تاریخ : شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Saturday, 20 April , 2024
0

راهنمای خرید انگشتر عقیق

راهنمای خرید انگشتر عقیق

برای خرید انگشتر عقیق سوالات و ابهامات زیادی وجود دارد، نکات ریز و درشتی راجع به خرید انگشتر عقیق اعم از اصل بودن، انواع سنگ عقیق و نوع رکاب انگشتر حائز اهمیت است در راهنمای انگشتر عقیق به این مهم پرداخته ایم.

راهنمای خرید انگشتر عقیق

اصول و قواعدی که باید برای خرید انگشتر عقیق بدانید

دردهای ناحیه کمر، پا، افسردگی، نگرانی، استرس ها و…، یکی از معضلاتی است که بسیاری از مردم در طول روز از آن رنج می برند و با وجود مراجعه به پزشک، همیشه از این دردها گله مندند. اگر شما هم تا کنون در زمره این گروه قرار داشتید، می توانید با همراه داشتن زیورآلات عقیق از جمله انگشتر عقیق اصل، مشکلات و بیماری های خود را برطرف کنید و انرژی های مثبت جهان را دریافت نمایید؛ چرا که راز عقیق، جذب نیروهای مثبت و دفع نیروهای منفی برای صاحب آن است.

پیشنهاد می کنم تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید، زیرا برای خرید یک انگشتر عقیق خوب، لازم است راهنمایی مناسب داشته باشید و ما درصدد آنیم با ارائه راهنمای خرید انگشتر عقیق، شما را در خریدی امن یاری نماییم و به شما کمک کنیم تا خودتان بتوانید به راحتی نگین عقیق اصل را بشناسید و انتخاب بهتری داشته باشید.

سنگ عقیق

عقیق یا آگات، سنگی نیمه شفاف است که با بافت لایه ای در مراحل نهایی فعالیت های آذرین تشکیل می شود. سنگ عقیق در طیف رنگی قرمز تا بنفش در طبیعت وجود دارد و به همراه داشتن و پوشیدن انواع آن در رنگ های زرد، قرمز و قهوه ای و همچنین گونه های سلیمانی و شجری اش، در ایران، شبه جزیره عربستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس بازار پررونقی دارد.

جایگاه عقیق

عقیق در میان پنج سنگی که اسلام، استفاده از آن را بسیار توصیه نموده، مهم ترین سنگ جواهراتی محسوب می شود؛ چنان که گفته شده است پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم)، انگشتر نقره ای مزین به سنگ حبشی (نوعی عقیق) داشتند که در سال ۶۳۰ شمسی، برای بزرگداشت برکناری بت ها از مسجد جامع مکه، آن را در دست راست خود می کردند.
سنگ عقیق از اهمیت زیادی در اندیشه اسلامی برخوردار است و همراه داشتن آن برای مردان و زنان بسیار توصیه شده است. این سنگ بیشتر به واسطه اهمیتی که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و ائمه معصوم (علیهم السلام) برای آن قائل هستند، مورد استفاده مسلمانان جهان قرار گرفته است.

انواع عقیق

عقیق سنگی باستانی است که در طبیعت، گونه های مختلفی از آن، چه از نظر رنگ و چه از نظر ماهیت و نحوه تشکیل وجود دارد. اما مهم ترین فاکتور در دسته بندی انواع عقیق، تنوع رنگی آن است که از سرخ تا خاکستری، گستره فراوانی از رنگ ها را در بر می گیرد.
در ذیل به بررسی مهم ترین انواع عقیق خواهیم پرداخت تا از رهگذر آن بتوانید به هنگام خرید انگشتر عقیق رنگ دلخواهتان را انتخاب کنید و آن را زینت دستان خود سازید.

عقیق سرخ

این گونه از عقیق که در طیف رنگی قرمز گوشتی تا قهوه ای مایل به قرمز در طبیعت یافت می شود، قداست و محبوبیت فراوانی در میان مسلمانان دارد و از آنجا که در سرزمین یمن به وفور یافت می شود، با نام عقیق یمانی نیز شهرت یافته است.

عقیق شفاف

این نوع از عقیق به دلیل پاکی و شفافیتش در ایران با نام دُر کوهی شناخته می شود و نمونه های تهیه شده آن از منطقه وادی السلام نجف، با نام دُر نجف شهرت یافته است. این سنگ مانند عقیق سرخ از محبوبیت فراوانی میان مسلمانان برخوردار است، زیرا برگرفته از آرامگاه بزرگانی چون امیرالمؤمنین علی (علیه السلام)، حضرت هود و حضرت نوح است.

