تاریخ : چهارشنبه, ۲ اسفند , ۱۴۰۲ Wednesday, 21 February , 2024
2

انجام تست و مشاوره قبل از ازدواج

انجام تست و مشاوره قبل از ازدواج

یکی از شروط ازدواج تان انجام تست و مشاوره قبل از ازدواج باشد، زیرا این یکی از راهکاری مناسبی است برای آگاهی دادن به آنهایی که قصد ازدواج دارند.

انجام تست و مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره ازدواج و انجام تست یکی از شروط ازدواج

خواستگاری دارید که با او رفت و آمد می کنید اما همچنان برای ازدواج شک دارید؟ یکی از رسومی که چند سالی است قبل از ازدواج رایج شده، مشاوره در کنار انجام تست های پیش از ازدواج است. دختر و پسر پیش از دوران نامزدی به یک دنیا تست پاسخ می دهند تا دست آخر بفهمند آینده زندگی مشترک شان به کجا ختم خواهد شد و اصلا وجه مشترکی با هم دارند؟ نسیبه کاتب، کارشناس ارشد روانشناسی و مشاور در این حوزه بسیار فعال است.
او می گوید قرار نیست تنها با انجام این تست بفهمید که به هم می آیید یا خیر، بلکه انجام تست و مشاوره بعد از آن راهکاری مناسب است برای آگاهی دادن به آنهایی که قصد ازدواج دارند. پس در روزهای آشنایی قبل از ازدواج در کنار اینکه درمورد اهداف آینده، برنامه ریزی برای زندگی مشترک و. . . صحبت می کنید یادتان باشد یکی از شروط ازدواج تان هم انجام تست و مشاوره قبل از ازدواج باشد.

تست زدن به چه درد می خورد؟
تست های ازدواج در مراکز معتبر به صورت یک پکیج است. یک پکیج ۵تایی شامل تست و آزمون روانشناسی. از این ۵ تا، سه دسته اول بعد شخصیت شناسی دارند. فارغ از اینکه فرد در پروسه ازدواج و انتخاب همسر هست یا نه، می تواند با همان سه مرحله اول تست، خودش را بسنجد. این تست و مشاوره بعد از آن برای آگاهی و بهبود ارتباط های خانوادگی، شغل و. . . مناسب است. به اینها تست های شخصیتی می گوییم. دو دسته تست بعدی این بسته بیشتر به ابعاد زندگی می پردازد. اما انجام تست های شخصیت شناسی برای هر فردی که قصد ازدواج دارد و برای انجام تست به مشاور مراجعه می کند ضروری است. این تست ها برای سنجش آستانه روان سنجی یک فرد است. اینکه یک خانم یا آقا چقدر در آستانه امراض روانی است. مثلا اگر فردی نزدیک به شخصیت های دو قطبی باشد، افکار وسواسی داشته باشد و… مشخص می شود. این افراد تا زمانی که درمان نشوند برای ازدواج مناسب نیستند؛ در صورتی هم که ازدواج صورت گیرد دچار تنش های زیادی می شوند.

 

مشاوره ازدواج

حتما قبل ازدواج تان تست و مشاوره انجام دهید

برای هم ساخته شده اید؟
مسائلی هست که با انجام این تست ها مشخص می شود. مثلا اینکه اولویت بندی نیازهای دو طرف کدام است. برای کسانی که قصد ازدواج دارند تفاوت این اولویت بندی ها نباید خیلی زیاد باشد. نتیجه تست ها گاهی به ما می گوید که بین دختر و پسر تفاوت های معناداری وجود دارد. مسلما در این شرایط و با این حجم تفاوت، دو طرف اگر قطعا قصد ازدواج دارند، باید مهارت حل مساله را بلد باشند تا با وجود این تفاوت ها بتوانند با هم ازدواج کنند. درواقع باید یاد بگیرند در چنین شرایطی چطور از ایجاد تنش پیشگیری کنند و در صورت بروز هر مساله ای چه رفتاری داشته باشند. درواقع به دو طرف گفته می شود به چند جلسه مشاوره احتیاج دارند.

