تاریخ : شنبه, ۱۲ اسفند , ۱۴۰۲ Saturday, 2 March , 2024
1

مهارت های احترام به همسر و خانواده اش

مهارت های احترام به همسر و خانواده اش

احترام به همسر و خانواده همسر یکی از مهم ترین و کلیدی ترین نکات در زندگی مشترک است که باید همسران آن را رعایت کنند.

مهارت های احترام به همسر و خانواده اش

احترام به همسر و خانواده اش

برای آنکه به همسر خود احترام بگذاریم نخست باید روحیات و خواسته های او را در نظر بگیریم . دنیای او را درک کنیم و بفهمیم کدام رفتار ما را نماد احترام می شمرد.

هر یک از زن و مرد با رفتن زیر چتر خطبه عقد و پیمان زوجیت، علاوه بر پذیرش نقش همسری، وارد شبکه نسبتاً گسترده ای از روابط اجتماعی جدید با بستگان، دوستان و آشنایان همسر نیز می شوند.

احترام به همسر

راه های احترام به همسر

در میان این حجم گسترده ارتباطات و با توجه به اهمیت و نقش کلیدی خانواده در جامعه و فرهنگ ما،نوع و میزان ارتباط با خانواده همسر نسبت به سایر اطرافیان، از اهمیت و حساسیت بیشتری برخوردار است.

نحوه مدیریتی که در برابر این ارتباط گسترده فامیلی اتخاذ می شود، می تواند باعث آرامش و پیشرفت و یا حتی ناآرامی و عدم موفقیت ما بشود. با توجه به وارد شدن در فضای خانوادگی همسر، به نظر می رسد یکی از مشکلاتی که معمولاً در زندگی های نوپا بروز پیدا می کند، مسئله ارتباط با خانواده همسر است. این مشکل زمانی حاد می شود که خانواده همسر از نظر سطح فرهنگی یا اقتصادی متفاوت با خانواده ای باشد که ما در آن بزرگ شده ایم. اما آیا واقعاً هیچ راهکاری برای بهبود بخشیدن به این روابط وجود ندارد؟

اولین ملاک ما احترام
احترام به همسر و خانواده یکی از نکات بسیار مهم و کلیدی است. معمولاً انسان ها در برابر از خود واکنش نشان می دهند/. به عنوان مثال وقتی وارد اتاق می شوند به احترام یکدیگر بلند شوید، سر سفره تا آنها غذا نکشیده اند شما در بشقابتان غذا نکشید. در موارد خاص هم باید توجه داشت که با احترام گذاشتن در یک بازه زمانی طولانی قطعاً روابط رو به بهبود می رود. علاوه بر این وظیفه عروس یا داماد جز احترام به پدر و مادر همسرش نیست.

بهترین انتخاب ها
وقتی قصد دارید به منزل پدر و مادر همسرتان بروید، بهترین لباس هایتان را بپوشید و آراسته باشید. این نظم در پوشش باعث می شود آنها بدانند که شما احترام و اهمیت زیادی برایشان قائل هستید.

دست پر به منزل پدر و مادر همسرتان بروید
گرفتن دو شاخه گل یا یک بسته شکلات هزینه چندانی در بر ندارد، اما با این کار شما بطور غیرمستقیم به آنها می گویید که دوستشان دارید و برایشان احترام و ارزش قائلید. حتی می توانید از شیرینی ها یا مرباهایی که خودتان درست کرده اید برای آنها ببرید. این کار تأثیر زیادی در جلب محبت طرفین نسبت به یکدیگر دارد.

احترام به همسر در هنگام حضور والدینش
در حضور پدر و مادر همسرتان سعی کنید با احترام بیشتری با یکدیگر رفتار کنید. همسرتان را با پیشوند «آقا» یا «خانم» صدا بزنید. پدر و مادرها وقتی خیالشان راحت شود که احترام فرزندشان پا برجاست تا حد زیادی از مقاومتشان در برابر رفتارهای شخصی که به تازگی وارد خانواده شان شده کمتر خواهد شد و سریع تر با او صمیمت پیدا می کنند.

