تاریخ : دوشنبه, ۱۴ اسفند , ۱۴۰۲ Monday, 4 March , 2024
0

چطور از انتقاد به نفع خودمان استفاده کنیم؟!

چطور از انتقاد به نفع خودمان استفاده کنیم؟!

شما می توانید از انتقاد به شیوه ای درست استفاده کرده و رشد کنید یا به شیوه ای نادرست با آن برخورد کرده و اعتماد بنفس تان را پایین بیاورید.

چطور از انتقاد به نفع خودمان استفاده کنیم؟!

درست کنار آمدن با نقد و انتقاد را بیاموزیم

انتقادپذیری یکی از خصلت هایی است که هرکس باید در وجودش برای پرورش آن تلاش کند . روش درست برخورد با انتقاد و پذیرفتن آن راهی است که از طریق آن میتوان از انتقاد نتایج مثبتی دریافت کرد زیرا انتقاد میتواند سازنده باشد و اشتباهاتمان را به ما یادآوری کند.

درست کنار آمدن با نقد و انتقاد، مهارت مهمی از زندگی است. همه ی ما جاهایی در زندگی مان مورد انتقاد قرار می گیریم. گاهی برای مان سخت است آن را بپذیریم اما همه چیز بستگی به واکنش و نگرش ما دارد.

از انتقاد با شیوه ای درست استقبال کنید

شما می توانید از انتقاد به شیوه ای درست استفاده کرده و رشد کنید یا به شیوه ای نادرست با آن برخورد کرده و اعتماد بنفس تان را پایین آورده و دچار استرس و خشم و روحیه ی تهاجمی بشوید.
دو نوع انتقاد وجود دارد؛ انتقاد سازنده و انتقاد مخرب. اگر یاد بگیرید تفاوت این دو را تشخیص دهید، می توانید با هر انتقادی که از شما می شود به درستی برخورد کنید.
وقتی توسط فرد دیگری به چالش کشیده می شویم، نسبتا طبیعی است که واکنش منفی نشان دهیم. این را در نظر بگیرید که واکنش های منفی، شما را چگونه جلوه می دهد و از آن مهمتر، چه احساسی به شما می دهد.
 
راهی که شما برای برخورد با انتقاد انتخاب می کنید، از جوانب متعددی روی زندگی خودتان تاثیر می گذارد، بنابراین بهتر است راههایی را شناسایی کنید که بتوانید از انتقاد به نفع خود بهره برده و از آن برای قوی تر شدن و توانمندتر شدن استفاده کنید.
 
