تاریخ : دوشنبه, ۱۴ اسفند , ۱۴۰۲ Monday, 4 March , 2024
0

کتاب نیوتون رکوردِ گران ترین کالای دنیا را شکست

کتاب نیوتون رکوردِ گران ترین کالای دنیا را شکست

کتاب اصول ریاضی فلسفه طبیعی تألیف اسحاق نیوتون در حراجی معروف کریستی با قیمتی بالا فروخته شد.

کتاب نیوتون رکوردِ گران ترین کالای دنیا را شکست

کتاب نیوتون با قیمتی گران فروخته شد

نخستین نسخه از کتاب «اصول ریاضی فلسفه طبیعی» تألیف «اسحاق نیوتون» کاشف جاذبۀ زمین، در حراجی معروف کریستی به قیمت ۳ میلیون و ۷۱۹ هزار و ۵۰۰ دلار به فروش رسید تا رکورد تازه ای در این زمینه ثبت شود.

به نوشتۀ مرصادنیوز، فروش یک دستنوشتۀ علمی در ازای چنین مبلغ هنگفتی به یک مجموعه دار، یکی از بزرگ ترین خرید و فروش ها به شمار می رود.

زمانی که نیوتون این کتاب را نوشت بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ نسخه از آن به زبان لاتین ثبت شد که البته در طول تاریخ بسیاری از آنها از بین رفت و این یکی از سالم ترین نسخه های ویرایش اول کتاب مذکور محسوب می شود.

هم اکنون تنها یک نسخه دیگر از کتاب اصول ریاضی نیوتون وجود دارد که ۴۷ سال قبل در مراکش به فروش رسید و سپس در دسامبر ۲۰۱۳ حراجی کریستی نیویورک آن را به قیمت ۲ میلیون و ۵۱۷ هزار دلار به یک کلکسیونر فروخت. 

کتاب نیوتون

کتاب نیوتون به عنوان گرانترین کالا فروخته شد

این اتفاق در سال ۲۰۱۳ میلادی باعث شد رکورد گرانبهاترین کالای فروخته شده در تاریخ حراجی های معروف جهان به نام کتاب نیوتون ثبت شود که البته هم اکنون رکورد مذکور شکسته شد.

ابتدا پیش بینی می شد که این دست نوشته ها با قیمت پایه یک تا ۱٫۵ میلیون دلار فروخته شوند و در پایان قیمت نهایی به دو برابر بیشتر از پیش بینی اولیه رسید.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=47435

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0