تاریخ : سه شنبه, ۸ اسفند , ۱۴۰۲ Tuesday, 27 February , 2024
0

ثروت نصف جهان در دست ۸ ابر ثروتمند!

ثروت نصف جهان در دست ۸ ابر ثروتمند!

سازمان بشردوستانه اوکسفام اعلام کرد که بیش از ۵۰ درصد ثروت در دست ۸ ابر ثروتمند دنیا است .

ثروت نصف جهان در دست ۸ ابر ثروتمند!

۵۰ درصد ثروت در دست ۸ ابر ثروتمند دنیاست

ثروتمند بودن لذت بزرگی است که خیلی از ابر ثروتمندان دنیا آن را درک کرده اند و البته تلاش برای رسیدن به آن . بیل گیتس که یکی از ابر ثروتمندان دنیاست میگوید :اگر فقیر به دنیا بیایید شما مقصر نیستید و لی اگر فقیر از دنیا بروید خودتان مقصر هستید . این سخن این مرد ابر پولدار دنیا نشان میدهد که رمز موفقیت و کسب ثروت در تلاش نهفته است.

در آستانه گردهمایی هفته جاری ابرثروتمندان و سیاستگذاران برای نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد در داووس، گزارش اوکسفام نشان می دهد شکاف ثروت بیش از همیشه گسترش یافته است و آن طور که آمار جدید مربوط به چین و هند نشان می دهند، دارایی فقیران جهان کمتر از برآورد قبلی شده است.

ثروت در دست ۸ ابر ثروتمند دنیاست

اوکسفام با قبیح شمردن این شکاف، اعلام کرد اگر آمار جدید پیش از این موجود بودند، نشان می دادند که ۹ نفر در سال ۲۰۱۶ به همان میزان ۳٫۶ میلیارد نفری که فقیرترین مردم جهان را تشکیل می دهند، ثروت در اختیار دارند که بسیار کمتر از برآورد قبلی ۶۲ نفر است.

 ثروتمندان جهان

بیل گیتس یکی از ابر ثروتمندان دنیاست

طبق جدیدترین محاسبات، در سال ۲۰۱۰ مجموع داراییهای ۴۳ ثروتمند جهان برابر با ثروت ۵۰ درصد فقیرترین مردم جهان بود.

نابرابری در سالهای اخیر مورد توجه سیاستگذاران قرار گرفته است. صندوق بین المللی پول و پاپ از جمله نهادها و افرادی بودند که نسبت به تاثیرات منفی این نابرابری هشدار داده اند در حالیکه خشم نخبگان به ظهور سیاستمداران عوام گرا منجر شده است.

نگرانی نسبت به این موضوع در گزارش ریسکهای جهانی مجمع جهانی اقتصاد که هفته گذشته منتشر شد، انعکاس یافت.

اوکسفام در گزارش خود خواستار مقابله با فرار مالیاتی و فاصله گرفتن از نظام سرمایه داری شد که به شکل نامتناسبی به نفع ثروتمندان بوده است.

در حالی که بسیاری از افراد عادی با درآمدهای ثابت دست و پنجه نرم می کنند، ثروت ابرثروتمندان از سال ۲۰۰۹ به طور متوسط هر سال ۱۱ درصد افزایش یافته است.

بیل گیتس که ثروتمندترین مرد جهان است و همواره در داووس حضور داشته است، با وجود اقداماتش برای صرف ثروتش در امور خیرخواهانه، شاهد افزایش ۵۰ درصد یا ۲۵ میلیارد دلاری ثروتش به میزان از زمان اعلام تصمیمش برای ترک مایکروسافت در سال ۲۰۰۶ بوده است.

بر اساس گزارش بیزنس اینسایدر، با وجود خیرخواهی گیتس، اوکسفام بر این باور است که چنین خیرخواهی بزرگی به مشکل بنیادین شکاف میان ثروتمندان و فقرا نمی پردازد.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=47648

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0