انتقاد

پذیرفتن انتقاد را یاد بگیرید تا موفق شوید

انتقاد سازنده و انتقاد مخرب
تفاوت بین انتقاد سازنده و انتقاد مخرب، در روشی است که نقد و نظر، ارائه می شود.
هر چند هر دو نوع انتقاد، ایده ها، عادت ها، شخصیت و توانایی شما را به چالش می کشند، اما وقتی کسی انتقاد مخربی از شما می کند می تواند به غرورتان لطمه زده و اثرات منفی بر اعتماد بنفس و خودباوری تان بگذارد. انتقاد مخرب، معمولا نتیجه ی بی فکری یک نفر دیگر است، اما به هر حال می تواند آشکارا بدخواهانه و از روی کینه ورزی هم باشد. انتقاد مخرب در بعضی موارد منجر به خشم و تهاجم می شود.
اما انتقاد سازنده، با هدف اشاره به اشتباهات ارائه می شود اما به شما این را هم نشان می دهد که چطور شرایط را بهتر کنید. انتقاد سازنده باید به عنوان بازخوردی مفید تلقی شود که می تواند به شما کمک کند به جای اینکه اعتماد به نفس تان را از دست بدهید، در جهت پیشرفت قدم بردارید.
اگر انتقادی سازنده باشد، معمولا پذیرفتن آن هم راحت تر خواهد بود، حتی اگر کمی آزرده تان کند. به هر حال این را به خاطر داشته باشید که می توانید از انتقاد به نفع خود بهره ببرید.
برخورد با فرد منتقد
برخی از افراد ذاتا منتقد هستند و همیشه هم این را درک نمی کنند که به احساسات فرد مقابل آسیب می زنند. اگر شما هم کسی را می شناسید که از همه چیز انتقاد می کند، سعی کنید نظرات او را جدی نگیرید چون این رفتار، بخشی از ویژگی های شخصیتی اوست. اگر نظرات منفی او را جدی بگیرید و دلخور شوید می تواند موجب خشم و نارضایتی شما نسبت به آن فرد شده و به روابط تان آسیب بزند.
یادتان باشد افرادی که از همه چیز انتقاد می کنند یا سخنان کوبنده ای ارائه می دهند، کسانی هستند که به کمک نیاز دارند، ایراد از شما نیست!
اینکه از نظر فیزیکی چه واکنشی به انتقاد نشان دهید، بستگی به ذات انتقاد دارد و اینکه شما چه موقعیتی دارید و انتقاد از چه منبعی ارائه شده است. نکته ی مهمی که باید به یاد داشته باشید این است که شرایط هر چه که باشد، با خشم و عصبانیت واکنش نشان ندهید چون قشقرق به پا شده و احساسات بدی ایجاد می شود که مطمئنا باب میل تان نیست.
سعی کنید خونسرد باشید و با فرد منتقد با فهم و احترام رفتار کنید. این کار به شما کمک می کند تشنج زدایی کرده و شرایط را بهتر کنترل کنید. نشان دهید شما قوی تر هستید و در دام مقابله به مثل نیفتید. اگر شما هم او را به چالش بکشید، ممکن است بحث و جدلی شروع شود که احتمالا غیرضروری و تنش برانگیز است.
 
 انتقاد

یاد بگیرد که از انتقاد نتایج مثبت دریافت کنید

اگر احساس می کنید ممکن است کنترل تان را از دست بدهید یا چیزی بگویید یا کاری انجام دهید که آسیب زننده باشد، از محل دور شوید. اگر در یک ملاقات کاری هستید، مودبانه پوزش بخواهید و اتاق را ترک کنید تا فرصتی برای آرام کردن و به دست آوردن کنترل خودتان داشته باشید. حتی اگر نظرات منفی کسی به شدت آزرده تان کند، اینکه اجازه دهید انتقاد او مخرب باشد و نه سازنده، بسیار آزاردهنده تر خواهد بود و اعتماد بنفس تا را نابود خواهد کرد.
چطور از انتقاد، تاثیر مثبت بگیریم؟
همه ی ما معمولا اشتباه می کنیم و این ذات بشر است. ما در زندگی فرصت های زیادی برای یاد گرفتن و رشد کردن داریم. بنابراین فرقی نمی کند چه نوع انتقادی از شما شده است؛ آن را آنالیز کنید تا چیزی به نفع خودتان در آن پیدا کنید. وقتی کسی به شخصیت شما حمله ور می شود، پذیرفتن آن سخت است اما به این معنی نیست که باید آن را نادیده بگیرید.
این را هم به یاد داشته باشید که به طور کلی، معمولا مقداری حقیقت در انتقاد وجود دارد، حتی اگر از سر بدخواهی با تلخی همراه باشد. قدمی به عقب بردارید و سعی کنید همه چیز را از دید فرد مقابل تان ببینید. می توانید از یک دوست هم، نظر بخواهید. به هر حال از انتقادی که از شما شده، هوشمندانه و به عنوان تجربه ای آموزنده استفاده کنید. ببینید آیا ممکن است از طریق این انتقاد تا حدودی بفهمید دیگران شما را چگونه می بینند. همه ی ما با اشتباه کردن، درس هایی می آموزیم و اگر یاد بگیریم از انتقاد چطور استفاده ی مثبت بکنیم، راهی است برای رشد فردی و بهبود روابط مان با دیگران.
منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=67677

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0