عقیق زرد

این گونه از عقیق، یکی از پرطرفدارترین انواع عقیق است که به دلیل بسیاریِ روایات و احادیث معصومین (علیهم السلام) درباره آن، ارزش معنوی والایی دارد و از آن جا که روی این عقیق، اسامی اعظم خدا یا دعای منسوب به امام علی (علیه السلام) حکاکی می شود، در میان مسلمانان با نام شرف شمس نیز شهرت یافته است.
انگشتر عقیق آبی

عقیق آبی

این عقیق که از معادن کشورهای یمن، هند، ایران و… استخراج می شود، در طبیعت در طیف رنگی آبی تا آبی کبود موجود است و در ایجاد آرامش ذهن و رفع التهاب های ناشی از بیماری روماتیسم بسیار مفید می باشد.

عقیق سبز

عقیق سبز از دلرباترین گونه های عقیق است که نه تنها به واسطه رنگ چشم نوازش، آرامش روحی را برای دارنده خود به ارمغان می آورد، بلکه در افزایش تمرکز و بالا بردن سطح حافظه نیز بسیار حائز اهمیت است.

عقیق سیاه

و آخرین رنگ برجسته عقیق، رنگ سیاه است که در اساطیر پیشین، به عنوان سنگ قدرتمند شناخته شده و به زندگی دارنده اش، قدرت و توانایی فوق العاده ای می بخشد و غم و اندوه و انرژی های منفی را از زندگی او دور می سازد.

خواص علمی و روایی عقیق اصل

این سنگ که از دیرباز با عنوان سنگ درمانگر شهرت یافته است، خواص و فواید بسیاری از نظر علمی، متافیزیکی و روایی دارد که در اینجا به گوشه ای از خواص بیشمار آن اشاره خواهیم کرد.
 • رونق دهنده کسب و کار، افزایش درآمد و آسان شدن کارها
 • نابودکننده انرژی های منفی محیط و پیرامون
 • درمان کننده بیماری های دستگاه گوارش
 • تقویت کننده اعتماد به نفس
 • بهبود دهنده گردش خون
 • زایل کننده غم و غصه و ناراحتی
 • مفید برای دردهای استخوانی و…
در کنار این ویژگی ها، احادیث بسیاری از ائمه معصوم (علیهم السلام) بر اهمیت پوشیدن انگشتر عقیق نقل شده است؛ چنان که از امام سجاد منقول است:«کسی که (هنگام دعا) انگشتر عقیق دستش باشد، حاجاتش برآورده می شود.» و یا از امام صادق (علیه السلام) آمده است:«بسیار عجیب است از دستی که در آن عقیق باشد، چگونه از درهم و دینار (پول) خالی باشد!؟»

راه های تشخیص نگین عقیق اصل از تقلبی

تشخیص انواع عقیق اصل کار سخت و پیچیده ای هست؛ اما راهکارهایی برای تشخیص اصالت عقیق وجود دارد که می توان با کمک گرفتن از آنها تا حدی عقیق اصل را از تقلبی تشخیص داد.
 • نگین عقیق را روی شیشه یا سنگ هایی مثل:یشم، لاجورد یا فیروزه بکشید. اگر روی آنها خط انداخت، عقیق شما اصلی است.
 • دمای طبیعی نگین عقیق اصل، مخالف دمای طبیعت است؛ یعنی در تابستان ها عقیق اصل سردتر و در زمستان ها گرم تر است.
 • نگین عقیق را در برابر نور قرار دهید. در صورتی که هرج و مرج رنگی، بی نظمی، لایه ای، حالت ابر و باد یا کندویی در سنگ دیدید، بدانید نگین شما اصل است.
 • عقیق وزن مخصوص دارد. به هنگام خرید از فروشنده متخصص بخواهید تا با ترازوی مخصوص خود، وزن آن را اندازه گیری کند. اگر وزن آن بین ۲٫۶۵ تا ۲٫۷۵ بود، عقیق شما اصل است.
 • همان طور که گفته شد، عقیق در طیف رنگی قرمز تا بنفش در طبیعت وجود دارد. اگر عقیقی که قصد خرید آن را دارید، در این طیف رنگی است، می توانید آن را دلیلی بر اصالت عقیق تلقی کنید.
 • عقیق اصل در معرض آتش هیچ آسیبی نمی بیند. پس می توانید نگین عقیق انگشتر را در معرض شعله شمع قرار دهید و اصالت آن را آزمایش کنید.
البته ممکن است فروشنده اجازه انجام این آزمایشات را به شما ندهد و یا حتی ضمانت نامه اصالت اثر را در اختیار شما نگذارد. از این رو پیشنهاد ما به شما این است که برای خرید انگشتر عقیق اصل، گنجینه جواهرات نفیس تراث را انتخاب کنید، چرا که همه آثار فروشگاه تراث، دارای گارانتی مادام العمر می باشد.

