تاریخ : جمعه, ۴ اسفند , ۱۴۰۲ Friday, 23 February , 2024
2

با قوی ترین چشم و بینایی دنیا آشنا شوید

با قوی ترین چشم و بینایی دنیا آشنا شوید

قوی ترین چشم متعلق به کدام حیوان است؟ بینایی یکی از مهم ترین ابزار برای شکار در حیوانات است جالب است بدانید بز می تواند بدون چرخاندن سر خود پشت سر خود را ببیند.

با قوی ترین چشم و بینایی دنیا آشنا شوید

حیواناتی با قوی ترین چشم ها و خارق العاده ترین قدرت بینایی 

بزرگ ترین چشم های دنیا به ماهی مرکب عظیم الجثه، بزرگ ترین بی مهره دنیا تعلق دارد که کاملا رشد کرده اند ماهی مرکب بالغ در حیات وحش، چشم هایی دارند که بیش از ۳۰ سانتیمتر قطر دارند چشمان بزرگ برای زنده ماندن در سکونت گاه عمیق و تاریک لازم هستند. گفته می شود که چشم انسان ۵۷۶ مگاپیکسل دقت دارد که از بیشتر حیوانات قوی تر است اما بسیاری از حیوانات بهترین دید در دنیا را دارند .

 بینایی احتمالا مهم ترین ابزار در حیات وحش است شکارچیان توانایی دقیق و قدرتمندی برای تشخیص یک هدف واحد دارند، در حالی که حیوانات شکاری دارای بینایی بسیار حساس برای حرکت هستند و به آن ها در خطر قریب الوقوع هشدار می دهند. پرندگان و پرندگان شکاری به طور خاص به بینایی تا حد زیادی وابسته هستند.

به طور کلی، پرندگان حس ضعیفی در بوییدن و شنوایی دارند (اگرچه استثناهایی برای هر دو وجود دارد)و عمدتا به بینایی برای کشتن و زنده ماندن بستگی دارد.

حس بینایی به روش های گوناگون تکامل یافته است. مقایسه حیوانات با توجه به حس بینایی آن ها غیرممکن است زیرا همه آن ها انواع مختلفی از بینایی دارند.

غیر منصفانه است که نگاه مرموز و مسخره سوسمار را بالای چشمان گربه دسته بندی کنید زیرا این دو به اهداف مختلف عمل می کنند و به طور کامل به طراحی های کاملا متفاوتی تبدیل شده اند. در این بخش از سرگرمی نمناک لیستی از حیوانات با بهترین بینایی آورده شده است برای آشنایی با انها با ما همراه شوید.

بینایی عقاب

قوی ترین چشم متعلق به کدام حیوان است؟

قوی ترین چشم حیوانات و پرندگان شکاری

عقاب ها : 

پرندگان شکاری، مانند عقاب ها و شاهین ها، بهترین چشم ها را در قلمرو حیوانات دارند این پرندگان باشکوه به گونه ای طراحی شده اند که طعمه را از بالا تشخیص می دهند و سپس به سرعت پایین می آیند تا آن را بگیرند قبل از اینکه بفهمد چه اتفاقی افتاده است.

بینایی آن ها یکی از قوی ترین دید ها در میان همه حیوانات است و برخی از گونه ها می توانند چیزی به اندازه یک خرگوش، بیش از یک مایل دورتر را تشخیص دهند! 

مانند بسیاری از شکارچیان، چشمانشان جلوی صورت قرار دارد که به آن ها دید عالی دو بینی می دهد در حالی که افزایش غیر ضروری میدان دید دارد همه پرندگان شکاری در ارتفاعات پرواز نمی کنند اما همه آن ها به طور گسترده به دید عالی خود برای شکار تکیه می کنند. 

جغد : 

با این که از لحاظ فنی پرنده شکاری است، اما جغدها شایستگی یک اشاره ویژه را دارند. در قلمرو حیوانات، جغدها یکی از بزرگ ترین چشم ها نسبت به اندازه کل بدن دارند و در میان تعداد بسیار کمی از حیوانات شب خیز هستند که از جهت یابی صوتی یا منعکس کننده غشا پشت چشم خود به نام پوشنه لوسیدوم استفاده نمی کنند آن ها به چشمان درشت خود تکیه می کنند،

که در واقع بزرگ تر از مغز آن ها هستند تا اجازه دهند تا جای ممکن نور ایجاد کنند چشم ها آنقدرها قوی نیستند، و جهت یابی بصری بسیار عالی در واقع به لطف بخشی از مغز آن ها انجام می شود که می تواند کوچک ترین جزئیات را در یک تصویر نسبتا تار، اما روشن شناسایی کند. با وجود این، جغدها به طور گسترده به بینایی اشان تکیه نمی کنند، و ازحس شنوایی برای شکار استفاده می کنند.

