تاریخ : سه شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۳ Tuesday, 18 June , 2024
2

افرادی که باید جراحی بینی انجام دهند

افرادی که باید جراحی بینی انجام دهند

متقاضیان جراحی بینی روز به روز بیشتر می شوند . نظر متخصصان چیست؟ آنها چه کسانی را مناسب جراحی زیبایی بینی می دانند و یا درواقع چه کسانی نیاز به جراحی بینی دارند؟

افرادی که باید جراحی بینی انجام دهند

کسانی که نیاز به جراحی بینی و جراحی زیبایی بینی دارند؟

جراحی بینی و جراحی پلاستیک برای بسیاری از افراد تبدیل به یک آرزو شده است . آروزیی که باید پزشک تشخیص دهد که آیا میتواند بدون مشکل تحقق یابد یا نه؟ هرچند این روزها کسی به این حرفها توجه نمی کند و برای زیبایی و جذابیت بیشتر چهره زیر تیغ جراحی می رود.روز به روز بر تعداد متقاضیان جراحی بینی در کشور افزوده می شود، اما کارشناسان تنها تعدادی از افراد را نیازمند انجام جراح بینی می دانند.

چه کسانی نیاز به جراحی بینی دارند؟

یک جراح پلاستیک بینی با تایید این امر اظهار داشت:انحراف بینی را می توان به دو شکل انحراف بینی خارجی و بینی داخلی عنوان کرد که آن چه ما به عنوان انحراف بینی مطرح می کنیم، در حقیقت انحراف تیغه میانی بینی است .بینی خارجی هم دارای انحرافاتی است که این انحرافات، انحراف بینی تلقی نمی شوند و انحراف بینی داخلی، جزء کارهایجراحی پلاستیک محسوب می شود . وی یکی از مهم ترین مشکلات داخل بینی که در جراحی های پلاستیک مطرح است را انحراف تیغه بینی می داند و معتقد است:در بسیاری از بیماران، انحراف بیرونی بینی، با درجات مختلفی از انحراف تیغه داخلی بینی همراه است. در صورتی که بیماری برای جراحی زیبایی بینی مراجعه نماید و مبتلا به پولیپ بینی باشد، ابتدا باید پولیپ او درمان شود و بعد جراحی پلاستیک بینی را انجام دهد .

هر انحراف بینی نیاز به جراحی بینی دارد؟

با این حال در تعدادی از بیماران، بدون هیچ انحرافی در ظاهر بینی، تیغه داخلی بینی دچار انحراف شدید است و این نوع از انحراف ها، فقط با معاینه دقیق داخل بینی قابل تشخیص است .

جراحی بینی

افرادی که جراحی بینی و جراحی پلاستیک بینی برایشان ممنوع نیست

 

به گفته متخصصان جراحی بینی  با انجام اعمال جراحی، انحراف تیغه میانی بینی در داخل بینی را می توان برطرف کرد، اما انحرافات ظاهری را نمی توان رفع کرد. بعضی از بیماران فکر می کنند که اگر تیغه میانی بینی شان اصلاح شود، مشکل ظاهری بینی شان هم اصلاح خواهد شد که برای اصلاح این تفکر، جراح قبل از عمل جراحی، باید بیمار را از این مسئله آگاه کند .

زمانی انحراف بینی نیاز به عمل جراحی ندارد که با وجود انحراف بینی، مشکلات تنفسی برای فرد ایجاد نشده و باعث اختلال در نفس کشیدن آن نشود . اگر فردی به جز جراحی انحراف بینی، قصد جراحی زیبایی بینی را نیز دارد بهتر است، این دو جراحی را هم زمان با هم انجام دهد .

به هر حال به گفته کارشناسان، انحراف تیغه بینی در هر دو دسته یاد شده نیاز به اصلاح حین جراحی دارد، به طوری که ابتدای جراحی، قبل از شروع اقدامات مربوط به زیبایی و تغییر شکل ظاهری بینی، لازم است جراح تمام تلاش خود را مصروف رفع انحراف تیغه بینی و باز نمودن راه تنفسی نماید و پس از اطمینان از برقراری راه طبیعی تنفس، به قسمت دوم عمل جراحی، یعنی اصلاح ظاهر بینی بپردازد .

