تاریخ : جمعه, ۴ اسفند , ۱۴۰۲ Friday, 23 February , 2024
0

دلیل علمی رفیق بازی مردان اثبات شد

دلیل علمی رفیق بازی مردان اثبات شد

یافته های محققان آلمانی نشان می دهد که صرف وقت با دوستان مذکر یا به اصطلاح رفیق بازی برای سلامت مردان مفید است.

دلیل علمی رفیق بازی مردان اثبات شد

رفیق بازی مردان دلیل علمی دارد

رفیق بازی یکی از معضلاتی است که امروزه دامنگیر زندگی مشترک زوج ها شده است . رفیق بازی گاهی اوقات تا جایی شدت پیدا می کند که روابط زن و شوهر به تیرگی گراییده و در بدترین حالت زمانی که مرد یا زن می بیند طرف مقابلش به نیازهای روحی و جسمی اش بی توجه است، حتی با داشتن فرزند یا فرزندانی به جدایی فکر می کند.

بعضی از افراد فکر می کنند بعد از ازدواج باید روابطشان را با دوستانشان محدودتر کنند. برخی هم تصور می کنند برای داشتن یک زندگی سالم باید رابطه شان را با دوست های قدیمی قطع کنند اما هیچ یک از این تفکرات درست نیست و هر فرد در زندگی به دوستانی نیاز دارد و زوجین می توانند بعضی از زمان های خود را به دوستان صمیمی اختصاص دهند. البته ناگفته نماند که بعد از ازدواج شاید این دوستی ها از بین نرود اما نوع آنها تغییر می کند که بیشترین علت آن کمبود وقت آزاد و اولویت بندی افراد است .

ارتباط با دوستان یک نیاز است و محدود کردن همسر در این مورد منطقی نیست. به علاوه دور شدن از دوست های قدیمی و اختصاص دادن تمام وقت به رابطه با همسر، ممکن است بعد از مدتی حس بدی در شما ایجاد کند، اما برعکس این موضوع هم وجود دارد و بعضی از زوجین آنقدر در روابط دوستانه خود فرومی روند که از رابطه زناشویی و مسئولیت های خود دور می شوند که این مورد به مرور زمان آسیب های جدی به روابط زوجین وارد می کند .

طبیعت انسان این است که پس از ازدواج بیشتر توجه فرد معطوف به همسر خود می شود اما گاهی دیده شده برخی آقایان یا حتی خانم ها پس از ازدواج نه تنها این توجه را به همسر خود معطوف نکرده اند، بلکه میزان ارتباط با دوستان زمان مجردی شان افزایش یافته است و به اصطلاح رفیق بازی یشان تازه گل کرده است.

یافته های محققان آلمانی نشان می دهد که صرف وقت با دوستان مذکر برای سلامت مردان مفید است. این خبر چیزی نیست که همسر یک مرد خوش گذران دوست داشته باشد بشنود:دانشمندان ثابت کرده اند مردان به گشت و گذار شبانه با دوستان خود نیاز دارند.

رفیق بازی مردان

رفیق بازی مردان دلیل علمی دارد

از علل مشاجرات معمول میان همسران، همین گلایه از صرف وقت با دوستان و به اصطلاح «رفیق باز» بودن مردها است. بسیاری از زنان از همسر خود انتظار دارند وقت آزاد خود را بیشتر با خانواده گذرانده و از جمع های دوستی دوران مجردی شان فاصله بگیرند. این خواسته که در موارد بسیاری انتظار به حق و به جای یک همسرِ نگران کانون خانواده است، می تواند سبب سوءتفاهم و کدورت شود.

بعضا علاقه مردان به همنشینی با دوستان خود، به فرار از جمع خانواده، بی مسئولیتی و بی قیدی آن ها نسبت داده می شود. این نوع نگاه ممکن است به بروز شک، اضطراب و بدبینی منجر شده و مردان را با اتهام بی وفایی و خیانت مواجه کند. ممکن است بسیاری از مردان نیز از دلیل علاقه خود به معاشرت با دوستان هم جنس و احیانا مجرد بی خبر باشند یا خود را به دلیل چنین خواسته ای سرزنش کنند.

بنا به یک تحقیق جدید، احتمال کاهش استرس مردان هنگام هم نشینی با هم جنس های خود، بیشتر از زمان بیرون رفتن با جنس مخالف یا صرف وقت با خانواده است. بر اساس این پژوهش، که لابد از این پس به عنوان بهانه مورد اشاره ی مردان بسیاری قرارخواهد گرفت، حضور در یک گروه باعث می شود عوارض اضطراب مردها را کمتر آزار دهد.

دانشمندان دانشگاه گوتینگن آلمان با مطالعه نوعی از میمون ها موسوم به باربِری مِکاک (Barbary macaque) که رفتارهای اجتماعی شان بسیار به انسان شبیه است، دریافتند سطح هورمون استرس مردانه در میمون های نَر، هنگام معاشرت با شریک زندگی یا دیگر اعضای خانواده به سرعت افزایش می یابد. اما همین میمون ها میان گروهی از نرهای دیگر بسیار آرام تر بودند.

محققان همچنین کشف کردند که بیماری های مرتبط با استرس، تنها میان میمون های ماده یا زوج ها شایع است. این تحقیق که در مجله PNAS منتشر شده است به این نکته نیز توجه کرده که نَرها چگونه از یکدیگر مراقبت می کنند. میان انسان ها این مراقبت به شکل «هوای هم را داشتن» و رفتارهایی موسوم به «مرام و معرفت» دیده می شود، و در میمون ها به صورت جدا کردن حشرات و کَک ها از موی بدن یکدیگر.

به گفته کریستوفر یانگ از گروه تکامل اجتماعی نخستی سانان در همین دانشگاه، اگر نخستی سانان نَر در گروه هایی با چند حیوان نرِ دیگر زندگی کنند، معمولا بین آن ها درگیری شدیدی بر سر دسترسی به ماده ها در می گیرد، اما نرهای گروه می توانند با چند همگروهیِ نر دیگر روابط دوستانه ای برقرار کنند. میمون های نَر دوستی های اجتماعی مشابه انسان برقرار می کنند که استرس های زندگی روزمره را در آنان کاهش می دهد.

به نظر می رسد دانستن این نکته علمی ساده می تواند درک زنان از رفتار همسران خود، و همچنین آگاهی مردان از نیازهای روحی شان را ارتقا بخشد. مردان می توانند گهگاه با معاشرت با دوستان و همکاران، برای ساعاتی دغدغه وظائف خانوادگی را فراموش کرده و از طریق کاهش سطح استرس، کیفیت زندگی خود را بالا ببرند. البته جلب اعتماد همسر محترم، پیش نیاز مهم چنین امری است.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=58533

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0