تاریخ : چهارشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۳ Wednesday, 22 May , 2024
0

نحوه چیدمان میزهای اداری در فضاهای مختلف

نحوه چیدمان میزهای اداری در فضاهای مختلف

چیدمان میزهای اداری برخلاف دکوراسیون آن نیاز به فردی ندارد تا آن را طبق اصولی بچیند و این کار را خود شما نیز می‌توانید با استفاده از مطالب زیر انجام دهید.

نحوه چیدمان میزهای اداری در فضاهای مختلف

در اینجا قصد داریم نحوه چیدمان صحیح میزهای اداری را برای شما شرح دهیم. همان‌ طور که می‌دانید دکوراسیون شرکت‌ها یکی از اصلی‌ترین مواردی است که باید هر مدیری به آن دقت لازم را داشته باشد. میز اداری یکی از مواردی است که باید به آن توجه لازم را داشته باشید.

نحوه چیدمان میزهای اداری

در زیر به چند نکته چیدمان میزهای اداری که لازم است بدانید، می‌پردازیم:

۱-میزهای اداری مخصوصا میز منشی باید طوری باشد که ارباب رجوع به پشت آن و همچنین مانیتور دسترسی نداشته باشد.

۲-میز منشی باید به گونه‌ای باشد که به کل فضا و همچنین اتاق ورودی مدیران تسلط کامل داشته باشد.

۳-مبلمان نباید وارد بخش‌های خصوصی اداره شود زیرا برای مراجعه کنندگان قرار شده است.

۴-در فضاهایی که چند کارمند با هم در یک اتاق قرار دارند، نباید میزها طوری باشد که نسبت به یکدیگر دید داشته باشند. افراد باید فضای خاص و خصوصی خود را داشته باشند.

۵-اگر در اطراف شرکت شما چشم انداز و طبیعت زیبایی وجود دارد، نباید میزها رو به سمت چشم انداز بگذارید.

۶-اگر محل کار شما کوچک است و جایی ندارید که چند میز در آن بگذارید بهتر است از میزهای پیوسته استفاده کنید.

۷-اگر در شرکت شما نور طبیعی وجود دارد بهتر است میزها را طوری بچینید تا از نور طبیعی استفاده کنند.

نحوه چیدمان میزهای اداری در فضاهای مختلف

چیدمان روی میز اداری

علاوه بر نحوه چیدمان میزها، اینکه بر روی آنها چه چیزی قرار می‌دهید نیز از اهمیت بالایی برخوردار است که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

۱-روی میزهای خود را از وسایل غیر ضروری پر نکنید. فقط وسایل ضروری را روی آنها قرار دهید.

۲-وسایل پرکاربرد را در نزدیکی میز بگذارید تا در دسترس باشند.

۳- سعی کنید سیم‌ها را در یک جا جمع کنید تا میزتان شلوغ و به هم ریخته دیده نشود.

۴-سعی کنید که یک گیاه بر روی میز اداری خود قرار دهید تا جلوه بهتری به میز شما بدهد.

۵-میز کار خود را شلوغ نکنید زیرا جلوه خوبی ندارد.

۶-برای کارهایتان از دفترچه یادداشت و یا برچسب‌های رنگی استفاده کنید.

نحوه چیدمان میزهای اداری در فضاهای مختلف

بهترین طراحی میز اداری

میز اداری مانند سایر وسایل اداری باید دارای استانداردی باشند که در ادامه به بخشی از آن می‌پردازیم:

۱-ارتفاع میز باید طبق استاندارد باشد. همان‌طور که مبلمان استاندارد خاصی دارند، میزها هم دارای چنین استانداردی هستند. میزها باید متناسب با کار کارمند باشد و دارای یک ارتفاع استاندارد باشد. ارتفاع آن باید حدود ۷۲ تا ۷۵سانتی متر باشد. این ارتفاع مناسب کارمندان و مدیران شرکت است تا وسایلی مثل کامپیوتر و دیگر وسایل روی آن قرار بگیرد.