در اینجا جغدها به عنوان یک کلاس واحد در نظر گرفته شده اند چون تفاوت در دید چشم بین گونه ها ممکن است قابل چشم پوشی باشد و ممکن است ناشی از انطباق و تکامل باشد.

بینایی جغد

قوی ترین و منحصربفردترین چشم در بین حیوانات

قدرتمند ترین چشم جهان متعلق به کدام موجود است؟

ببر: 

گربه ها بینایی شبانه عالی دارند و گربه های بزرگ مانند ببرها، شیرها، و پلنگ – بینایی شبانه موثری دارند که به آن ها اجازه می دهد زیر پوشش تاریکی شکار کنند گربه ها یک لایه بازتابنده در پشت چشمان خود به نام پوشنه لوسیدوم دارند این لایه مقدار نوری که وارد چشم می شود را افزایش می دهد و بینایی در شرایط نوری کم را افزایش می دهد.

گربه ها در مقایسه با انسان ها نسبت به نورحساس تر هستند، زیرا آن ها سلول های میله ای بیشتری در چشمانشان دارند و چشمانشان سلول های مخروطی دارند سلول هایی که توانایی تشخیص رنگ ها به عنوان انسان را تعیین می کنند و در نتیجه نزدیک به کور رنگی هستند آن ها می توانند بین طیف بسیار محدودی از رنگ ها تمایز قائل شوند. 

در سرگرمی نمناک توضیح داده ایم که همانند جغدها، گربه های بزرگ نیز به عنوان یک کلاس تنها در نظر گرفته می شوند، زیرا تفاوت در دید چشم بین گونه ها ممکن است قابل چشم پوشی باشد و ممکن است ناشی از انطباق و تکامل باشد.

پیش نخستین ها که شامل لمورها،میمون شبگرد هندی ،بوش ببی و لوریس است، خویشاوندان دور میمون ها و انسان ها هستند آن ها دارای بزرگ ترین چشم ها نسبت به اندازه بدن هستند که برای رفتار شبانه آن ها مورد نیاز است. همه پیش نخستین ها به جز میمون شب گرد هندی نیز به استفاده از پوشنه لوسیدوم کمک می کنند.

سنجاقک : 

سنجاقک شکارچیان حشره ماهر هستند و در بین سریع ترین حشرات جهان هستند به احتمال زیاد چشمان سنجاقک در بین حشرات جالب ترین هستند که روی حشرات یافت می شوند سنجاقک ها چشمان مرکب دارند که با کمک سه چشم مجزا به نام چشم های ساده شناخته می شوند در حالی که چشم های مرکب به خودی خود بسیار موثر هستندچشمان ساده به سنجاقک ها کمک می کنند تا به حرکت های بسیار سریع واکنش نشان دهند این منجر به این باور شده است که پرواز با حرکت آهسته دید که می تواند گفته شود درست است اما نه کاملا دقیق.

بینایی سنجاقک

قوی ترین چشم حیوانات و حشرات

چشم های خارق العاده در میان جانوران و حیوانات

بز: 

بز عجیب ترین چشم ها را در میان پستانداران دارند اما به طور موثر برای یک هدف اساسی عمل می کنند اهداف اصلی بسیاری از شکارچیان، به خصوص گربه های بزرگ هستند مردمک عمودی و کاملا مستطیلی آن ها باعث ایجاد یک میدان بینایی در حدود ۳۳۰ درجه می شود.

این به این معنی است که آن ها می توانند بدون چرخاندن سر خود همه چیز حتی پشت سر خود را ببینند! این به آن ها شانس بیشتری برای توجه به یک شکارچی قبل از اینکه خیلی دیر شود می دهد.

آفتاب پرست : 

آفتاب پرست احتمالا بینایی مشهوری در قلمرو حیوانات دارد. آن ها می توانند چشمان خود را مستقل از هم قرار دهند و در عین حال می توانند تصاویر کاملا متفاوتی را پردازش کنند این پدیده به طور گسترده مستند شده است اما ارتباط عصبی آن هنوز به درستی درک نشده است.

تیزبین ترین پرنده

قوی ترین چشم در حیوانات 

آخوندک میگو: 

این جانور کوچک احتمالا پیچیده ترین و کشف نکردنی ترین بینایی در دنیا را دارد میگو با چشم های مرکب (مانند سنجاقک)روی ساقه ها قرار می گیرد که می تواند به طور مستقل حرکت کند چشمانشان به سه بخش تقسیم می شود، طوری که یک دید با هر یک از چشمانش دارد.

از طرف دیگر انسان ها فقط دو چشم دارند میگو اغلب جهان را در ۱۲ باند رنگی می بیند آن ها همچنین می توانند نور پلاریزه حلقوی را ببینند که معادل شیشه های سه بعدی در تمام زمان است چرا این سخت پوستان این توانایی ها را دارند و این که آن ها دقیقا چه کار می کنند، هنوز موضوع اسرار و حدس است.

 

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=51219

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0