قبل از نامزد کردن تست بزنید
دو طرف یک رابطه از زمانی که نیت ازدواج دارند، باید تست بدهند تا متوجه تفاوت ها و شباهت های بین خود بشوند. به همه پیشنهاد می شود این تست را پیش از ازدواج و حتما پیش از دوران نامزدی انجام دهند. تست بیشتر به منظور ایجاد آگاهی مناسب است، وگرنه همه یک شناخت اولیه مناسب یا نسبی به یکدیگر دارند و بعد برای انجام تست مراجعه می کنند. تست زمانی ارزش بیشتری پیدا می کند که اقدام اساسی برای ازدواج صورت نگرفته باشد؛ مثلا زمانی که خواستگاری انجام شده، دختر و پسر یک مدتی نسبت به هم آشنایی پیدا کرده اند و خانواده ها در جریان هستند و قبل از رسمی شدن برای انجام تست مراجعه می کنند.

با روند مشاوره پیش از ازدواج آشنا شوید
ابتدا دختر و پسر در مرحله اول به سوال های تستی پاسخ می دهند. بعد نتیجه تست توسط نرم افزار مشخص می شود. در گام بعدی ارزیابی و تشخیص روانشناختی صورت می گیرد. تقریبا یک هفته بعد روان سنج تفسیر خودش را از تست ها به مشاور می دهد و مشاور هم در حضور هر دو نفر آنها را راهنمایی و نتیجه تست را تشریح می کند. مهم ترین قضیه در انجام تست، پیگیری و انجام مشاوره بعد از آن است. ۳-۲ جلسه برای راهگشایی مسائلی که در تست مشخص شده، مناسب است. البته باز هم تعداد جلسات بستگی به طرفین دارد.

شاید اصلا وقت ازدواجت نرسیده!
اگر دختر و پسر تفاوت معناداری در چند آیتم تست داشته باشند به آنها گفته می شود. خیلی موقع ها در همان سه مرحله تست اول مشخص می شود که خانم یا آقا اصلا به بلوغ ازدواج نرسیده اند و آمادگی برای تشکیل زندگی ندارند. مثلا تنش های عصبی دارند که مسلما در طول رابطه اینرسی به وجود می آورد. این رابطه ناامن است و دلبستگی ناایمن به همراه دارد. گاهی از طریق همین تست ها به یک سری خط قرمزهایی می رسیم که ناچاریم به طرفین بگوییم؛ عزیز من شما فعلا اصلا به ازدواج فکر نکنید! بعضی ها اول باید مسائل شان را با کمک یک مشاور حل کنند. وقتی حل شد، می توانند به ازدواج فکر کنند.

در پاسخ دادن به تست ها دچار وسواس نشوید
تاکید می کنم صادقانه و واقع گرایانه به تست ها جواب دهید، نه ایده آل! به آنچه هستید جواب بدهید، نه آنچه می خواهید باشید. معمولا اولین جوابی که به ذهن تان می رسد درست ترین جواب است. خیلی نباید برای جواب دادن به تست ها، تحلیل و تفسیر کنید. آنقدر این آزمون ها تعداد سوال های شان زیاد است که یک سوال به مدل های مختلف چند جا تکرار شده و جای نگرانی نیست. ناراحت نباشید از اینکه سوالی را اشتباه بفهمید و. . . این موارد اختلالی در نتیجه نهایی ایجاد نمی کنند.

با ذهن هوشیارتری به ازدواج فکر کنید
تست ها بیشتر پایه روانشناختی دارند. اینکه تفاوت های روانی بین دو فرد تا چه اندازه در زندگی تاثیرگذر است. مشاور اتمام حجت هایی را با طرفین مطرح می کند که در حالت عادی و بین خودشان امکان پذیر نیست؛ تردیدهایی که ته دل آدم هاست و نسبت به آن ناهوشیار هستند یا آن را عیان نمی کنند. در جلسات و باتوجه به تبحر مشاور این موارد مشخص و واضح بیان شده و به همه تردید ها پرداخته می شود تا افراد با ذهن باز تری به شرایط زندگی شان فکر کنند.

حس تان را در طول رابطه بیدار نگه دارید
مهم این است که در طول یک رابطه احساس ناامنی نکنید، همچنین احساس آزار روانی نداشته باشید. حس تان را باید در طول رابطه بیدار نگه دارید. اگر احساس ناامنی و بی تجربگی داشتید مسلما آن رابطه مناسب شما نیست و نباید در چنین رابطه ای بمانید. اما اگر در طول رابطه احساس امنیت خاطر دارید به آن بها بدهید و به بهانه های مادی و… رابطه را دچار تنش نکنید.

