تاریخ : دوشنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 24 June , 2024
0

جدی ترین عوارض لیزر موهای زائد که باید بدانید!

جدی ترین عوارض لیزر موهای زائد که باید بدانید!

لیزر موهای زائد در بین افرادی که به دنبال راه حلی برای از میان برداشتن موهای زائد هستند نسبت به سایر روش ها محبوبتر است. استفاده از لیزر برای برداشتن مو بوسیله متوقف کردن فولیکول مو نسبت به رشد موی جدید، عمل می‌کند. اما آیا این روش بدون عوارض است ؟

جدی ترین عوارض لیزر موهای زائد که باید بدانید!

آیا لیزر موهای زائد بی خطر است؟

قبل از پرداختن به این روش درمانی باید از یک سری عوارض لیزر موهای زائد و همچنین بعضی از باورهای غلط مربوط به آن آگاه شوید. برای اکثر افراد، لیزر موی زائد روشی مطمئن برای از بین بردن مو در جاهایی نامناسب بصورت موقت یا برای دوره زمانی طولانی است.

اکثر افرادی که از لیزر موی زائد استفاده می‌کنند متوجه می‌شوند که این روش بی خطر است و بخوبی قابل تحمل است. ظاهرا این روش هیچ خطری برای سلامتی ندارد.

با این وجود بعضی از افراد عوارض حداقلی را پس از لیزر مو احساس کنند. باید از پزشک متخصص پوست بخواهید که روی بخش کوچکی از پوست یک تست حساسیت انجام شود قبل از اینکه این کار را روی بخشهای بزرگتر پوست انجام دهد. همیشه باید از آنها بخواهید که این درمان رفع موی زائد را یک فرد کاملا آموزش دیده انجام دهد.

آیا لیزر موی زائد دردناک است؟

ممکن است چند روز بعد از درمان پوست قرمز و حساس شود. بسیاری از افراد احساسی شبیه به آفتاب سوختگی را تجربه می‌کنند. البته خود لیزر به طور موضعی دردناک نیست.

لیزر موی زائد

عوارض جانبی لیزر موی زائد

چندین عارضه جانبی متفاوت می‌تواند پس از رفع موهای زائد بوجود آید. اکثر عوارض جانبی حداقل و موقتی هستند. هر کسی که دچار این عوارض می‌شود باید آنها را به متخصص پوست خود گزارش بدهد.

  • قرمزی و تحریک پوست

لیزر موی زائد به فولیکول موهای در معرض لیزر صدمه می‌زند. بدن نسبت به آن واکنش نشان می‌دهد و بسیاری از افراد دچار قرمزی و تحریک در نواحی تحت تاثیر می‌شوند. پوست ممکن است دچار سوزش و حساسیت شود و حتی ممکن است به میزان جزئی دچار تورم شود. علائم معمولا کوتاه مدت هستند. نواحی لیزر شده نیز ممکن است شبیه پوستی شوند که روی آن عمل موم زدن انجام شده یا پوسته پوسته شده است. بعضی از متخصصان پوست از یک ماده بی حس کننده برای کاهش واکنش افراد نسبت به این فرایند استفاده می‌کنند.

سوزش پوست پس از تحریک اولیه باید کاهش یابد که معمولا طی چند ساعت پس از درمان است. تورم و قرمزی ممکن است با استفاده از یخ پک یا یک حمام آب سرد رفع شود.

  • پوسته پوسته شدن

بعضی از افراد ممکن است دچار پوسته پوسته شدن پوست در نواحی لیزر شده، شوند. معمولا این مورد حداقل است اما می‌تواند ناخوشایند باشد. پوسته پوسته شدن گاهی اوقات می‌تواند منجر به خراش یا زخم شدن پوست شود. با مراقبت از نواحی درمان شده پس از انجام لیزر، همانند استفاده از مرطوب کننده شخص می‌تواند از هر گونه مشکل پایدار پس از انجام این عمل، پیشگیری کند.

  • تغییر در رنگ پوست

بعضی از افراد ممکن است متوجه تغییر رنگ جزئی در نواحی لیزر کرده پوست شوند. ممکن است پس از لیزر موهای زائد، پوست تیره تر یا روشنتر شود. افراد با پوست روشن ممکن است متوجه تیره شدن لکهای پوست شوند. افراد با پوست تیره‌تر ممکن است مستعد روشنتر شدن رنگدانه‌های پوست شوند. این تغییرات به مرور زمان از بین می‌رود و پوست به حالت طبیعی بر می‌گردد.

عوارض لیزر موی زائد

  • جراحت چشم

لیزر موهای زائد شامل استفاده از لیزرهای قدرتمند است. این بدین معناست که خطرات بالقوه جراحت شدید چشم وجود دارد بخصوص به هنگامی که پزشک یا متصدی زیبایی روی چهره شخص لیزر انجام می‌دهد. هم شخص دریافت کننده درمان و هم کسی که لیزر را انجام می‌دهند باید عینک ایمنی حفاظت کننده از چشم بپوشند تا از چشمهایشان در حین انجام کار محافظت کنند.

  • خطر عفونت پوست

همانند سایر روشهای زیبایی برداشتن موها، صدمه زدن به فولیکولهای مو به وسیله لیزر می‌تواند خطر عفونت را ایجاد کند. بخش لیزر شده باید در عین حال که تسکین می‌یابد به عنوان یک زخم درمان شود. در صورتی که هر کدام از علائم عفونت را داشتید با یک متخصص پوست آنها را در میان بگذارید. نهایتا اینکه نباید از کرمهای آنتی بیوتیک بدون نسخه برای بخشهای بزرگی از پوست در صورت داشتن عفونت استفاده کرد.

عوارض جانبی نادر

عوارض جانبی کمتر گزارش شده که پس از لیزر موهای زائد ممکن است بوجود آید شامل موارد زیر است:

سوختگی و تاول

اگر لیزر موهای زائد به درستی انجام نشود خطر سوختگی و تاول وجود دارد. وقتی که متخصص آموزش دیده این کار را انجام دهد، سوختگی و تاول به ندرت رخ می‌دهد. لیزر موهای زائد از لیزرهای با گرمای بالا استفاده می‌کند. متخصص باید یک وسیله خنک کننده را قبل از استفاده از لیزر روی پوست شخص استفاده کند. این کمک می‌کند که از سوختگی توسط لیزر پیشگیری شود.

آیا لیزر موهای زائد دائمی است؟

آیا لیزر موهای زائد دائمی است؟

حذف موهای زائد توسط لیزر که در مراکز لیزر مو انجام می شود یک شکل دائمی حذف مو است که باعث آسیب و یا تخریب فولیکول های مو می‌شود.هر چند که اگر در حین…

اسکار

اسکار معمولا عارضه جانبی لیزر موهای زائد نیست. با این وجود اگر متخصص لیزر اشتباهی کند، ممکن است اسکار بوجود بیاید. در مورد افراد متخصص و آموزش دیده با کیفیت این مشکل نباید رخ دهد. همچنین در صورتی که فرد مراقبتهای پس از درمان را به درستی انجام ندهد بوجود می‌آیند. آنها باید پوست تحت درمان را در صورتی که دچار سوختگی شده درمان کنند تا از صدمه بیشتر به آن اجتناب شود. این به این معناست که آن را از خیس شدن و تابش نور دور نگه دارند و مرتبا علائم عفونت را چک کنند.

منبع : دکتر مگ

منبع : www.delgarm.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=119712

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0