نکات مهم جراحی بینی و شاخک های داخل بینی

مشکل شایع دیگر در داخل بینی، رشد بیش از حد شاخک های داخل بینی است. در هر فرد به طور طبیعی، در هر سمت بینی ۳ برآمدگی استخوانی در داخل بینی وجود دارد که در فارسی “شاخک” و در اصطلاح پزشکی “توربینیت بینی” نامیده می شوند .

هوای تنفسی حین عبور از بینی، از لابه لای این برآمدگی ها عبور کرده و اعمال مختلفی مانند تصفیه، مرطوب سازی و گرم کردن هوا روی آن انجام می شود. بنا بر علل مختلف، ممکن است این شاخک ها بیش از اندازه رشد کنند و موجب تنگ نمودن راه هوایی داخل بینی شوند .

به گفته این متخصص گوش و حلق و بینی، در صورتی که رشد بیش از حد این شاخک ها با درمان های دارویی قابل معالجه نباشد و مشکلات تنفسی برای بیمار ایجاد نموده باشد، با روش های مختلف جراحی می توان از اندازه آن ها کم کرد .

در گذشته روش های جراحی شامل برداشتن تمام یا قسمت زیادی از این شاخک ها بوده است که این گونه اعمال جراحی با عوارض مختلفی همراه بوده، ولی با پیشرفت های صورت گرفته در جراحی بینی بدون برداشتن و یا دادن برش روی شاخک ها، کاهش حجم آن ها با استفاده از روش های نوین امکان پذیر شده است؛ به عنوان مثال، با وارد کردن امواج رادیویی با فرکانس چند مگاهرتز به داخل شاخک ها، یا با وارد نمودن فیبرهای بسیار ظریف لیزری به داخل آن ها، تغییرات بافتی در داخل بافت شاخک ها رخ می دهد که در درازمدت منجر به کوچک شدن آن ها می شود .

جراحی زیبایی بینی و بافت های اضافی متورم

مشکل شایع سوم که موجب اشکال در تنفس، قبل و بعد از جراحی بینی می شود، وجود پولیپ های بینی است. پولیپ های بینی، بافت های اضافی متورم و برخاسته از داخل سینوس ها هستند که کم کم رشد کرده و از مجرای سینوس وارد فضای بینی شده و راه تنفسی را مسدود می کنند .

به عقیده کارشناسان در صورتی که یک بیمار برای جراحی زیبایی بینی مراجعه نماید و مبتلا به پولیپ بینی باشد، ابتدا باید پولیپ او درمان شود و بعد جراحی پلاستیک بینی را انجام دهد، زیرا انجام جراحی پلاستیک بینی در بیمارانی که مشکل پولیپ بینی در آنان برطرف نشده است، موجب تشدید بیماری در آن ها می شود .

متخصصان توصیه می کنند که با توجه به ظرافت و حساسیت بسیار زیاد عمل جراحی اندوسکوپیک سینوس که از دشوارترین جراحی ها از لحاظ تکنیک عمل است، بهتر است در این بیماران، جراحی پلاستیک بینی در مرحله دیگری پس از درمان و بهبودی وضعیت سینوس ها صورت گیرد .

افرادی که باید جراحی پلاستیک بینی انجام دهند

به عقیده این متخصص گوش و حلق و بینی، از سه علت شایع مشکلات تنفسی در بیماران داوطلب جراحی پلاستیک بینی، دو علت آن، یعنی انحراف تیغه بینی و رشد بیش از اندازه شاخک های بینی، هم زمان با جراحی پلاستیک بینی قابل اصلاح هستند. اما علت سوم که شامل پولیپ های بینی و سینوزیت مزمن است، بهتر است در مرحله ای جدا، پیش از انجام جراحی پلاستیک بینی، درمان شوند، زیرا در صورت تشخیص صحیح و دقیق هر کدام از این مشکلات تنفسی، با درمان مناسب، بیمار داوطلب جراحی پلاستیک بینی، می تواند از رفع مشکل تنفسی و سلامت بینی خود بعد از عمل جراحی، اطمینان حاصل کند.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=9348

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0