هر کسی خودش پاسخ خانواده خودش را بدهد
هر فرزندی محبوب پدر و مادر خویش است و والدین با خوشی فرزندشان شاد می شوند و از ناراحتی هایش غمگین. تجربه ثابت کرده که والدین با خواسته های فرزندانشان خیلی سریع تر کنار می آیند تا اینکه شخص دیگری غیر از فرزندشان خواسته ای مطرح کند.
به عنوان مثال اگر پدر و مادرشوهرتان از سفر ناگهانی ای که می خواهید آخر هفته بروید انتقاد می کنند، بگذارید همسرتان پاسخگوی آنها باشد.
اگر همسرتان در یک جمله به آنها بگوید :«به علت خستگی از کارم به یک سفر کوتاه در آخر هفته احتیاج دارم.» بی شک آنها هم موافقت خود را اعلام خواهند کرد و چه بسا مشوق شما برای این سفر باشند.
اما ممکن است هرچقدر شما که عروس خانواده هستید برای رفتن به این سفر دلیل بیاورید؛ آنها نپذیرند و گمان کنند «طفلک پسرشان همین دو روز آخر هفته را فرصت داشته برای استراحت که آن هم به وسیله شما (!) غصب شده است.»

برای رفت و آمدتان به منزل والدین همسر برنامه ریزی داشته باشید
برای رفت و آمد و دیدن پدر و مادر همسرتان برنامه ریزی داشته باشید این به تنهایی نشانه احترام است. اگر هر بار بی خبر و ناگهانی به منزل آنها می روید، از برخوردهای متفاوت آنها نباید ناراحت شوید.بعد از ازدواج بهترین گزینه در تعاملات همسران با والدین، برنامه ریزی است.
با هماهنگی به منزل آنها بروید و به قول معروف از لنگر انداختن در منزل والدین خودداری کنید. به عنوان مثال برنامه بگذارید که هفته ای دو بار یا یک بار(بنا به شرایط تان) به دیدن آنها بروید نه اینکه هر روز یا یک روز در میان در بازه های طولانی ظهر تا شب آنجا باشید این کار ها نشان دهنده احترام به همسر و خانواده ی همسرتان است.

استثناها را بیان کنید
اگر خارج از برنامه ای که برای دیدن والدین همسرتان دارید، متوجه شوید که یکی از آنها بیمار شده است، سعی کنید حتماً به دیدنشان بروید و البته مدت زمان کوتاهی را برای عیادت در کنار آنها بگذرانید. حتماً به آنها بگویید که چون متوجه بیماری شان شده اید، تصمیم گرفته اید به دیدنشان بروید تا جویای حالشان باشید و اگر کاری داشتند برایشان انجام بدهید و قصد ندارید آنها را در زحمت بیندازید این رفتار ها در باطن به خودی خود نشانگر احترام به همسر است.

اختلاف نظرهای همسرمان را به والدین نگوییم
در زندگی زیر یک سقف ممکن است روزهایی باشد که با همسرمان دچار اختلاف سلیقه بشویم. نیازی نیست به محض بروز چنین مشکلی گوشی تلفن را برداریم و به پدر و مادر همسر و یا هرکس دیگری برسانیم که ما در فلان زمینه به اختلاف نظر برخورده ایم نگفتن مشکلات خصوصی زندگی مشترک خود به تنهایی یک احترام به همسر و کانون خانواده است.
آنچه که بین زن و شوهر رخ می دهد، گذراست و آنها با پشت سر گذاشتن این مرحله از مشکل بوجود آمده عبور می کنند، اما والدین همسر هیچ گاه این تناقض ها برایشان حل نخواهد شد و همیشه در گوشه ذهنشان اینطور نقش خواهد بست که فرزند ما زندگی خوبی ندارد.

مشورت با والدین همسر
اگر قصد انجام کاری را دارید که بعدها به اطلاع خانواده همسر خواهد رسید و از طرفی نیاز به مشورت هم دارد، سعی کنید با والدین همسرتان هم مشورت کنید؛ حتی اگر به پیشنهاد آنها عمل نمی کنید. مشورت خواستن یعنی احترام به آنها. شاید هم روزی راه حل خیلی خوبی به شما پیشنهاد کنند.