ظاهر همسر، سلیقه ای است
سلیقه ظاهری و به دل نشستن اولیه، ملاک مهمی است. البته نباید ظاهر فاکتور سخت و غیر قابل انعطافی باشد. فاکتور ظاهر در آدم های مختلف متفاوت و متنوع است. به دل نشستن بسیار مهم است؛ فقط در همین حد. بالاخره چهره همسر بیشترین چهره ای است که در طول زندگی می بینید؛ پس نباید نسبت به آن احساس دلزدگی داشته باشید یا توی ذوق شما بخورد.

انجام تست یعنی آگاهی بیشتر در طول یک رابطه
نسبت به تست دادن پیش از ازدواج خیلی گارد نداشته باشید. خیلی ها فکر می کنند تست دادن بی فایده است. ما هم نمی گوییم کاری می کند کارستان یا به آن خیلی بها بدهید، اما بهتر از این است که با ناآگاهی رابطه را پیش ببرید. تست، یک دریچه اولیه برای داشتن شناخت لازم از رابطه است که نتیجه های خوبی هم داشته است.

امتیازهای یک رابطه را بشمارید
ملاکی برای تفاوت سن وجود ندارد. سن تا حدودی کلیشه است اما خوب است که قالب ها رعایت شود. بلوغ بسیار مهم است. اگر تفاوت سنی بالایی وجود دارد، باید آنقدر امتیازهای دیگر در آن رابطه وجود داشته باشد تا تفاوت های سنی نامتعارف را پوشش دهد.

 

مشاوره ازدواج

حتما قبل ازدواج تان تست و مشاوره انجام دهید

 نقش غیرقابل انکار خانواده ها
به همان میزان که برای هم انرژی و وقت می گذارید و درگیری عاطفی پیدا می کنید، باید به سلیقه خانواده ها برای انتخاب همسرتان هم توجه داشته باشید. مسلما سلیقه خانواده ها برای انتخاب همسر روی سلیقه فرزندان اثر می گذارد و باید کمی خانواده ها قبل از ازدواج با بچه های شان تعامل داشته باشند. معمولا خانواده هایی با فرزندشان سر این مسائل دچار مشکل می شوند که تعامل های خوبی در گذشته با هم نداشته اند. پدر و مادری که از کودکی با فرزندشان بر سر انتخاب لباس مشکل داشته اند، مسلما در انتخاب همسر هم مشکل پیدا خواهند کرد. یعنی باید قبل از رسیدن به این مرحله خانواده ها با هم صحبت کرده باشند و مادر بداند که سلیقه، تفکرات و. . . فرزندش چیست؛ البته که درنهایت خود دوطرف باید انتخاب نهایی را انجام دهند. درواقع باید بچه ها را به سمتی سوق دهند که خود بچه ها انتخاب درستی داشته باشند.

مسائل احتمالی زندگی آینده شما چیست؟
در این تست ها بسیاری از ابعاد شخصیتی و روانشناختی طرفین با هم سنجیده می شود. اینکه در چه مرحله ای و با چه شناختی از هم این تست را انجام می دهند. در مشاوره های بعد از تست معمولا به افراد گفته نمی شود که چقدر به هم می آیید، یا اینکه شما دو نفر به هم نمی آیید؛ بلکه به آنها گفته می شود که با وجود تفاوت ها و شباهت ها ممکن است در زندگی با چه مسائلی روبه رو شوند.
همچنین مساله های احتمالی زندگی شان در آینده را بیان می کنیم. البته این را هم در نظر داشته باشید که تست تنها یک عامل است. احساس، عاطفه و بسیاری مسائل دیگر هم در این بین مطرح است. البته جالب است بدانید در بسیاری از موارد خود زوج ها دنبال این هستند و از ما می خواهند به آنها بگوییم به هم می آیند یا نه! درصورتی که نباید این طور باشد. معمولا خط قرمزهایی که به طرفین می گوییم خط قرمزهای روانشناختی است.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=68708

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0