تاریخ : دوشنبه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۳ Monday, 15 April , 2024
1

بهبود شرایط زندگی از عوامل افزایش قد

بهبود شرایط زندگی از عوامل افزایش قد

دانشمندان اعلام کردند که نتایج مطالعات علمی بر روی انسان ها نشان می دهد که کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری ها و بهبود شرایط زندگی موجب افزایش قد انسان ها شده است.

بهبود شرایط زندگی از عوامل افزایش قد

 افزایش قد با انجام چند نکته

 پیش از این دانشمندان براین باور بودند که ۸۰ درصد اندازه قد هر فرد را ژنتیک مشخص می کند ولی نتایج تحقیقات جدید نشان می دهد که عوامل خارجی و محیطی نیز بر روند افزایش قد موثر است.

 
افزایش قد
 

افزایش قد با بهبود شرایط زندگی 

 
بر اساس نتایج یک تحقیق در انگلیس افزایش قد انسان ها با پیشرفت آنان در مبارزه با بیماری ها رابطه مستقیم دارد.
 
در این تحقیق آورده شده است که متوسط قد مردان در اروپا بین سال های ۱۸۷۰ و ۱۹۸۰، ۱۱ سانتی متر افزایش یافته است که این میزان برای هر ۱۰ سال حدود یک سانتی متر بوده است.
 
پروفسور تیموتی هاتون محقق دانشگاه اسکس گفت که در این تحقیق اندازه قد مردان ۲۱ ساله عضو ارتش ۱۵ کشور اروپایی بین سال های ۱۸۷۰ و ۱۹۸۰ با هم مقایسه شده است. اندازه قد این مردان براساس فرم های پرشده در ارتش تعیین و با یکدیگر مقایسه شده است.
 
بر اساس نتایج این تحقیق در طول ۱۱۰ سال اندازه متوسط قد یک مرد اروپایی از ۱٫۶۷ به ۱٫۷۸ متر افزایش یافته است.
 
پروفسور هاتون خاطرنشان کرد :کاهش بعضی بیماری ها از جمله بیماری های تنفسی (سرماخوردگی، آنفولانزا) و دستگاه گوارش، که اغلب نوزادان را از بین می برد، نقش کلیدی در تسریع افزایش قد در قرن گذشته ایفا کرده است.
 
وی افزود:دو سال اول زندگی برای رشد بسیار مهم است و کاهش مصرف شیرخشک در این سنین و تغذیه بیشتر با شیر مادر احتمال ابتلا به این بیماری ها را کاهش می دهد.
 
به گفته این محقق کاهش در مرگ و میر نوزادان در قرن بیستم، شاخص خوبی برای بهبود شرایط زندگی مردم در این دوران است.
 
 همچنین تمیزتر شدن هر چه بیشتر شهرها، بالا رفتن کیفیت خانه ها، والدین تحصیل کرده و اهمیت دادن زیاد آنها به غذا و مراقبت بیشتر از فرزندان به همراه ورزش بیشتر سبب بالا رفتن میزان قد افراد شده است.
 
این در حالی است که میزان افزایش قد در میان زنان اروپایی به دلیل حضور نداشتن آنها در ارتش در طول این مدت، چندان مشخص نیست.
 
بر اساس آمار غیر رسمی مردان کشور هلند با میانگین قد ۱۸۴ سانتی متر بلند قدترین مردان دنیا هستند. کشورهای دانمارک و سوئد و فنلاند نیز در رتبه های بعدی قرار دارند.
منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=7014

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0