تاریخ : دوشنبه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۳ Monday, 17 June , 2024
3

عدد عجیب طول رگهای بدن انسان

عدد عجیب طول رگهای بدن انسان

طول تمام رگهای بدن انسان، عدد بزرگی را می سازد که شما را حیرت زده خواهد کرد. رگهای بدن ما به قدری طول و درازا دارد که میتواند چندبار دور کره زمین بچرخد.

عدد عجیب طول رگهای بدن انسان

آیا می دانید طول کل رگ های یک انسان چقدر است؟

رگ های انسان شاید کوچک به نظر برسند اما قسمت های زیادی از بدن را پوشش می دهند. کوچک ترین رگ های خونی فقط پنج میکرومتر هستند. برای این که فهم بهتری از این اندازه داشته باشید، تصور کنید که یک تار موی انسان تقریبا ۱۷ میکرومتر است و بعد آن را با سایز رگ ها مقایسه کنید.

اگر همه رگ های خونی یک کودک معمولی را بردارید و آن ها را در یک خط قرار دهید، این خط می تواند تا ۶۰۰۰۰ مایل یا ۹۶۵۶۰ کیلومتر طول داشته باشد که این عدد برای یک فرد بالغ و جوان نزدیک به ۱۰۰۰۰۰ مایل یا ۱۶۰۹۳۴ کیلومتر است.

یعنی چنانچه در این بخش جذاب از گوناگون نمناک می خوانید این سیستم عظیم رگهای خونی – عروق، رگها و مویرگها – بیش از ۶۰،۰۰۰ مایل طول دارد. یعنی رگهای بدن انسان آنقدر طولانی است که می تواند بیش از دو بار به دور دنیا بگردد.

اندازه رگهای انسان 

انواع رگ خونی در بدن انسان

سه نوع رگ خونی وجود دارد:سرخرگ، سیاهرگ، مویرگ. هرکدام از این ها نقش خاصی را در فرایند خون رسانی ایفا می کنند.

سرخرگ ها

خون حاوی اکسیژن را از قلب حمل می کنند. از قسمت بیرونی حالت سفتی دارند اما لایه داخلی شان نرم است که باعث می شود خون به راحتی جریان پیدا کند. سرخرگ ها همچنین لایه میانی ماهیچه ای و قوی دارند که به پمپاژ خون در کل بدن کمک می کنند. 

مویرگ ها

عامل اتصال سرخرگ ها به سیاهرگ ها هستند. سرخرگ ها خون حاوی اکسیژن را به سیاهرگ می رسانند و دقیقا در همینجا تبادل اکسیژن و کربن دی اکسید اتفاق می افتد. سپس مویرگ ها خون باقیمانده را، برای برگرداندن به ریه و قلب به سیاهرگ می رساند.

مویرگ چیست 

سیاهرگ ها

خون را به قلب برمی گردانند. آن ها شبیه به سرخرگ ها هستند اما به اندازه آن ها قوی و ضخیم نیستند. سیاهرگ ها برعکس سرخرگ ها دریچه هایی دارند که تضمین می کند جریان خون فقط در یک جهت باشد. ( سرخرگ ها به دریچه نیاز ندارند زیرا فشار از قلب بسیار قوی است و خون فقط قادر است در یک جهت جریان داشته باشد. ) دریچه ها همچنین بر خلاف جاذبه زمین به برگشت خون به قلب کمک می کنند.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=116805

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0