احساس خانواده همسرمان را نسبت به او بپذیریم
طبیعی است که والدین همسر ما و مخصوصاً مادرهمسرمان نسبت به او احساس عاطفی داشته باشند، لذا بایستی به این مسئله احترام بگذاریم و حتی مشوق او برای استحکام ارتباط با خانواده اش باشیم. این روحیه به مرور زمان باعث افزایش محبت بستگان همسرتان نسبت به شما می شود.

به همسرمان در رفتار با والدینش آزادی عمل بدهیم
علاوه بر تعهدی که زوجین در برابر یکدیگر دارند، با رفتن به زیر یک سقف نیز باید بپذیرند که هر کدامشان در برابر خانواده و پدر و مادرش هم تعهدی دارد. پس اگر همسر شما نسبت به شما برخوردی شایسته دارد، اجازه بدهید آزادانه آنچه را دوست دارد برای والدین اش انجام بدهد.
در واقع هرچقدر به همسرمان آزادی عمل بیشتری بدهیم، خودمان هم آزادی عمل بیشتری خواهیم داشتبه این نوع از رابطه احترام متقابل می گویند و از تنگ نظری و خودخواهی هایی که دامن گیر خود شما هم می شود بپرهیزید.

رعایت انصاف و عدالت در برخورد با والدین خود و والدین همسر
اگر شما باید هر روز با مادرتان تلفنی صحبت کنید و حالش را بپرسید، چه اشکالی دارد که هر روز به مادر همسرتان هم تلفن بزنید و مختصر و مفید حالش را بپرسید؟ یا اینکه همسرتان را هم تشویق کنید که هر روز به مادرش تلفن بزند و از طرف شما هم جویای حالشان باشد.
سعی کنید در زندگی تان اگر نسبت به مادر خودتان متعهد هستید لااقل نیمی از آن تعهد را در قبال مادر همسرتان هم لازم الاجرا بدانید این کار در اصل نشانه ی احترام به همسر خود است. مطمئن باشید که با اجرای انصاف و عدالت در برخوردتان نه تنها روابط شما با خانواده همسر تیره نخواهد شد، بلکه آنها متوجه این مهربانی شما شده و واکنش های مثبتشان را در آینده خواهید دید.

مقایسه نکنید
لطفاً پدر و مادر همسرتان را با پدر و مادر خودتان مقایسه نکنید و پیش روی آنها از پدر و مادر خودتان تعریف نکنید. گرچه به طور معمول و البته متأسفانه از پدر و مادر همسر به خوبی یاد نمی شود، ولی آنها بیشتر اوقات انسان های خوبی هستند.
به هر حال همین پدر و مادر همسرتان هستند که همسر شما را بزرگ کرده اند و به جایی رسانده اند که شما تصمیم گرفته اید تا آخر عمر در کنارش زندگی کنید و تکیه گاه شما شده است. آنها دیگر خانواده شما هستند و باید آنها را همان طور که هستند بپذیرید.
تمایلات طبیعی زن ها و مردها به کامل کردن همدیگر، آنها را برای مقابله با چالش های زندگی آماده می کند. البته هرکسی متفاوت است و هر زوج داستان خاص خود را دارد اما بین همه آنها اشتراکاتی وجود دارد.
بااینکه هرکدام از این جنسیت ها حرفی برای گفتن دارند اما مردها معمولاً فایده بیشتری از روابط می برند، درمقابل حساسیت و درک خانم ها، خصوصیاتی مردانه مثل جدی بودن و قدرت بدنی از خود نشان می دهند.