راه های تشخیص نگین عقیق اصل یمنی

تشخیص عقیق اصل یمن نیز راهکارها و شیوه های مخصوص به خود را دارد که بسیاری از افراد از آن مطلع نیستند و ما در این مقاله از راهنمای خرید انگشتر عقیق، قصد داریم اطلاعات کارآمدی را که طی سالیان دراز کسب و کار در این حوزه به دست آورده ایم، در اختیار شما بگذاریم.
 • برای خرید عقیق یمن، حتماً به فروشنده ای قابل اعتماد مراجعه کنید تا شما را از صحت ورود سنگ از یمن مطمئن سازد.
 • می توان ادعا کرد عقیق یمن، تنها عقیقی است که نور در آن به صورت کاملاً مساوی پخش می شود، در حالی که سایر عقیق ها این گونه نیستند و در مقابل نور، حاشیه آنها پررنگ تر از میانه دیده می شود.
 • بیشتر نگین های عقیق، مانند عقیق های رنگی و خراسانی در برابر نور حالت لانه زنبوری از خود نشان می دهند، پس نباید این فاکتور را ملاک تشخیص عقیق یمن قرار داد.
این نکته را فراموش نکنید که حتی متخصصین حوزه سنگ با مدرک (GIA) هم قادر به شناسایی صد درصدی نگین اصل یمن نیستند. پس ملاک اول را از یاد نبرید و به فروشنده ای مطمئن و باتجربه اعتماد کنید که به وارد شدن این سنگ از یمن نظارت داشته باشد.
انگشتر با سنگ عقیق

خرید انگشتر عقیق اصل

از دیرباز خرید انگشتر با طرح ها و فلزهای مختلف، چون:طلا، نقره و… بسیار مرسوم بود، اما به واسطه اینکه دین اسلام پوشیدن طلا را برای مردان حرام نمود، به تدریج میزان استفاده از انگشترهای طلا کم و کمتر شد و جای خود را به انگشترهای دستساز نقره داد؛ انگشترهایی که امروزه با مدل ها و طرح های متنوع در دسترس مردم قرار گرفته و می تواند هر سلیقه ای را پوشش دهد.
ما در گنجینه جواهرات نفیس تراث به خلق نمونه های ارزنده و چشم نواز از طرح ها و سبک های متفاوت رکاب انگشتر پرداخته ایم و با سوار کردن نگین های اصیل معادن معتبر دنیا روی رکاب های دستساز، شما را به دنیای انگشترهای اصیل و با ضمانت دعوت می کنیم.

سخن آخر

همان طور که گفتیم خرید انگشتر عقیق اصل، کاری تخصصی است و نیاز به آزمایش نگین با ابزارها و ادوات مختلف دارد. حتی ممکن است از سوی فروشنده، ضمانتی برای خرید انگشتر عقیق وجود نداشته باشد. پس بهتر است برای خرید انگشتر عقیق، فروشگاهی معتبر را انتخاب کنید که فروشندگان آن نه تنها در حوزه جواهرات و گوهرشناسی از تخصص کافی برخوردار باشند، بلکه محصولاتشان را با ضمانت مادام العمر در اختیار شما قرار دهند.

فروشگاه اینترنتی تراث TORATH، بستر لازم را جهت خریدی ایمن برای شما آماده می سازد؛ چرا که این فروشگاه با بیش از ۵۰ سال سابقه فعالیت در حوزه انگشتر، به واسطه آشنایی با سلایق مشتریان، آثار خود را در بالاترین سطح کیفی و با ضمانت مادام العمر به فروش می رساند.

شما می توانید برای دسترسی به برجسته ترین آثار انگشتر عقیق، انگشتر عقیق تراث را گوگل کنید و با پهنه ای بی نظیر از نگین ها و رکاب ها روبه رو شوید که هر یک شما را در دل اثری باستانی و تاریخی فرو می برد و از این رهگذر، نه تنها با جاذبه های گردشگری، فرهنگی و تاریخی ایران بیشتر آشنا می شوید، بلکه به راحتی می توانید آثار و محصولات بی مانند گنجینه جواهرات نفیس تراث را خریداری نمایید.

 

 

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=2403

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0