زنند. این روش به درد کسانی می‌خورد که موهای سرشان مقاوم باشد.

مراحل رشد مو بعد از انجام پروتز طبیعی مو

نتایج حاصل از کاشت پروتز مو تمام سر بلافاصله پس از پایان جلسه قابل مشاهده است. این روش ماندگاری دائمی ندارد زیرا گرافت‌های پیوند شده در واقع با استفاده از چسب‌های مخصوص به روی اپیدرم چسبانده می‌شوند. بدیهی است که موها به علت عدم کاشته شدن در ناحیه میانی زیر پوست سر در طول زمان رشد نکنند و تغییر اندازه ندهند. به این ترتیب پس از پایان جلسه کاشت، زیباجو می‌تواند بلافاصله نتیجه به دست آمده را مشاهده کند و در مورد تراکم و مدل رویش موهایش نظر دهد.

مزیت‌ های پروتز مو

همان‌طور که به ویژگی‌های روش پروتز مو در بالا اشاره شد باید در نظر داشت که هر چند تضمین موجهی برای حجم موی قابل توجه وجود دارد، اما این روش چند مزیت دارد:

پروتز مو

برخلاف روش‌های دیگر نیازی به عمل و مراقبت‌های خاصی پس از آن وجود ندارد. پس این روش می‌تواند انتخاب اول کسانی باشد که تحت هیچ شرایطی برای شرایط تکنیک پیوند موی طبیعی آمادگی ندارند. باید یادآور شویم که از معایب روش ‌های کاشت طبیعی مو همین عمل و دوره‌ مراقبت حساس پس از آن است.
هیچ نوع احساس ناراحتی،درد و جراحت روی پوست حس نمی‌کنید
اجرای این روش بسیار ساده‌تر است
هزینه پروتز مو نسبت به کاشت طبیعی مو بیشتر است
در این روش می‌توان انتظار داشت که نزدیک به دو سال نتایج ماندگار خواهند بود
طی روز برای کارهای شخصی یا در اجتماع مشکلی برای شما در پی نخواهند داشت
با وجود جنس نانوی بافت متصل و تشابه آن با پوست سر، به این فضا امکان رسیدن هوا و رطوبت داده شده است. پس به هیچ وجه نباید منتظر عرق یا هر نوع عفونت و آلودگی در این مکان باشید
هم‌چنین می‌توانید به تار موهای شبیه به موهای خود، هر حالت یا فرمی بدهید
همین‌طور می‌توانید با خیال راحت آن‌ها را رنگ کنید.

پروتز مو چیست و چگونه انجام می شود ؟

پروتز مو چیست و چگونه انجام می شود ؟

پروتز می‌تواند تارهای موی طبیعی یا مشابه موهای طبیعی را درون یک الیاف نانو مستحکم، بر روی سر بچسباند. در این روش افراد برای نواحی مورد نیاز،…

معایب پروتز مو

در پروتز مو نیز مانند سایر راه‌های درمانی، ممکن است عوارض احتمالی متفاوتی را شاهد باشیم که در ادامه به این موارد اشاره کرده‌ایم:

التهاب‌های متفاوتی که به خاطر حساسیت به چسب‌های پروتز مو رخ می‌دهد
به صورت موقت، محل ریزش را پوشش می‌دهد و امکان از دست رفتن نتایج وجود دارد
اگر پروتز مو نیز درست انجام نشود ممکن است شما را به نتایج دلخواه نرساند
بیماران دیابتی یا خودایمنی ممکن است نتوانند این تغییر را بپذیرند و محل مورد نظر نیز دچار آسیب شود
نتایج این روش دائمی نبوده و نیاز به تمدید دارد
به موهای موجود در ناحیه سر در طولانی مدت آسیب جدی خواهد زد.

منبع : کلینیک هلیا

منبع : www.delgarm.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=120868

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0