تاریخ : جمعه, ۴ اسفند , ۱۴۰۲ Friday, 23 February , 2024
0

تأثیر برگزاری جشن طلاق در ازدواج جوانان

تأثیر برگزاری جشن طلاق در ازدواج جوانان

در حال حاضر برپایی جشن های طلاق نشان دهنده تضاد در بطن ارزش های خانوادگی است که از الگوهای وارداتی غرب نشأت می گیرد.

تأثیر برگزاری جشن طلاق در ازدواج جوانان

انتشار سلفی های مربوط به جشن طلاق

یک آسیب شناس اجتماعی گفت:برگزاری جشن طلاق و انتشار سلفی های مربوط به آن، انگیزه ازدواج را در جوانان کاهش داده و آنها را به ایجاد روابط دوستانه کشانده است. جعفر بای گفت:طلاق به عنوان یکی از منفورترین حلال های شرعی است که بر اثر رخنه فرهنگ ضد ارزش غرب در کشور، قبح آن ریخته و به نوعی آزادی از قید و بند خانواده تبدیل شده است.

وی افزود:برگزاری جشن طلاق و انتشار سلفی های آن، برهم زدن کانون خانواده را به یک امر ساده و معمولی تبدیل کرده و در فرهنگ اصیل ایرانی و سنت های دینی ما، رخنه کرده است. در این شرایط آستانه صبر و فرصت جبران و حل مشکل از زوجین سلب شده و از آخرین راه به عنوان اولین راه برای حل مسئله استفاده می شود.

آسیب شناس اجتماعی خاطر نشان کرد:کثرت نابهنجاری در جامعه، منجر به تبدیل شدن آن به هنجار می شود و ضد ارزش ها را به ارزش تبدیل می کند بنابراین نگاه منفور، عقلانی و ضد ارزشی نسبت به طلاق، در اجتماع فراموش شده و آن را به یک امر طبیعی تبدیل کرده است.

وی عنوان کرد:برگزاری جشن و شادی برای ازدواج به نوعی اعلام رسمی یک قرارداد جدید و قبول مسئولیت های بزرگ تر است، اما در حال حاضر برپایی جشن های طلاق، نشان دهنده تضاد در بطن ارزش های خانوادگی است که از الگوهای وارداتی غرب نشأت می گیرد و ساختار پایبندی به خانواده را دچار تزلزل می کند.

 

 جشن طلاق

برگزاری جشن طلاق و تاثیرات منفی آن

 
بای اذعان داشت:طلاق به عنوان یک آسیب اجتماعی، در جامعه اسلامی پذیرفته شده ، نیست و عواقب بدی را برای افراد به خصوص زنان در اجتماع به دنبال دارد. این در حالی است که براساس تحقیقات انجام شده، فرزندان طلاق به عنوان مولد های اصلی بزهکاری و قربانیان این اتقاق محسوب می شوند که بر اساس مشکلات درونی ناشی از جدایی، می توانند عامل آسیب زایی برای جامعه باشند.

وی در ادامه گفت:افزایش آمار طلاق در کشور، منجر به تغییر معیار ها و ملاک های همسرگزینی در جوانان شده است. بر این اساس رواج جشن طلاق و اظهار شادی از فروپاشی خانواده، حس ترس از انتخاب و تصمیم گیری برای تشکیل زندگی را به جامعه تزریق کرده است و انگیزه جوانان را از تشکیل خانواده کاهش، و منجر به روی آوردن جوانان به دوستی های اجتماعی شده و بار مسئولیت های تشکیل خانواده را از دوش آنها برداشته است.

آسیب شناس اجتماعی گفت:انتشار سلفی های طلاق در فضاهای مجازی و برپایی جشن به مناسبت این اتفاق، نشان می دهد که در این موارد، جدایی ها به معنای قطع ارتباط قطعی زوجین نبوده و تنها رابطه شخصی و خصوصی، به یک رابطه دوستانه منتهی شده است که آزادی از قید و بند تأهل را به همراه دارد.

وی افزود:افزایش آمار طلاق و هضم قبح این امر در فرهنگ، نگران کننده است و آزادی قدرت انتخاب همسر در جوانان را به زیر سوال می برد؛ بنابراین با حذف پدر و مادر از روند تصمیم گیری افراد برای ازدواج، بسیاری از وصلت های روشنفکرانه و آزادانه جوانان نافرجام مانده است.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=68823

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0