تاریخ : یکشنبه, ۲۶ فروردین , ۱۴۰۳ Sunday, 14 April , 2024
1

علت پاره نشدن موی انسان هنگام کشیده شدن

علت پاره نشدن موی انسان هنگام کشیده شدن

موی انسان از مقاوم ترین موادی است که در طبیعت وجود دارد و وجود زنجیره مارپیچی آلفا در موی انسان قابلیت پاره نشدن هنگام کشیدگی را به مو میدهد.

علت پاره نشدن موی انسان هنگام کشیده شدن

چرا موی انسان پس از کشیده شدن پاره نمی شود

موی انسان ویژگی های منحصر به فردی دارد که اکثر ما از آن بی اطلاع هستیم . بیشتر ما درباره مو فقط از جنبه های ظاهری آن اطلاع داریم . اما دانشمندان در تحقیقات خود توانسته اند که اطلاعات بیشتری درباره قابلیت موی انسان کشف کنند . حتما شما هم در اطراف خود کودکانی را که در یک دعوای کودکانه موهای یکدیگر را کشیده باشند دیده اید اما آیا تا بحال به این نکته توجه کرده اید که چرا موهای انسان در حین کشیدگی پاره نمیشود ؟

محققانی که در علوم مواد فعالیت می کنند از هرآنچه در اطراف ما وجود دارد الهام می گیرند و در آخرین بررسی های خود به این نتیجه رسیده اند که موی انسان یکی از مقاوم ترین و سخت ترین موادی است که در طبیعت یافت می شود.

مقاومت موی انسان نسبت به وزنی که تحمل می کند را با مقاومت فولاد مقایسه می کنند و بررسی های علمی نشان داده است که یک شاخه موی انسان می تواند یک ونیم برابر طول اصلی خود را تحمل کند. همین مسئله باعث شده است دانشمندان به این فکر بیفتند که از مو لباس های زرهی و مقاوم بسازند.

موی انسان

موی انسان از مقاومت زیادی برخوردار است

پروفسور «مارک مِیِرز» از دانشگاه سانتیاگو که مدیریت بررسی ها را برعهده داشت در این خصوص گفت:«طبیعت مواد بسیار عجب و متفاوتی را در اختیار ما گذاشته است که معماری با پیشرفت های علمی خود هنوز نمی تواند آنها را بسازد. ما علاقه زیادی داریم تا ارتباط میان ساختار و قابلیت های مواد بیولوژیکی را پیدا کنیم و از این طریق مواد جدید را به تولید برسانیم».

با این توضیحات پروفسور مِیِرز و گروهش مطالعات گسترده ای را در اندازه نانو روی موهای انسان انجام دادند تا ساختار آن را بفهمند. در پایان مشخص شد زمانی که یک شاخه موی انسان کشیده می شود، زنجیره مارپیچی آلفا در آن که شکلی شبیه فنر دارد باز می شود و این اتفاق باعث می شود موی انسان پاره نشود.

موی انسان

موی انسان در هنگام کشیده شدن پاره نمیشود

البته دانشمندان دریافتند اگر موی انسان کشیده شود، این حالت فنری نمی تواند به شکل اولیه باز گردد و ممکن است مو شکل قبلی خود را از دست بدهد. همچنین مشخص شد سرعت کشیدن موها می تواند در این زمینه تاثیرگذار باشد و هرچه این اتفاق سریع تر صورت گیرد، مقاومت موها هم افزایش میابد.

در مجموع می توان گفت اگر تارهای موی انسان سریع کشیده شود مقاومت آن افزایش میابد و در مقابل اگر به آهستگی شاخه های موی انسان کشید شود، می تواند مقاومت کمتری داشته باشد.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=10763

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0