یکی از راه های پایداری زندگی مشترک احترام به همسر است
دلایل متعددی وجود دارد که نشان می دهد مردان باید به خانم ها، چه مادرشان باشد، چه همسرشان، چه دخترشان و چه خانمهای دیگر احترام بگذارند:
زن ها دیدی متفاوت از مردان به مسائل دارند :زنان دیدگاهی به زندگی و مسائل مختلف آن دارند که بسیار قابل توجه است. آنها عادت دارند به عمق هر مسئله ای رسوخ کرده و همه چیز را با جزئیات بسیار بیشتری ببینند، حتی بدون اینکه نیاز به پیشرفت منطقی ایده و فکر داشته باشند.
نه به این خاطر که مثل مردها به مشاهدات خود تکیه نمی کنند، بلکه به نظر می رسد آنها چه با دوراندیشی و چه بدون آن قادر به تحلیل مسائل هستند.

با حمایت زنان، مردها عملکرد بهتری خواهند داشت :این گفته قدیمی همیشه درست بوده است:پشت سر هر مرد موفق، یک زن موفق بوده است. مردها وقتی در کنار یک زن قوی با درک و شعور بالا قرار می گیرند، به موفقیت های بسیار بیشتری نائل می شوند. مردانی که حمایت یک زن را پشت سر خود دارند، با اعتمادبه نفس بیشتری به سمت موفقیت گام برمی دارند.

زن ها مادر هستند : مردها پیوندی ناگسستنی با مادران خود دارند. درست همانطور که دخترها برای پدرها همیشه عزیزتر بوده اند. لازم نیست حتما پسر یکی و یکدونه یک زن باشید تا بتوانید زنی را در مقام مادری تحسین کنید.
تجربیاتی که با مادرتان داشته اند برای ایجاد این ارتباط عمیق عاطفی کافی است. شما همیشه مدیون زحمت های مادرتان هستید که به دنیا آوردنتان کوچک ترین آن است.
زن ها آینه ای از تصویر مردان هستند:مردان و زنان چه از نظر احساسی، چه جسمی و چه انگیزشی مثل روز و شب متفاوتند. زنان می توانند به راحتی در جاهایی که مردان قادر به دیدن نور نیستند، شکاف وجود آنها را پر کنند.

زن ها باهوش ترند : زن ها درک و منطقی دارند که مردها از آن بی بهره اند. بااینکه اندازه گیری هوش، کار دشواری است اما خیلی راحت می توانیم بگوییم که بینش و درک زنان نسبت به مسائل مختلف فراتر از مردان است.
زن ها موجوداتی مهربانند :محبت و همدلی از جمله خصوصیات زنان است که بیش از هرچیز تحسین می شود. زن ها خیلی بیشتر از مردها به دیگران توجه دارند و برای احساسات آنها احترام قائلند.

زن ها پرستار به دنیا می آیند : زن ها علاوه بر تعهد کاملی که به دیگران دارند، غریزه مادرگونه خود را از همان ابتدای کودکی با خود دارند و این باعث می شوداز همان ابتدا به والدین و خواهر و برادرهای خود تا آنجا که در توان دارند کمک کنند و بعدها که بزرگ تر شوند این رفتار را دربرابر شوهر و فرزندان خود نشان می دهند. مردها برای این توانایی زن ها شدیداً احترام قائلند.

زن ها معامله کننده هایی قوی هستند : شاید مردها ادعا کنند که بدون ضرر کردن می توانند بهترین معامله ها را به انجام برسانند اما درواقع این خانم ها هستند که در معامله ها می درخشند. زن ها که دل و نیتی پاک دارند طوری روی دیگران تاثیر می گذارند که مثل آنها به مسائل نگاه کنند و خیلی سریع تر از مردان به مصالحه می رسند.

زن ها قدرت معنوی بالایی دارند :یکی از دلایلی که مردها زن ها را به واسطه آن تحسین می کنند، ارتباط معنوی عمیقی است که می توانند در طول زندگی شان برقرار کنند. آنها به خاطر به کار بردن این قدرت معنوی با کمک کردن به دیگران، احترام همه را جلب می کنند.
رفتار زن ها به دور از خودخواهی است : بخاطر رفتارها و اعمال به دور از خودبینی و خودخواهی، زن ها موجوداتی قابل ستایش اند. چه بعنوان یک دختر، چه مادر و چه همسر، تاثیراتی فوق العاده مثبت بر زندگی اطرافیانشان خواهند داشت.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=68448

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0