۲-مورد بعدی که برای طراحی میز باید به آن دقت شود داشتن امکانات لازم است. یکی از بهترین طراحی برای میز اداری، میزی است که دارای امکانات باشد. برای مثال شما نمی‌توانید میزی که برای فردی تایپیست طراحی شده است را برای فردی که منشی است بگذارید زیرا کسی که می‌خواهد تایپ کند به فضایی نیاز دارد که کامپیوتر خود و دیگر تجهیزات برای تایپ را برروی آن قرار دهد. میز منشی علاوه بر تجهیزات تایپ، به تجهیزات بیشتری بر روی میز خود نیاز دارد. بنابراین به میز بزرگتری نیاز دارد که معمولا این میزها دو تیکه هستند و کار منشی را نیز راحت‌تر و بهتر می‌کنند. هم‌چنین به کمدی برای نگه ‌داشتن اسناد و مدارک مربوط به شرکت نیاز دارد.

۳-داشتن میزی که سطح صافی دارد یکی از ویژگی‌های یک میز خوب است؛ زیرا می‌توانید به راحتی با آن مانیتور خود را تنظیم کنید. همچنین میز خوبی برای نوشتن است.

۴-از دیگر ویژگی‌های یک میز اداری خوب، داشتن فضای خالی در زیر میز است تا کارمندان و همچنین مدیران در صورت خستگی بتوانند کمی حرکات کششی انجام دهند. همچنین این مکان می‌تواند یک پناهگاه در مواقع خاص باشد. بعلاوه می‌توانید یک سطل زبانه خشک در این محل قرار دهید.

۵-بهترین نوع میز اداری، میزی است که حجم کمتری را از محیط به خود اختصاص دهد و در عین حال بتواند درخواست‌ها و خواسته‌های مدیران و کارمندان را برآورده سازد.

نحوه چیدمان میزهای اداری در فضاهای مختلف

طراحی و مدل میز مدیریت

مهم‌ترین بخش دکوراسیون هر شرکت و اداره‌ای، چیدمان مبلمان و میز کنفرانس و مدیریت و همچنین میز کارمندان است. در این بخش می‌خواهیم کمی از نوع چیدمان و نوع میز مدیریت را شرح دهیم:

اولین چیز در اتاق مدیر که برای کسی که وارد اتاق آن می‌شود، به چشم می‌آید داشتن یک میز مناسب است. در ابتدا برای داشتن یک میز مناسب برای مدیریت، صرف نظر از رنگ و مدل آن، باید در نظر داشت که نوع میز اداری که انتخاب می‌کنیم متناسب با میز مدیریت باشد. همچنین تناسب لازم را با محیط اتاق مدیر داشته باشد.

میزها در دو نوع میزهای کلاسیک و میزهای مدرن وجود دارند. البته قابل ذکر است که میز مدیریت با میزهایی همچون میز منشی و میز کامپیوتر فرق می‌کند. در ساخت میزهای مدیریتی نیز از کشوهایی استفاده می‌شود که از بهترین متریال ساخته شده است.

در حال حاضر، میزها اکثرا با چوب ام دی اف ساخته می‌شود که می‌توانید متناسب با سلیقه خود نوع و رنگ آن را انتخاب کنید.

نحوه چیدمان میزهای اداری در فضاهای مختلف

انتخاب بهترین میز برای کنفرانس

در اکثر شرکت‌ها جلسات و کنفرانس‌هایی برگذار می‌شود. میز کنفرانس نیز با بقیه میزها فرق می‌کند و دارای خصوصیات متفاوتی است. میز و صندلی‌ مورد استفاده برای اتاق کنفرانس باید سبک باشد و به راحتی بتوان آن را حمل و جابه‌ جا کرد.

میزی که برای اتاق کنفرانس استفاده می‌کنید، باید با محیط اتاق و هم‌چنین رنگ اتاق مطابقت داشته باشد. میز کنفرانس باید به میزان لازم جا داشته باشد تا بتوان لپ تاپ و همچنین کیبورد‌ها را روی آن قرار داد. مورد دیگر که باید به آن توجه داشت، این است که میز باید طوری باشد که جایی برای پذرایی از مهمان‌ها را نیز داشته باشد.

