تاریخ : سه شنبه, ۱ اسفند , ۱۴۰۲ Tuesday, 20 February , 2024
2

علت اعتیاد ایرانی ها به لوازم آرایش

علت اعتیاد ایرانی ها به لوازم آرایش

اعتیاد به آرایش جدیدترین نوع اعتیاد بین زنان و دختران است, طوری که امکان ندارد بدون آرایش جایی بروند و لوازم آرایش همیشه در کیفشان هست.

علت اعتیاد ایرانی ها به لوازم آرایش

اعتیاد به آرایش را جدی بگیرید

زیبایی را همه دوست دارند، همانگونه که خدا زیبایی را دوست دارد، اما زیبا شدن به شکل استفاده افراطی از لوازم آرایش وقتی به شکل افراط در آید، هم صدمات جدی به جسم می زند و هم روان فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

خیلی از افراد عادت دارند همیشه و در هر شرایطی آرایش کنند و بدون آرایش هیچ جا نمی روند، اما باید بگوییم که بین فردی که عاشق آرایش است با فردی که به لوازم آرایشی اعتیاد پیدا کرده، تفاوت هایی وجود دارد.

اعتیاد به آرایش

نشانه های اعتیاد به آرایش

آرایش کردن در جامعه امروزی ما تا جایی پیش رفته که شکل یک بیماری اجتماعی را به خود گرفته است. امروزه آرایش کردن برای برخی زنان ایرانی به عادت تبدیل شده است؛ اعتیاد زیان باری که هم به زیبایی و سلامت زنان و هم به اقتصاد کشور لطمه جدی وارد می کند. این امر باعث شده استفاده و خرید و فروش لوازم آرایشی، به عنوان بحران آرایش در ایران، شناخته شود.

ایران دومین مصرف کننده لوازم آرایش در خاورمیانه است و در این زمینه، رتبه هفتم را در میان کشورهای جهان دارد. به نظر می رسد برای پاسخ به این پرسش که چرا زنان ایرانی پنج برابر زنان خاورمیانه آرایش می کنند، باید عوامل تاریخی، اجتماعی، محیطی و خانوادگی را جداگانه بررسی کرد.

فردی که به آرایش اعتیاد دارد، همیشه در کیفش لوازم بسیاری در رنگ ها و شکل های مختلف حمل می کند. این افراد مدت زمان زیادی از روز را صرف آرایش می کنند و اغلب از کارها و برنامه های زندگی خود عقب هستند. بحران آرایش زمانی خود را نشان می دهد که متوجه می شویم آرایش در ایران، گاه به صورت «مریضی» اتفاق می افتد؛ یعنی این که افراد، بسیار بیش تر از آن چه عرف می پذیرد، آرایش می کنند. نمی توان به صورت دقیق، درصد و میزان آرایش در میان زنان را مشخص کرد. اما برخی آمارها حاکی از این است، استفاده از لوازم آرایشی در ایران، به مراتب، بیشتر از حد متعارف است.

کاهش سن آرایش تا ۱۴ سالگی و آرایش بیش از حد زنان ۲۲ تا ۲۴ ساله، خود نشان دهنده این است؛ که در ایران مصرف لوازم آرایش در حد نامتعارف است و عملی که در جوامع دیگر بیشتر مربوط به افراد مسن است، در میان دختران جوان ایرانی رواج بسیاری دارد. در این بین آرایش مردان، شمایل بحرانی را که وجود دارد، نمایان تر می کند. علاوه بر این که زنان ایرانی به گونه ای نامتعارف دست به آرایش می زنند، برخی آمارها حکایت از این دارد که هفت درصد مردان و پسران ایرانی نیز از لوازم آرایشی استفاده می کنند.

اعتیاد به آرایش

اعتیاد به آرایش و لوازم آرایشی

دلایل اعتیاد به آرایش
طبق گزارشات و تحقیقات به عمل آمده، اعتیاد به آرایش و لوازم آرایشی به مراتب ۴ برابر بیش تر از دارو است. آن ها نشان دادند که عوامل مختلفی از جمله فشارهای زندگی و اجتماع، کمبود اعتماد به نفس، طولانی شدن زمان تجرد و بیکاری از دلایل کلیدی اعتیاد دختران به آرایش می باشند.

سردرد یک موضوع رایج است که پس از ساعت ها قرار داشتن لوازم آرایشی بر روی صورت اتفاق می افتد. اغلب بانوان پس قرار گرفتن در معرض آرایش برای مدتی طولانی احساس سرگیجه، خستگی و تهوع خواهند داشت. در زمان هایی که کار شما خسته کننده نیست ولی احساس خواب آلودگی یا سرگیجه دارید، این ها می توانند بر اثر استفاده از لوازم آرایشی باشد. در زمان پاک کردن آرایش باید دقت زیادی داشت، به هیچ عنوان چیزی نباید بر روی پوست شما باقی بماند.

دانشمندان یافته اند مواد آرایشی شامل محتویاتی است که اگر برای زمانی طولانی و در حجم زیاد در ارتباط مستقیم با بدن انسان قرار گیرد سبب بی هوشی می شود. بنابراین آرایش را به مدت طولانی برروی پوست خود باقی نگذارید و اگر مجبور هستید که آرایش را به مدت طولانی بر روی پوست خود داشته باشید، از آرایش سبک استفاده کنید تا دچار سردرد نشوید.
همه روزه در صفحه، حوادث روزنامه ها می توانید خبری در مورد ریزش موی سر در اثر رنگ موی تقلبی، تخریب پوست در اثر مصرف کرم تقویت کننده غیربهداشتی، مسمومیت در اثر مواد غیرمجاز موجود در لوازم آرایشی و… بخوانید.

توصیه هایی در مورد لوازم آرایش
به جرات می توان گفت که از تمام مارک های مرغوب، نوع تقلبی آن هم وارد کشور شده و با قیمت های بسیار ارزان تر عرضه می شود.
کیفیت لوازم آرایش ایرانی شاید نتواند با مارک های معروف دنیا رقابت کند؛ اما اگر شما به دنبال اجناس ارزان هستید بهتر است از لوازم آرایش ایرانی که در ایران تولید شده، تحت نظارت وزارت بهداشت بوده و از ایمنی لازم برخوردارند، استفاده کنید.
پزشکان توصیه می کنند برای جلوگیری از حساسیت پوستی شدید و گسترده، هر بار که محصول آرایشی ـ بهداشتی جدیدی را خریداری کردید، قبل از آنکه به طور گسترده از آن بر روی سر و صورت خود استفاده کنید، مقدار اندکی از آن به اندازه یک سکه را روی بازوی خود بمالید.اگر تا ۲۴ ساعت هیچگونه علائمی از حساسیت روی بازوی شما ایجاد نشد، شما می توانید با خیال راحت از آن ماده آرایشی بهداشتی استفاده کنید.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=3513

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0