تاریخ : دوشنبه, ۷ اسفند , ۱۴۰۲ Monday, 26 February , 2024
0

فواید ازدواج برای قلب خانم ها

فواید ازدواج برای قلب خانم ها

یکی از فواید ازدواج برای خانم ها این است که خانم های متاهل کمتر از دیگران دچار بیماری های قلبی عروقی میشوند.

فواید ازدواج برای قلب خانم ها

فواید ازدواج برای زنان و مردان

تحقیقات متعددی نشان داده اند که ازدواج هم از نظر جسمی و هم روانی باعث سلامت و طول عمر می شود. یک پژوهش جدید در آمریکا نشان می دهد ازدواج ممکن است خطر بیماری قلبی را در زنان کاهش دهد، اما مردانی که در سنین خیلی پایین ازدواج کنند، ممکن است در معرض خطر بیشتر دچارشدن به التهاب مزمن باشند.

فواید ازدواج

فواید ازدواج برای خانم ها

پژوهشگران می گویند گرچه این نتایج مقدماتی است، اما به پژوهشگران دیدی عمیق درباره رابطه ازدواج و سلامت می دهد. این بررسی نشان داد زنانی که ازدواج بدون طلاق یا بیوه شدن داشته اند، کمتر در معرض عوامل خطرساز برای بیماری قلبی- عروقی مانند فشارخون بالا قرار دارند.
التهاب یک جزو اساسی روند ترمیم است، اما نوع مزمن اش ممکن است آسیب رسان باشد. در هر حال این پژوهشگران می گویند ازدواج یک نقطه عطف است که بر ادامه زندگی افراد یا حداقل بخش بزرگی از زندگی آنها تاثیر می گذارد.

کدام بیشتر نفع می برند:مردان یا زنان؟
پژوهش های پیشین درباره ازدواج و سلامت نشان داده اند ازدواج برای سلامت مردان مفید است، اما تاثیری بر سلامت زنان ندارد. این نتایج ممکن است تا حدی به این علت باشد که زنان نسبت به مردان بیشتر مراقب سلامت خود هستند، بیشتر به پزشک مراجعه می کنند و نقش یادآوری کردن به شوهرانشان برای مراجعه به پزشک را نیز به عهده می گیرند. برای مثال یک بررسی در سال ۲۰۱۱ نشان داد مردان متأهلی که به علت حمله قلبی تحت درمان هستند، زودتر از همردیفان مجردشان بهبود پیدا می کنند، اما چنین تفاوتی در میان زنان متاهل و مجرد دیده نمی شود.

پژوهشگران در توضیح تفاوت یافته های این بررسی جدید با بررسی های پیشین، می گویند:«اغلب بررسی های پیشین درباره رابطه میان ازدواج و سلامت یا بر مبنای گزارش شخصی افراد از سلامتشان بوده اند که ممکن است غیرقابل اعتماد باشند، یا سوابق کلی مرگ و میر را ملاک قرار داده اند که علت ارتباط میان ازدواج و سلامت و مرگ را روشن نمی کند.»
بنابراین در این بررسی تازه، ارزیابی ها بر اساس عوامل خطرساز زیستی یا نشانه هایی که ممکن است بیانگر اختلال سلامت افراد باشد، انجام شده است. پژوهشگران با استفاده از داده های «طرح ملی سالمندی و بهداشت اجتماعی» سابقه ازدواج و عوامل خطرساز در سلامت ۵۲۸ زن و ۵۲۴ مرد ۵۷ تا ۷۵ ساله را بررسی کردند.

پژوهشگران برای ارزیابی سلامت افراد عوامل خطرسازی مانند فشارخون، سرعت ضربان قلب در حال استراحت و دور کمر را بررسی کردند. آنها همچنین عوامل خطرساز متابولیک (مربوط به سوخت وساز) که افراد را در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار می دادند، بررسی کردند. آنها در نهایت اندازه گیری «پروتئین واکنشی C» را که در خون یافت می شود و بیانگر التهاب است، انجام دادند.

زیست شناسی ازدواج
نتایج نشان داد هرچه طول زندگی مشترک بیشتر شود، در زنان عوامل خطرساز بیماری های قلبی- عروقی کمتر می شود. البته این اثر چندان شدید نیست، به طوری که به ازای هر ۱۰ سال ازدواج مداوم، ۱۳ درصد خطر بیماری های قلبی- عروقی در زنان کاهش پیدا می کند. اما هنگامی که پیوند ازدواج از هم گسیخته شود، آثار زیانباری بر سلامت ایجاد می شود. این بررسی نشان داد زنانی که ازدواج بادوامی داشتند، نسبت به زنانی که دو مرحله طلاق یا بیوه شدن را تجربه کرده اند، ۴۰ درصد کمتر در معرض عوامل خطرساز متابولیک قرار دارند.

پژوهش های پیشین درباره طلاق نشان داده است جدایی زن و شوهر به سلامت آنها آسیب می رساند. یک بررسی در سال ۲۰۰۹ نشان داد افراد طلاق گرفته نسبت به افراد متاهل ۲۰ درصد بیشتر در معرض مشکلات بهداشتی مزمن قرار دارند. اما این بررسی جدید برخلاف یافته های پژوهش های پیشین، هیچ اثر محافظتی ناشی از ازدواج را در مردان نشان نداد. علت این وضعیت احتمالا این است که این بررسی روی افراد در سنین بالا انجام شده بود و امید به زندگی (میانگین طول عمر) در مردان کمتر از زنان است. احتمالا مردان با کمترین میزان سلامت در گروه، پیش از وارد شدن در این بررسی فوت کرده بودند و در نتیجه نتایج به این صورت درآمده است.

یافته ها همچنین ثابت می کند ازدواج در سنین خیلی پایین ممکن است برای مردان خوب نباشد. در این بررسی هنگامی که سن ازدواج در مردان از ۱۷ سال به ۲۳ سال می رسید، احتمال دچار شدن آنها به التهاب مزمن تا۳۰ درصد کاهش می یافت.
به گفته پژوهشگران، وقتی مردی در ۱۷ سالگی ازدواج می کند، احتمالا تحصیلات پایین تری خواهد داشت که این موضوع با خطر زیست شناختی بالاتر بیماری قلبی همراهی دارد. این نگاه زیست شناختی به جامعه شناسی ازدواج هنوز در مراحل اولیه است و عوامل دخیل بسیار دیگری هم در این زمینه وجود دارند که باید شناسایی شوند.

مثلا از آنجا که مردان زودتر از زنان می میرند، یک مرد ناسالم ممکن است بتواند همسری پیدا کند، در حالی که یک زن سالمند ناسالم بخت کمتری برای یافتن همسر دارد. این نسبت جنسیتی نامتعادل در سنین بالا نه تنها بر ازدواج ها تاثیر می گذارد، بلکه باعث می شود زنان مجبور شوند بیشتر نقش پرستاری از همسرشان را به عهده بگیرند و این موضوع ممکن است بر سلامت آنها تاثیر بگذارد. تحقیقات قبلی نشان داده اند مراقبت طولانی مدت از همسر بیمار به خصوص در میان سالمندان با پیامدهای منفی برای سلامت همراهی دارد.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=67405

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0