تاریخ : چهارشنبه, ۲ اسفند , ۱۴۰۲ Wednesday, 21 February , 2024
1

زندگی جدید با فرزند بعد از طلاق

زندگی جدید با فرزند بعد از طلاق

اگر بنا به هر دلیلی طلاق گرفته و از همسرتان جدا شده اید با این توصیه های مهم آینده ی بهتری برای خود و فرزندتان بسازید.

زندگی جدید با فرزند بعد از طلاق

شروع زندگی جدید بعد از طلاق

طلاق با تمامی آثار منفی که در زندگی فردی و جمعی ایجاد می کند، دارای یک حسن غیر قابل انکار است، و آن فرصتی است که برای ایجاد تغییر در زندگی برای فرد ایجاد می کند.

طلاق موضوعی نیست که بخواهید یا بتوانید آن را از فرزندتان پنهان کنید .

دنبال مقصر نگردید! گاهی اوضاع خوب پیش نمی رود. گاهی با وجود همه تلاش های شما و همسرتان، چاره ای جز دور شدن از هم باقی نمی ماند. می خواهید تحمل کنید؟ به خاطر فرزندتان به قول قدیمی ها «بسوزید و بسازید»؟ باور کنید گاهی این سوختن و ساختن نه تنها به نفع فرزندتان تمام نمی شود، بلکه زمینه را برای رشد او در فضایی آزاردهنده و پرتنش فراهم می کند.

طلاق

زندگی بعد از طلاق

اگر مدت هاست برای بهبود شرایط فرزندتان تلاش می کنید و از مشاوره های روانشناسی تا جلسات ریش سفیدی فامیلی را تجربه کرده اید و به نتیجه نرسیده اید، اگر با وجود تمام تلاش هایتان مجبور به جدایی شده اید، به جای نگاه کردن به گذشته، به آینده خیره شوید. شاید در آغاز، عمل کردن به توصیه های زیر بتواند زمینه ساز آینده بهتری برای شما و فرزندتان شود.

هوای خودتان را داشته باشید
حواس پرتی، ذهن آشفته و کمبود تمرکز ممکن است اولین هدیه جنگ های خانگی و درنهایت جدایی برای شما باشد. در این شرایط ممکن است توان برنامه ریزی برای سامان دادن زندگی تان را نداشته باشید، در کارتان دچار بحران شوید و نتوانید رابطه آرام و موفقی را با فرزندتان برقرار کنید. برای کم کردن ترکش های بحرانی که گرفتارش شده اید، در اولین قدم باید راهی برای جمع کردن حواس و کنترل فکرتان پیدا کنید. بد نیست در یک باشگاه ورزشی ثبت نام کنید، یا از یک روان پزشک برای متعادل کردن وضعیت روانی تان کمک بگیرید. گذشته از سلامت روان، باید در این روزها بیشتر از قبل مراقب سلامت جسمتان باشید. تنش هایی که به روان شما وارد شده، ممکن است زمینه ساز ابتلا به مشکلات روان تنی متعددی شود. معده درد، سردرد، خستگی مزمن یا بسیاری مشکلات دیگر که این روزها با آنها درگیر هستید، می توانند حاصل فشارهایی باشند که به روان شما وارد می شوند. ساده از کنار آنها نگذرید.

ذهن فرزندتان را شست وشو ندهید
جدایی شما از همسرتان، به هر دلیلی که باشد، نباید به ایجاد پس زمینه منفی در ذهن فرزندتان درباره یکی از شماها منجر شود. شما و شریک سابق زندگی تان، میلی به بودن در کنار هم ندارید؟ اشکالی ندارد، انتخاب با شماست. اما قرار نیست حق والد بودن را از یکدیگر سلب کنید و فرزندتان را نسبت به یکی از والدین کینه توز و منفی باف کنید. گذشته از این، هرگز در حضور او با همسر سابقتان درگیر نشوید و هرگز در مقابل فرزندتان به والد دیگرش توهین نکنید.

بگذارید کودک بماند
طلاق موضوعی نیست که بخواهید یا بتوانید آن را از فرزندتان پنهان کنید. برای او در زمان مناسب، و نه دقیقا در هفته جدا شدن از همسرتان، توضیح دهید که مشکلاتی در رابطه شما وجود دارد. به فرزندتان اطمینان دهید که او مسبب هیچ مشکلی نیست، که در جریان زندگی مشترک ممکن است آدم ها با اختلافاتی درگیر شوند که بودنشان در کنار یکدیگر را دشوار کند. به او بگویید که با وجود جدا شدن از همسرتان، پدر و مادر او می مانید. اما در عین دادن این اطلاع به فرزندتان، هرگز جزئیات اختلافاتی که با شریک سابق زندگی تان داشته اید و دارید را با او در میان نگذارید. اجازه ندهید او از دنیای کودکی بیرون بیاید و به واسطه ای برای حل بحران ها یا منتقل کردن حرف ها تبدیل شود.

کمک بگیرید
جدایی موضوعی نیست که بتوانید از دیگران پنهانش کنید. از زمان شدت گرفتن مشکلات زندگی مشترکتان، حتما موضوع را با مربی مدرسه در میان بگذارید. اگر فرزندتان در مدرسه عملکرد مطلوبی ندارد، موضوع را به سربه هوایی یا بی خیال بودنش نسبت ندهید. او هم ممکن است درست مانند شما درگیر اضطراب باشد. اگر رفتارهای فرزندتان را عجیب و غیرمعمول تلقی می کنید، برای مثال او را فعال، سرکش یا حتی منفعل تر از همیشه می بینید یا اینکه در الگوی تغذیه یا خوابش تفاوت فاحشی را مشاهده می کنید، حتما با یک روانشناس کودک صحبت کنید. این تنش های روانی جدی تر از آن هستند که بخواهید نادیده شان بگیرید و حل شدنشان را به مرور زمان واگذار کنید.

از شبکه های حمایتی غافل نشوید
هم شما و هم فرزندتان نیاز به حضور در شبکه های حمایتی دارید تا از اضطراب و فشاری که به روانتان وارد می شود بکاهند. گروه های دوستانه، شبکه های اجتماعی که می توانید گاهی در حضورشان دغدغه هایتان را فراموش کنید، کسانی که وقت ناراحتی یا سختی در کنارتان هستند، یا اعضای خانواده ای که برای مراقبت از فرزندتان و حمایت از او اعلام آمادگی می کنند، گزینه های خوب و کارآمدی برای بهبود شرایطتان هستند. این گزینه ها را نادیده نگیرید

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=68956

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0