تاریخ : چهارشنبه, ۲ اسفند , ۱۴۰۲ Wednesday, 21 February , 2024
0

آب مریخ خشک شد! + عکس

آب مریخ خشک شد! + عکس

بیش از ۳ میلیارد سال پیش مریخ محیطی مرطوب و قابل سکونت بوده است اما در گذر زمان سیاره سرخ به محیطی خشک تبدیل شده است.

آب مریخ خشک شد! + عکس

کشف خشکسالی بزرگ در تصاویر مریخ

مریخ چهارمین سیاره از خورشید است. در منظومه شمسی هفتمین سیاره بزرگ به شمار می رود. مریخ به عنوان سیاره قرمز شناسایی شده و آن هم به دلیل خاک سرخ رنگ آن است که حاوی اکسید آهن یا همان زنگ آهن است. مریخ یا همان مارس به نام یکی از خدایان جنگ در روم باستان نام گذاری شده است.

شعاع استوایی مریخ ۳٫۳۹۷ کیلومتر است و قطر مریخ ۶٫۷۹۴ کیلومتر است. دمای سطح مریخ متغیر است و از ۳۱۰ درجه کلوین تا ۱۵۰ درجه کلوین تغییر می کند.
ترکیبات اتمسفری موجود در مریخ از ۹۵% دی اکسید کربن، ۳% نیتروژن و ۵/۱ % آرگون تشکیل شده است.

مریخ نسبت به زمین از خورشید دور تر است فاصله زمین تا خورشید ۹۳ میلیون مایل است در حالیکه فاصله مریخ تا خورشید ۱۴۲ میلیون مایل است.

دمای مریخ از زمین بسیار سرد تر است دمای مریخ۸۷- درجه فارنهایت است در حالیکه دمای زمین ۵۷ درجه فارنهایت است. یک سال در مریخ معادل ۶۸۷ روز در مریخ است این در حالی است که یک روز در زمین معادل ۰۲۶/۱ روز در مریخ است.

همزمان که دانشمندان خود را برای رساندن انسان به مریخ آماده می کنند شاید بهتر باشد بازنگری دقیقی در این زمینه صورت گیرد.

حقایقی درباره مریخ

مریخ به عنوان سیاره سرخ شناسایی شده است

به نقل از اسپیس، این نکته بر دانشمندان پنهان نمانده که مریخ یا همان سیاره سرخ زیر بارانی از پرتوهای کیهانی قرار گرفته است. این سیاره اتمسفر رقیقی دارد و می توان گفت بخشهای زیادی از آن غیرقابل سکونت است با این حال زیست اخترشناسان بر این باورند که آب کافی در زیر سطح این سیاره وجود دارد تا شرایط مناسبی برای حیات میکروبی مهیا باشد. همچنین دانشمندان بر این باورند که مریخ در گذشته خود مقادیر زیادی آب داشته است.

حقایقی درباره مریخ

امکان ساکن شدن انسان در مریخ

تمامی این موارد موجب شده تا دانشمندان نسبت به امکان ساکن شدن انسان در مریخ امیدوار باشند.

اکنون تحقیقاتی در ژورنال Nature Communications منتشر شده که به آنالیز بارشهای شهابی کشف شده در سیاره سرخ توسط مریخ نورد «فرصت» طی بیش از ۱۲ سال تحقیق و اکتشاف در آن مربوط می شود.

حقایقی درباره مریخ

 خشکسالی در تصاویر جدید مریخ

این سنگهای فضایی که غنی از آهن هستند با قرار گرفتن در محیط مرطوب به سرعت دچار هوازدگی می شوند. در زمین این نوع سنگها زنگ زده می شوند. البته مریخ نورد فرصت ردپای زنگ زدگی را در مریخ هم پیدا کرده است.

دانشمندان دانشگاه استرلینگ اسکاتلند به این نتیجه رسیده اند که بیش از ۳ میلیارد سال پیش مریخ محیطی مرطوب و قابل سکونت بوده است اما در گذر زمان سیاره سرخ به محیطی خشک تبدیل شده است.

به باور این دانشمندان، اکنون مریخ دچار نوعی خشکسالی شده است که این امر شاید در تصمیم گیری آژانسهای فضایی علاقمند به رساندن انسان به سیاره سرخ تأثیرگذار باشد.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=47083

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0