نحوه چیدمان میزهای اداری در فضاهای مختلف

چیدمان میز اداری در فضای کوچک

وسایل میز کار یکی از اصلی‌ترین مواردی است که هر میز کاری باید داشته باشد. همچنین میز کار باید همیشه دارای نظم باشد. اگر این میز کوچک باشد، وسایل بیشتر به چشم خواهند آمد و جلوه خوبی را بر روی میز کار شما نمی‌توان دید. همچنین ممکن است تمرکز خود را از دست دهید و کارکرد لازم را برای کار خود نداشته باشید. میزهای اداری از وسایلی هم‌چون ورقه‌ها، منگنه، کیبورد، مانیتور احاطه شده‌اند و چیدن آنها بر روی میز کار آسانی نیست. بنابراین بهتر است از جاهایی استفاده کنید که بتوانید چند وسیله خود را درون آنها قرار دهید و میز شما نیز از آن به هم ریختگی نجات یابد.

اگر می‌خواهید کیبورد شما کمتر در دید باشد می‌توانید آن را به زیر پایه‌ی مانیتور خود هل دهید (در صورتی که مانیتور شما دارای پایه‌ است) تا میزتان خلوت‌تر شود. یا می‌توانید از کشویی برای گذاشتن کیبورد و همچنین موس استفاده کنید. پایه‌هایی برای مانیتور طراحی شده است که می‌توانید با استفاده از آن شلوغی میز خود را کاهش دهید.

سعی کنید بر روی میز خود یک گیاه کوچک قرار دهید زیرا وجود گل و گیاه سبز شدیدا بر روی روحیه و کارکرد شما تاثیر دارد. حضور یک گیاه می‌تواند میز شما را شیک کند. برای اینکه جای کمتری را روی میز اختصاص دهد، می‌توانید از گلدان‌های چند منظوره استفاده کنید تا وسایل شما بر روی میز مرتب دیده شود و همچنین در کنار آنها یک گیاه روی میز کار خود داشته باشید.

نحوه چیدمان میزهای اداری در فضاهای مختلف

چیدمان اصولی میز کامپیوتر

با توجه به پیشرفت تکنولوژی، شرکت‌ها از کامپیوتر برای اکثر کارهای خود استفاده می‌کنند. تا جایی که اگر شخصی بخواهد در شرکت کار کند و کار با کامپیوتر را بلد نباشد به عنوان شخص بی‌سواد از آن یاد می‌کنند. هنگامی که پشت کامپیوتر خود می‌نشینید، وسایل باید طبق اصول خاصی چیده شود تا از هرگونه آسیب به کاربر جلوگیری شود.

جایگاه مناسب برای مانیتور

مانیتور بر روی میز کار باید به گونه‌ای قرار گرفته باشد که بتوان بالاترین نقطه آن را دید، یعنی چشم کاربر باید موازی با بالاترین نقطه مانیتور قرار گرفته باشد. فاصله چشم شما تا صفحه مانیتور بهتر است از ۴۰ تا ۷۰ سانتی متر باشد.

نحوه چیدمان میزهای اداری در فضاهای مختلف

جایگاه مناسب برای قرارگیری صفحه کلید

بهترین مکان برای صفحه کلید روی میز و روبروی مانیتور است زیرا در این حالت زاویه بین بازو و ساعد ۹۰ درجه می‌باشد و بهتر است از این زاویه بیشتر نشود. هنگام کار با صفحه کلید هر دو مچ شما باید موازی با صفحه کلید باشد و هر کدام قسمتی از صفحه کلید را بپوشاند. هنگامی که کار می‌کنید و مچ دست شما به سمت داخل و یا خارج خم شده است به مرور زمان دچار مشکل می‌شوید. وقتی کف دست شما با مچ زاویه تشکیل دهد، این باعث می‌شود که دست شما آسیب ببیند. در بعضی از کیبوردها پایه‌ای تعبیه شده است که شما می‌توانید با باز کردن آن دید بهتری نسبت به صفحه کلید داشته باشید و زاویه دستتان نیز در درجه درستی قرار گیرد.

در مطالب بالا درباره میزهای اداری و انواع آنها خواندید. این میزها نیازمند صندلی‌های استانداردی هستند که شخص بتواند به مدت طولانی بر روی آن بنشیند و بدون مشکل به کار خود ادامه دهد که ما در اینجا فعلا به نوع و ساختار آنها اشاره‌ای نکردیم.

امیدواریم از مطالب بالا بهره لازم را برده باشید و انتخاب درستی را در نوع میز اداری متناسب با کار خود داشته باشید.

منبع : www.delgarm.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=120339

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0